Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами

Зібрали все, що відомо про мера Куп’янська Геннадія Мацегору, який зрадив Україну

Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами

Мера Куп’янська Геннадія Мацегору, який зрадив Україну, заарештували окупанти. Він зараз знаходиться у них під вартою, - повідомив голова Харківської ОВА. Варто відзначити, що Геннадій Мацегора став першим мером-зрадником від початку повномасштабної війни росії з Україною.

Інформатор вирішив розібратися, чому це відбулось. Дослідивши біографію Геннадія Мацегори, ми побачили справді трагічну історію.

Зі спорту до бізнесу

Куп’янськ – це містечко на Харківщині за 5 км від російського кордону, де мешкає близько 30 тисяч жителів. Тут у 1978 році народився Геннадій Мацегора. 

Він закінчив Куп'янський автотранспортний технікум, потім - Харківський національний автомобільно-дорожній університет, потім Харківський національний педагогічний університет за спеціальністю "Фізичне виховання", а пізніше отримав диплом юриста у Харківському національному університеті внутрішніх справ.

З 1997 по 1998 рік Геннадій Мацегора проходив термінову службу в лавах Національній гвардії України. А з 1999 року працював у своїй частині інструктором зі спорту. 

У 2003 році вернувся до Куп’янська та до 2008 році був приватним підприємцем (роздрібна торгівля на ринках). При цьому з 2003 по 2017 рр. працював тренером-викладачем з вільної боротьби у Куп'янській юнацькій спортивній школі.

Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами 1

У 2011 році Геннадій Мацегора став засновником ПП "Топгаз-Трейд", яка мала АЗС під Куп’янськом. До цього підприємство належало Валерію Говорову. Ця людина відіграла ключову роль в житті нашого героя.

Політика у синіх кольорах

З вересня 2017 – по листопад 2020 року Геннадій Мацегора - заступник міського голови Куп'янська. У цей час містом керували Олег Войтюк (до 2017 року, на його пропозицію призначили Мацегору), Володимир Занік (2017-2018) та секретар міськради, в.о. мера Валерій Говоров (2018-2020).

Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами 2

Це був не перший політичний досвід Геннадія Мацегори. У 2010 році він став депутатом Куп'янської міської ради від "Партії регіонів", у 2015 році – депутатом Харківської обласної ради від партії "Відродження". А у 2020 році був обраний мером Куп'янська. На вибори він йшов як висуванець політичної партії "Опозиційна платформа – За життя", яка нині заборонені в Україні.

Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами 3

Геннадій Мацегора очолював міську організацію партії "ОПЗЖ" у Куп'янську. До ради організації входили директор КП "Благоустрій міста" та депутат Куп'янської міськради Дмитро Карелов (якого на першій сесії нового скликання Мацегора намагався протягнути на посаду секретаря міськради, але нічого не вийшло) та Олена Лисицька.

Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами 4

Місцеві ЗМІ критикували роботу Мацегори за те, за що зазвичай критикують мерів: погані дороги, нерегулярний вивіз сміття, пиляння дерев, несмачна їжа у дитячих садках і школах, нераціональне витрачання бюджетних коштів. Все як скрізь. 

Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами 5

За даними платформи YouControl, у правоохоронців лише раз виникло питання до пана Мацегори: у 2018 році він продав MERCEDES-BENZ та квартиру. При цьому не вніс це вчасно до своєї декларації, за що поліція намагалася притягнути його до відповідальності, але марно.

"СтопКор" опублікував дані з декларації Мацегори. Там значився MERCEDES-BENZ ML 350 випуску 2003 року, придбаний у 2015 році, КАМАЗ 5320, 1987 року випуску та ВАЗ 212133 НГ 2002 року випуску. А також нерухомість у Куп’янську: 2 квартири 

2 житлових будинки, 2 земельні ділянки та 67% цегляної майстерні у селі Кучерівка.

Російська навала

Прикордонний Куп’янськ став однією з перших жертв російської армії. 

Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами 6

27 лютого 2022 року мер Мацегора у зверненні, опублікованому на Facebook-сторінці Куп'янської міської ради, повідомив, що домовився з російськими окупантами про передачу влади у місті.

"Сьогодні о 7:30… на телефон чергової частини надійшов дзвінок від командира батальйону російських військ про пропозицію переговорів. Інакше місто штурмуватимуть з усіма наслідками. Я вирішив брати участь у переговорах, щоб уникнути людських жертв та руйнувань у місті. Ми обговорили дії військових, які ставлять за мету зайти в місто, забезпечити порядок, заспокоїти мешканців. І вони переконали мене в тому, що це ніяк не позначиться на життєдіяльності міста: працюватимуть школи, садки, лікарні, продовольчі магазини, перевезення, буде порядок у місті" - сказав він.

Того ж дня Харківська обласна прокуратура розпочала досудове розслідування щодо Мацегори за фактом посягання на територіальну цілісність і недоторканність України особою, яка є представником влади, та за фактом державної зради (ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 111 КК України).

Депутат Куп’янської міськради Микола Маслій так розповів журналістам про здачу міста:

Він (мер міста Мацегора — ред.) поїхав на зустріч з росіянами. Головні лікарі Ківшарівської та Вузловської лікарні їх розвозили по вулицях та показували, як заходити в місто з різних частин, і вони просто пішки, на БТРах, з собаками заходили по дворам, дивились, відбирали будинки у деяких людей, виганяли з будинків. Буквально сьогодні було — зайшли у двір, вигнали людей, біля мосту та зеселились туди. Мародерять, розбивають вітрини, забирають, що їм треба. Місто Повністю підконтрольна російським військовим, міський голова їм усіляко допомагає, віддав будівлю комунальних підприємств, тепломережі. Він їх усім забезпечив, вони там укріплюються. Місцеві жителі не підтримують, бояться, сидять у підвалах. У нас вже дуже багато хворих, діти у підвалах, загалом ситуація дуже сумна.

У місті мало населення, яке підтримує, переважна більшість підтримує український прапор над нашим містом. Сьогодні двічі піднімали російський прапор на адміністрації, але його зірвали”.

Жахи окупації

Щоправда, сподівання мера утримати у місті нормальне життя, змінивши прапор, виявились марними. Життя містечка перетворилось на пекло.

Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами 7

"Садочки та школи не працюють. Ціна бензину – 100 грн за літр, але купити нереально, тільки у перекупів. Перевести на готівку гроші можна лише віддавши 15-20%. У магазинах порожні полиці, якщо щось з'являється – ціни захмарні… Сосиски по 315 грн за кілограм, куряче філе по 290 грн за кіло! Наш мер-зрадник продає польську гуманітарку через свої магазини. Або роздають на площі російську гуманітарку, а потім бачимо, така ж з'являється у магазинах. Ходять і гривні, і рублі, і долари. Великий дефіцит ліків, інсуліну, антибіотиків, люди платять будь-які гроші, продають б/в ліки", – розповідають журналістам місцеві жителі.

1 березня в окупованому Куп’янську мешканці влаштували мітинг за Україну. Люди вийшли з українськими прапорами, натовпом кинулися на автомобіль з літерою Z. Окупанти використали для розгону мітингу сльозогінний газ.

Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами 8

Активним учасником мітингу був Микола Маслій – депутат Куп’янської міськради, ветеран АТО. Під скандування містян "Куп’янськ – це Україна!" він підняв державний стяг над Куп’янською міською радою. Потім люди попрямували до блокпоста окупантів, путінські солдати почали стріляти в повітря, протестувальники продовжували скандувати гасла, Микола Маслій ішов попереду. Рашисти кинули світлошумову гранату і схопили українського патріота. Більше його ніхто не бачив. Зараз сторінка у Facebook Миколи Маслія використовується для координації зусиль по звільненню патріота.

Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами 9

До багатьох людей, що були на мітингу, окупанти приходили додому з обшуками, озброєні військові оточували подвір’я, виламували двері, мародерили. Бувало, що додому до активістів приїжджали на БТРах. Люди переховувались, декому дивом вдалося вирватися з окупованого міста.

Від здачі міста до арешту самими ж окупантами: історія мера Куп’янська, який зрадив Україну і погодився на співпрацю з рашистами 10

До 28 березня сторінка Куп'янської міської ради у Facebook оновлювалась і велась, як і раніше, українською мовою. Геннадій Мацегора записував відеозвернення. Так, 11 березня він розповів, що у місті працюють усі комунальні підприємства, "Ощадбанк", центр зайнятості. Він повідомив, що палива для комунальних підприємств у місті залишилося на три дні, закінчуються медикаменти. 

24 березня Мацегора записав відеозвернення до президента Зеленського. Він говорив, що СБУ нібито затримала його 20-річну доньку, що мешкала у друзів на Івано-Франківщині.

"Володимире Олександровичу, якщо ви вважаєте, що я, як мер міста, вчинив посадовий злочин, і один, без зброї, не протистояв збройній армії — судіть мене. Якщо вам потрібне моє життя — візьміть його. Але допоможіть врятувати дочку", — повідомив він.

7 липня в ефірі телемарафону голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов повідомив:

"У нас є інформація про те, що Мацегора заарештований окупантами, знаходиться під вартою. Така доля чекає всіх зрадників нашої країни, тому що вони не потрібні навіть окупанти", - зазначив Синєгубов.

За його словами, поки немає інформації, за що саме заарештували мера Куп'янська.

"Як бачимо, на зрадників у будь-якому разі не чекає нічого хорошого, адже вони не потрібні й самим росіянам. Для окупантів це уже стало системою. Спочатку вони використовують зрадників та їхній ресурс, а згодом їх "прибирають", - додав Синєгубов.

Ольга Палій

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Вінниця
Дніпро
Донецьк
Житомир
Запоріжжя
Івано-Франківськ
Київ
Кропивницький
Луганськ
Луцьк
Львів
Миколаїв
Одеса
Полтава
Рівне
Суми
Тернопіль
Ужгород
Харків
Херсон
Хмельницький
Черкаси
Чернігів
Чернівці