Від ВЛК до військового квитка: чому штрафи ТЦК почнуть множитися і що чекає порушників мобілізації

За кожне порушення працівники ТЦК зможуть виносити окремий штраф, тому їх кількість лише зростатиме

Чому штрафи ТЦК почнуть множитися і що чекає порушників
Чому штрафи ТЦК почнуть множитися і що чекає порушників

Від початку 2025 року в Україні за постановами ТЦК про порушення військового обліку та мобілізації винесли понад 28 тисяч штрафів. Лише за останні три місяці їх кількість перевищила 11 тисяч проваджень. І це - лише початок, бо працівники ТЦК можуть виносити постанови та протоколи за кожне порушення, за яким виникне штраф. Тож вже невдовзі штрафи ТЦК почнуть множитися.

Про те, що кількість штрафів ТЦК в Україні зросте, повідомили юристи та адвокати у коментарі виданню TSN.ua. За словами фахівців, порушників очікуватиме не один штраф, а одразу декілька. 

Приміром, за словами адвоката Андрія Межирицького, бувають різні порушення військового обліку. Вони фіксуються окремими постановами та протоколами ТЦК. Відтак, фахівець переконаний, що і штрафів на одну людину може бути декілька. 

Межирицький каже, що штрафи можуть стосуватися як неоновлення військово-облікових даних, так і відсутності військового квитка. В останньому випадку людина фактично не стоїть на військовому обліку - що означає штраф. Чи, приміром, не пройшла повторну ВЛК для обмежено придатних у зазначені терміни до 5 червня. Усі такі ситуації є порушеннями, тож каратимуться штрафами, причому - окремими.

"Це все — окремі порушення. Може бути три протоколи та три штрафи. Юридично це можливо", — каже фахівець.

Він попереджує й про те, що за кожну неявку по повістці теж може бути окремий штраф. Така тенденція зі збільшенням штрафів ТЦК лише набиратиме обертів.

Водночас у Межирицького до штрафів ТЦК є безліч питань. Адвокат розповідає, що часто матеріали ТЦК містять помилкові дані, тож на рівні судів штрафи ТЦК скасовують.

Зі збільшенням штрафів ТЦК погоджується й адвокат Роман Сімутін. Щоправда, він каже, що одночасно штрафи прийти не можуть - лише у різні періоди. Приміром, штраф буде, якщо військовозобов'язаний не з'явився по повістці. Далі штраф буде, якщо повістку направили, а чоловік не прийшов. За непроходження ВЛК теж може бути штраф. При цьому максимальний штраф ТЦК на зараз це - 25500 грн.

Сімутін також нагадав, що у липні цього року завершується термін притягнення до відповідальності за порушення військового обліку станом на липень 2024 року. Після цієї дати накласти штраф стане неможливо. 

Адвокатка Катерина Аніщенко теж каже, що штрафів ТЦК побільшає. За її словами, принцип простий: одна постанова - один штаф. Постанв ТЦК при цьому може бути багато. 

Штрафи від ТЦК

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки мають право штрафувати військовозобов’язаних, призовників та резервістів. Вони можуть розглядати адміністративні штрафи та накладати стягнення: ст. 210 – порушення правил військового обліку (наприклад, невчасне оновлення даних, ігнорування викликів до ТЦК та СП); ст. 210-1 – порушення законодавства про мобілізацію та оборону; ст. 211 – втрата або псування військово-облікових документів. Найчастіше штрафи накладають за порушення правил військового обліку. За це максимальна сума стягнення може становити 25 500 гривень.

Водночас українці можуть оскаржити штрафи у суді у трьох випадках. Для цього громадянам відведений законом 10-денний термін на оскарження постанови ТЦК та СП. У випадку, якщо цей строк пройшов - штраф теж можна скасувати, якщо подати заяву про поновлення терміну оскарження - у такому разі суд має розглянути позов про скасування штрафу. У багатьох випадках громадяни не знають, що штраф від ТЦК є апріорі незаконним.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube