Верховна Рада знову збільшує видатки з бюджету: на що підуть гроші та звідки фінансування

Гроші депутати планують знайти за рахунок збільшення внутрішніх запозичень

Верховна Рада знову збільшує видатки з бюджету: на що підуть гроші та звідки фінансування

Бюджетний Комітет Верховної Ради ухвалив додаткові витрати з Державного бюджету на 2022 рік у розмірі 270 млрд гривень. Гроші депутати планують знайти за рахунок збільшення внутрішніх запозичень, простіше кажучи, перерозподілити.

Інформатор розбирався, на що планують витратити 270 мільярдів гривень депутати та звідки ці гроші. 

Кому віддадуть 270 млрд гривень? 

В цілому статті видатків у документі прописані досить ретельно - основна частина (майже 90%) передбачена Міністерству оборони України. Як для воюючої країни, рішення зрозуміле та виправдане. Але розглянемо детальніше, враховуючи те, що на захист держави зараз працює не лише Міноборони.  

Загалом на забезпечення національної безпеки і оборони планується перерозподілити понад 269 мільярдів гривень, з яких майже 219 мільярдів - видатки споживання (оплата праці, комунальні послуги та енергоносії). 

Міністерству оборони України, куди входять Збройні сили України, - понад 241 мільярд гривень, з яких майже 123 млрд грн підуть на оплату праці. Окрім цього, гроші витратять, як вже зазначалося, на оплату енергоносіїв та комунальних послуг. Є у цьому напрямку ще одна приємна стаття видатків - підготовка кадрів і військ, медичне забезпечення особового складу, а також модернізація озброєння. 

Міністерству внутрішніх справ, яке теж задіяно в обороні країни, заплановано виділення майже 23 мільярдів гривень до кінця року. З них на оплату праці майже 9,5 мільярдів гривень. Також у МВС передбачені витрати на підготовку кадрів, наукову і науково-технічну діяльність у сфері цивільного захисту. 

Службі безпеки України - майже 2,5 мільярди гривень, з яких понад 2 млрд грн витрати на оплату праці. 

Головному управлінню розвідки Міноборони - 2,2 мільярди гривень, з яких 1,7 млрд грн - на оплату праці. 

Адміністрації Держспецзв’язку - 425 мільйонів гривень, з яких майже 347 млн грн - на оплату праці. У тому числі передбачені кошти на підвищення кваліфікації кадрів. 

Управлінню державної охорони України - 197 мільйон гривень, з яких майже 144 млн грн - на оплату праці. 

Службі зовнішньої розвідки України - 139 мільйонів гривень, з яких понад 120 млн грн - на оплату праці. 

Окрім забезпечення національної безпеки і оборони, передбачено кошти Міністерству економіки та на поповнення резервного фонду. Загалом менше 1 мільярда гривень. 

До чого тут Нафтогаз? 

Враховуючи коливання на світовому енергетичному ринку, у Державному бюджеті України на 2022 рік передбачили і додаткове фінансування газу для «Нафтогазу», щоб під час опалювального сезону не довелося збільшувати плату за блакитне паливо для населення.  

«Також в текст додали +12,7 млрд «Нафтогазу» на закупівлю газу за кредит (кредит на 10 років під 1.6%) від уряду Канади», - написав у своєму Telegram-каналі народний депутат Ярослав Железняк. 

 

Звідки гроші? 

Поки що зарано прогнозувати, як такі запозичення вплинуть на економіку України, впевнений економічний експерт Михайло Крапивко. 

«Перерозподіл коштів у межах бюджету жодним чином не вплине на економіку. Це кошти, які проходять транзитом. От якщо, як планується, буде введено додатковий податок на імпорт та купівлю валюти, тоді так. А зараз зарано про щось говорити», - пояснює Михайло Крапивко. 

Як пояснює народний депутат, який входить до бюджетного Комітету, Роман Каптєлов, додаткові видатки в розмірі 270 мільярдів гривень - це і кредитні, і грантові кошти. 

«Звичайно, всі гроші треба якось повертати. Поки що наші кредитори, розуміючи ситуацію в країні, дають нам відтермінування по виплатах, але борги не прощають. Зараз в Україні три статті видатків, за якими держава 100%-во виплачує зобов’язання: соціальні виплати (пенсії, зарплати та інші, гарантовані державою виплати), виплати на військових (зарплати, компенсації, зокрема рідним, закупка обладнання), і виплати по нашим запозиченням», - пояснює Роман Каптєлов.  

Загалом впродовж поточного бюджетного періоду станом на 25.07.2022 депутати прийняли 8 законів, якими внесено зміни до Державного бюджету на 2022 рік. Основна частина змін стосувалася резервного фонду, виплат за кредитами та фінансування оборонного сектору України. 

Чи можна було б вижити воюючій країні без запозичень, експерти відповідають однозначно - ні, оскільки через військову агресію росії економіка України опинилася у стагнації. Проте, за словами військового експерта Олега Жданова, найголовніше зараз перемогти на полі бою, щоб потім отримати репарації від росії та врешті мати змогу відбудувати зруйновані території країни та відродити економіку.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор LiveПідписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube