Вчені з'ясували - у бензину є термін придатності. І він менший, ніж ви думаєте

Чому паливо псується, і які основні його вороги

Паливо, бензин, термін придатності, корисні поради
Деякі сири зберігаються довше.

Паливо для двигуна вашого автомобіля має свій обмежений термін придатності. Особливо, якщо залити його в авто і не користуватися ним. Так, строк придатності бензину, залитого в бак машини, яка стоїть в гаражі, закінчується вже за місяць від моменту заправки. 

Паливо дійсно має термін придатності, стверджують експерти в статті IFLScience із посиланням на Popular Mechanics.

"Залишений у стані спокою в баку вашого транспортного засобу, бензин здатен зіпсуватись всього за чотири тижні", - говориться там. При належному зберіганні цей термін можна дещо подовжити - десь від трьох до шести місяців, якщо паливо зберігалося в каністрах.

Стабілізатори палива можуть збільшити його термін зберігання від одного до трьох років в оптимальних умовах.

Чому бензин псується 

Речовина, яку ви заливаєте в паливний бак свого автомобіля, дуже відрізняється від сирої нафти, яку викачали із Землі через кілька сотень мільйонів років після того, як спершу загинули водорості, з яких потім утворилася нафта. Звичайно, у базовому сенсі це те саме, чим було мільйони років тому - сумішшю вуглеводнів різної маси, які можна спалювати для отримання енергії.

Однак, від моменту утворення та потрапляння на АЗС бензин зазнає чимало важливих змін. Важчі вуглеводні видаляються, залишається паливо у вигляді суміші парафінів (алканів), олефінів (алкенів) і циклоалканів (нафтенів). Домішки на кшталт сірки видаляються в процесі рафінування. Натомість додаються етанол, антикорозійні агенти та інші речовини, призначені для покращення роботи авто.

Щоб зрозуміти, як ваше пальне може зіпсуватися, спершу потрібно поглянути на те, що насправді таке бензин, а це завдання непросте.
Щоб зрозуміти, як ваше пальне може зіпсуватися, спершу потрібно поглянути на те, що насправді таке бензин. А це завдання непросте!

Саме деякі з цих добавок можуть спричинити проблему із залишками газу. Етанол додають у суміш завдяки його високому октановому числу, а також його передбачуваній здатності трохи зменшити вуглецевий слід вашого автомобіля. Однак він доволі гідрофільний, тобто любить зв’язуватися з водою – і це здатне викликати великі проблеми для вашого авто.

"Якщо у вашому бензині є етанол, він може почати всмоктувати водяну пару з повітря та додавати її до вашого бензину. Вода ж, яка потрапляє у ваш двигун, починає розїдати його механіку", - пояснили автоінженери. 

Олефіни, будучи вуглеводнями з подвійним зв’язком між двома атомами вуглецю, також є особливо сприйнятливими до окислення. Вони починають реагувати з киснем у повітрі, створюючи неприємну тверду речовину, схожу на камедь, яка може заклинити двигун вашого автомобіля.

"Можна сказати, що заклеювання газопроводів подібне до атеросклерозу", - пояснили консультанти з питань палива та екології, порівнюючи "зависання" вашого транспортного засобу з накопиченням холестеринових бляшок в артеріях тіла.

Крім того, оскільки паливо складається лише з найлегших вуглеводнів нафти, надто довге його зберігання може призвести до випаровування деяких молекул. З цим можна стикнутися за умови, що ви намагаєтесь завести авто на зимовому паливі - влітку. Й хоча нафтові компанії змінюють суміші вуглеводнів у своєму бензині від сезону до сезону, аби краще справлятися зі спекою або низькими температурами, проте зимове паливо набагато частіше випаровується, ніж його літній еквівалент.

"Якщо ви залишите бензин сам по собі, з часом він просто не працюватиме так, як ви сподіваєтесь", - пояснюють науковці.

Тільки уявіть, бензин старіє й псується!
Тільки уявіть, бензин старіє й псується!

Бензин як вино: що робити, якщо його термін придатності закінчився 

Як тільки ви дістаєте бензин з каністри, він починає псуватися, переконані фахівці. Тільки уявіть, ви вирішили покататися, але зіткнулися з резервуаром, наповненим каламутною помаранчевою рідиною з неприємним запахом. Цей запах, за словами екологів, нагадує відразний аромат брудної білизни, яку лишили гнити у вологій кімнаті. 

Якщо ваш бак заповнений непридатним паливом (особливо старим дизелем), зверніться до автосервісу для його утилізації, радять фахівці британської автомобільної компанії The RAC. Якщо підозрюєте, що ваш бензин або дизельне пальне застаріло, найкраща порада звучить так - спробуйте долити свіже паливо з АЗС.

Основними ворогами для зберігання палива при цьому є кисень, вода та тепло. Тому, щоб збільшити термін служби палива, працюйте над зменшенням впливу цих ефектів. З цією метою доцільно зберігати паливо у досить заповненому контейнері. Так ви випаруєте тільки деякі леткі компоненти.

"Встановиться рівновага між паровою фазою та концентрацією рідини", - пояснили автомобільні екперти.

І тим не менше, куди важливіше за повний контейнер - навколишнє середовище. Зберігайте будь-яке паливо з постійною температурою та низькою вологістю, і пам’ятайте: за своєю природою бензин - не те, з чим можна поводитися недбало! Також пам’ятайте, що бензин дуже летючий, тож не варто зберігати його у великих об'ємах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube