За перші чотири місяці 2025 року кількість загиблих і поранених мирних жителів в Україні суттєво зросла. Причина - посилення невибіркових обстрілів з боку РФ, які правозахисники кваліфікують як воєнні злочини
Правозахисна організація Human Rights Watch зафіксувала значне зростання кількості постраждалих серед мирного населення України. За перші чотири місяці 2025 року кількість загиблих і поранених цивільних зросла на 57% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Основна причина - інтенсивні невибіркові ракетні удари з боку Російської Федерації, що мають ознаки воєнних злочинів.
У своєму звіті HRW наголосила, що Росія свідомо ігнорує норми міжнародного гуманітарного права, здійснюючи атаки, в яких не розрізняють військові цілі та цивільні об’єкти. За словами заступниці директора департаменту кризових ситуацій та збройних конфліктів HRW Бєлкіс Вілле, жертвами таких нападів стають жінки, діти та інші некомбатанти. Вона закликала міжнародну спільноту посилити тиск на РФ для припинення бомбардувань цивільних територій.
HRW задокументувала чотири удари по населених пунктах України в період із 1 лютого по 4 квітня 2025 року. Внаслідок них загинули щонайменше 47 мирних мешканців, понад 180 отримали поранення. Організація кваліфікує ці дії як порушення міжнародного права через їхню невибірковість і непропорційність: окупаційні війська не забезпечили відмежування цивільного населення від військових об’єктів, а наслідки атак були надмірними у порівнянні з потенційною військовою вигодою.
Особливий резонанс викликала атака на Кривий Ріг 4 квітня, яка стала найсмертоноснішою для дітей з початку повномасштабної війни. На тлі зростання кількості жертв Франція ініціювала засідання Радбезу ООН 29 квітня, щоб обговорити російський терор проти України.
Водночас у публічному просторі триває гіпокритичний дискурс Кремля: президент РФ Володимир Путін у квітні заявляв, що "готовий розглянути" ініціативу мораторію на атаки цивільних об’єктів, однак за цими словами досі не послідували жодні реальні дії. Ба більше - Москва намагається перекласти відповідальність на Україну, звинувачуючи її в порушенні так званого "великоднього перемир’я" й нараховуючи тисячі нібито українських атак.
Також варто згадати заяву речника Кремля Дмитра Пєскова, який виправдовував удари по інфраструктурі України тим, що домовленості з Вашингтоном, мовляв, стосувалися лише енергетичних об’єктів, а не всієї критичної інфраструктури загалом.
Скандал вибухнув і всередині України після заяви народного депутата Петра Порошенка, який публічно припустив, що Росія начебто не обстрілює лікарні та об’єкти енергетики. Політолог Валентин Гладких охарактеризував цю заяву як "інформаційну підтримку агресора" та висловив переконання, що вона шкодить державним інтересам України. За його словами, виступ Порошенка одразу підхопили російські пропагандисти, які подали це як "рідкісне визнання правди" від українського політика.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.