Українська земля для Азербайджану: які документи підписали Зеленський та Алієв

Читать на русском

Українська земля для Азербайджану: які документи підписали Зеленський та Алієв

Читать на русском
Українська земля для Азербайджану: які документи підписали Зеленський та Алієв

Українська земля для Азербайджану: які документи підписали Зеленський та Алієв

Азербайджан допоможе Україні нафтою, а Україна, зважаючи на все, допоможе Азербайджану землею. Принаймні про це заявляють азербайджанські засоби масової інформації, а підписані президентами Ільхамом Алієвим та Володимиром Зеленським документи лише підтверджують дані медіа-заяви. У день підписання низки меморандумів між двома країнами інформаційне агентство REPORT повідомило, що глави держав планують закріпити на папері розвиток партнерства у сфері сільського господарства та енергетики. Крім того, Азербайджан дуже зацікавлений у оренді українських орних земель для забезпечення власної продовольчої безпеки.

Інформатор розбирався у шаблонних дипломатичних заявах, аби зрозуміти, як саме договори про співпрацю можуть вплинути на ринок землі в Україні.  

Говорили про їжу, землю та нафту

Підсумком переговорів Алієва та Зеленського стало підписання між різними відомствами двох країн 6 документів:

  • про стратегічне партнерство в оборонній сфері; 
  • про спрощення низки процедур у сфері продовольчої торгівлі; 
  • з питань екстреної взаємодії у двосторонній торгівлі; 
  • про співробітництво в аграрній сфері; 
  • про співпрацю у сфері енергетики; 
  • про співробітництво у сфері земельних відносин. 

 

Фото: Офіс Президента
Фото: Офіс Президента

За словами експертів, енергетична сфера в контексті розвитку двосторонніх відносин є найбільш зрозумілою. Державну азербайджанську компанію SOCAR представлено на ринку України з 2008 року. Наразі компанія володіє в Україні мережею з більш ніж 60 АЗС і 4 нафтобазами. Всі інші питання стосувалися продовольства та ринку землі. Але, про що конкретно йдеться у документах, незрозуміло. Текстів меморандумів та угод на офіційних урядових сайтах Азербайджану та України просто немає, але примітно, що документи з української сторони підписували Міністерство економіки, Державний геокадастр, Міністерство аграрної політики. 

З повідомлень азербайджанських медіа зрозуміло, що їхня країна хоче використати українські землі для вирощування, наприклад, тієї ж пшениці, яку потім у вигляді сировини можна буде спокійно забирати до Азербайджану. 

«За суттю, іноземці завжди володіли українською землею, нехай і опосередковано – через українські підприємства. Питання лише у тому, що всі іноземці, які використовують українську землю, вони її використовують як сировину. Відповідно податок на додану вартість в Україні не залишається. Україні треба думати про власне продовольство. Нам потрібні кредити для українських аграріїв. В нас дефіцит картоплі спостерігається. Аграріям не вигідно її вирощувати, собівартість становить 3 тис. доларів за гектар», - каже провідний експерт у галузі торгівлі Олексій Дорошенко. 

Звісно, ​​конкретики від офіційних осіб почути не вдалося. Після підписання документів президенти дуже обтічно розповіли про напрямки стратегічного партнерства, багато разів повторивши, що все це дуже важливо для Азербайджану та України. 

 

Фото: Офіс Президента
Фото: Офіс Президента

«Ми провели докладні переговори. І за підсумками цих переговорів обидві сторони зійшлися на тому, що у всіх сферах співробітництва необхідно розробляти конкретні пропозиції. У сфері енергетики ми маємо конкретні плани та пропозиції. Нафтопереробка - це сфера де ми можемо активніше співпрацювати. І загалом ті питання, які ми обговорили сьогодні, лише сприятимуть товарообміну між державами. Планується, що продовольчої безпеки буде досягнуто шляхом створення спільних підприємств у цій галузі», - сказав президент Азербайджану Ільхам Алієв.  

Щодо сфери земельних відносин, то в.о. голови Державного геокадастру України Сергій Завадський сказав, мовляв, Азербайджан успішно провів земельну реформу у 1998-2003 роках, тепер ділитиметься досвідом з Україною. Завадський наголосив, що після реформи 20% азербайджанців стали землевласниками. 

Українська земля задарма? 

І ось у цьому питанні думки експертів дуже розходяться. Хтось вважає, що повністю відкрити ринок землі – це запорука успішного майбутнього для українців, а хтось називає такі можливі дії продажем країни. 

 

Фото: Офіс Президента
Фото: Офіс Президента

Нагадаємо, що у нашій країні продаж землі дозволили з липня 2021 року і то із застереженням - лише фізичним особам та лише українцям. Як повідомляє телеканал Рада, за півроку в Україні продали 150 тисяч гектарів землі більш ніж на 5 мільярдів гривень. За даними відкритих реєстрів, середня вартість одного гектара землі становить 40 тисяч гривень. Експерти прогнозують, що через 2-3 роки ціна за гектар становитиме вже 60 тисяч гривень

«Ціна зростає, і особливо зросте після того, як землю дозволять купувати юридичним особам. Все через попит. На першому етапі реформи землю дозволено купувати лише фізичним особам. А далі буде більше охочих. Чим більший попит, тим більша ціна землі. Я закликаю людей поки що не продавати землю, зачекайте, доки зросте ціна. Нині іноземцям не можна купувати землю. Але це питання вирішуватиметься на референдумі. І якщо іноземцям дозволять купувати землю, ціна зросте кратно», - каже голова підкомітету з питань соцполітики АПК, розвитку сільських територій Дмитро Костюк. 

Експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський щодо продажу землі іноземцям дуже категоричний. Каже, для України це стане катастрофою. 

«Коли іноземці купуватимуть землю в Україні, тоді не буде України. В нас немає вітчизняного зерна. І це при тому, що 2021 року був рекордний урожай. Іноземні трейдери вивезли зерно. У нас і з газом проблеми для юридичних осіб і зерна немає вітчизняного. Усе це призведе до зростання цін. Давайте подивимося, які будуть ціни, і тоді вирішимо, що було правильно, а що ні. А тепер ще новий податок, скандальний законопроект №5600. Навіщо це все робиться? Щоб зігнати аграріїв з землі», - каже Павловський. 

Але Олексій Дорошенко упевнений, щоб українська земля опинилася в іноземних руках, не обов'язково відкривати ринок для інших країн. 

«Коли дозволять продавати землю юридичним особам, то можна вже не дозволяти іноземцям на законодавчому рівні. Судіть самі, у багатьох юридичних осіб, які працюють в Україні, кінцевий бенефіціар – іноземець. І референдум з усіх цих питань треба було проводити раніше, до ухвалення закону», - каже провідний експерт у галузі торгівлі Олексій Дорошенко. 

Тим часом найактивніше скуповують землю у Харківській області. Відстають у цьому питанні Рівненська, Львівська та Івано-Франківська області. Експерти пояснюють це високою родючістю ґрунту на сході України. 

 

Фото: Офіс Президента
Фото: Офіс Президента

А якими будуть подальші кроки Азербайджану щодо співпраці з Україною в галузі землі та продовольства, дізнаємося зовсім скоро, прогнозують азербайджанські ЗМІ, за їхньою версією, Алієв не має наміру затягувати процес у таких важливих для його країни питаннях – землі та продовольства.

Також Інформатор писав, як українці ставляться до запровадження ринку землі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.