Удари по Одесі: чому це не атвєтка за Кримський міст і навіщо це насправді було потрібно росії

Одеській порт, зернові та олійні термінали та інші інфраструктурні об'єкти біля узбережжя зазнали ударів агресора вночі 19 липня: що стало причиною та до чого тут Кримський міст

Атвєтка за Кримський міст - коллаж: Інформатор-Україна
Пропагандисти рф розповідають про "атвєткі"

Найімовірніше, що удари по Одесі в ніч 19 липня – це спроба перешкодити плану зернової угоду без Росії. Однак російські пропагандисти кажуть інше: нібито удари по Одесі – це помста за Кримський міст. Або "атвєтка". Інформатор пояснює, чому атвєтка - це маячня: агресор готував удари по Одеському порту заздалегідь, рішення вийти із зернової угоди росія теж ухвалює вже кілька місяців. Є ще низка важливих аргументів.

Думку про "атвєтку" нам підкидає російське ІПСО. Бо йде війна, і агресорові вигідно, щоб ми всі сиділи тихо і молилися – може, все якось само собою затихне.

Втім українське ППО вже пояснило Інформатору, що росія б'є по України примірно однаковою кількістю ракет щомісяця – з цієї точки зору в липні нічого не змінилося. Тож навіть якщо Кримській міст був би цілим, ми б все рівно отримали саме таку кількість ракетних ударів. І мабуть по тим самим об'єктам. 

Удари по Одесі: чому це не "атвєтка"

По-перше, треба звернути увагу на той факт, що російська техніка, з якої завдавалися удари по місту і прилеглим районам, була переміщена у зону дії до того, як Кримський міст був підірваний 17 липня. Зокрема, мова йде про бомбардувальники Ту-22М3, носії ракет Х-22.

"ТУ-22М3 із Шайківки та інших аеродромів на Моздок (Північна Осетія) була ще тоді, коли міст був цілий", - пишуть моніторінгові групи.

При цьому ударами були уражені не так звані "центри прийняття рішень" України, атаками на які росіяни неодноразово погрожували. Ворог бив по інфраструктурі українських портів, намагався пошкодити зернові термінали українських та іноземних компаній, аби завадити ідеї поновити зернову угоду, але вже без росії. Але наслідки ударів виявляються не такими значними, як він розраховував

Погрози

У нещодавньому інтервʼю Інформатору речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат нагадав, що росія виготовляє біля 100 ракет на місяць - приблизно така кількість і застосовується проти України щомісяця.

"Обстріли за травень, обстріли за червень... Видно скільки всього летіло по Україні. Що буде відбуватися далі? Та нічого (нового). Шахеди постачаються. Ракети вони виготовляють, приблизно 100 ракет на місяць, включаючи "Кинджал", "Калібр", "Іскандер" та інші. Якщо подивитися, приблизно така кількість ракет і використовується проти України (щомісяця). Обстріли будуть продовжуватися в такому ж приблизно ключі", - заявив Ігнат.

Тобто, незалежно від того, стався б інцидент на Кримському мосту, чи ні, агресор все одно б зберігав такий темп обстрілів України - саме це виходить зі слів спікера Повітряних сил.

Враховуючи ці факти можна стверджувати, що повідомлення росіян про "помсту" та "атвєтку" - це лише ІПСО російської пропаганди. Її мета може полягати в тому, щоб вселити у пересічних громадян думку про те, що, якщо б українські захисники не чинили опору окупантам, то ніяких обстрілів і не було б.

Довести, що ця теза помилкова, нескладно - для цього слід пригадати останні гучні акти агресії рф на території України.

Ці звірства з боку російських військ не можна назвати помстою у будь-якому розумінні цього слова, навіть за викривленою логікою Кремля. Станом на 23-24 лютого 2022 року Кримський міст був неушкоджений, однак росіяни все одно почали повномасштабну війну. Не підривали жодних ворожих обʼєктів і мирні жителі Бучі, які загинули під час російської окупації минулого року.

Удар по Одесі: навіщо він був потрібен росії насправді

Одне з очевидних пояснень масованим атакам росії на Одесу останніх двох днів - терор мешканців регіону. Ця практика ніколи не припиняла бути актуальною серед російського військового командування. Однак є ще один вимір - "зернова угода".

Нагадаємо, 17 липня Кремль оголосив про вихід із "зернової угоди", оскільки умови росії за нею так і не були виконані. Також Москва одночасно відмовилася від зобовʼязання забезпечувати безпеку кораблів у Чорному морі. Українська влада у відповідь стверджувала, що "зернову угоду" вона укладала не з росією, а з Туреччиною та ООН, і тому може продовжити постачання продовольства Чорним морем за згоди партнерів. Такої згоди станом на 19 липня немає.

Водночас очевидно, що росія після виходу з "зернової угоди" вирішила нанести удари по портовій інфраструктурі півдня, зокрема Одеси та області, щоб завадити будь-яким намаганням української влади постачати зерно "в обхід" окупанта.

"Російські терористи абсолютно свідомо цілили в інфраструктуру зернової угоди, і кожна російська ракета – це удар не лише по Україні, а й по всіх у світі, хто прагне нормального й безпечного життя", - заявив президент Володимир Зеленський.

Це ще раз демонструє, що підриви Кримського мосту та удари по Одесі - речі не повʼязані між собою.

Деталі нічних ракетних ударів по Одесі

Вночі 18 липня російські війська запустили 36 ударних дронів Shahed-136 для виявлення та виснаження української ППО. Після того з акваторії Чорного моря по Одесі ворог випустив 6 ракет "Калібр". Всі ракети були знищені силами ППО. Однак уламками збитих ракет та вибуховою хвилею від збиття пошкоджено об'єкти портової інфраструктури та кілька приватних будинків.

Вночі 18 липня російська пропагандистка Маргарита Симоньян опублікувала в телеграм-каналі короткий пост, який натякає, що ця атака могла бути помстою за підрив Кримського мосту.

Пост Симоньян

Вдень 18 липня зʼявилася і офіційна реакція Кремля. Цікаво, що росЗМІ о 12:05 опублікували коментар прессекретаря президента рф Дмитра Пєскова, у якому він зазначив, що "пропозиції для президента щодо відповіді на атаку БПЛА на Кримський міст (...) ще виробляються".

Однак вже о 14:05 зʼявився інший коментар Пєскова, в якому той назвав нічні удари по Одесі - "відплатою за Кримський міст".

"Пєсков заявив, що нічні удари високоточною зброєю по об'єктах портової інфраструктури в Одесі - удари відплати за Кримський міст", - йдеться у повідомленні росЗМІ.

Таким чином Пєсков продемонстрував, що Кремль не готував нічну атаку у якості помсти за інцидент на мосту.

Вночі 19 липня атака на Одесу була ще більш масованою. Мер міста Генадій Труханов назвав її найбільшою з початку повномасштабного вторгнення рф.

Наслідки удару по Одесі

Під час атаки ворог застосував:

  • 16 крилатих ракет морського базування "Калібр", імовірно з малого ракетного корабля "Інгушетія" та фрегата "Адмірал Ессен" з акваторії Чорного моря;
  • 8 крилатих ракет Х-22 з літаків дальньої авіації Ту-22М3 з акваторії Чорного моря;
  • 6 крилатих ракет "Онікс" з берегового ракетного комплексу "Бастіон" (Крим);
  • 1 керовану авіаційну ракету Х-59 із винищувача Су-35 з акваторії Чорного моря;
  • 32 "шахеди" з полігону Чауда (Крим) та Приморсько-Ахтарськ (Краснодарський край).

Наслідки удару по Одесі

Загалом 63 повітряні цілі, з яких Сили оборони знищили 37 - 13 "Калібрів", одну Х-59 та 23 "шахеди". Удари ракет Х-22 та "Онікс" було спрямовано по інфраструктурі Одеської області, повідомили у Повітряних силах ЗСУ.

В результаті постраждали шестеро людей, серед яких 9-річна дитина, пошкоджені будинки та промислові обʼєкти.

Прокремлівські телеграм-канали знову писали про "відплату" за Кримський міст.

Пост

Подробиці нічної атаки росії читайте у матеріалі Інформатора.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube