Удар по Охматдиту 8 липня: FT нагадала, що у російських ракетах Х-101 знаходили західні деталі

Читать на русском

Санкції, як і раніше, не заважають Росії отримувати комплектуючі для своїх ракет із країн-союзників України

Читать на русском
ракета х-101, охматдит, зруйнований охматдит
FT нагадало, що Х-101 стала однією з найсучасніших російських ракет завдяки піратському використанню західних технологій.

Санкції, як і раніше, не заважають Росії отримувати комплектуючі для своїх ракет із країн-союзників України

Для виготовлення ракет Х-101, однією з яких Росія вдарила по дитячій лікарні "Охматдит" у Києві 8 липня, окупанти використовують західні компоненти. Це ілюструє, що Росія досі успішно обходить санкції. Прикро, але західні технології дають змогу РФ створювати ракети "розумнішими" та здатними долати протиповітряну оборону України.

Про це пише 10 липня видання Financial Times із посиланням на думки експертів та українських чиновників. Газета не стверджує, що деталі західного виробництва були виявлені саме в тій ракеті, яка зараз атакувала лікарню (таких даних у публічних джерелах поки не було).

Однак FT нагадує, що аналіз ракети Х-101, випущеної по Україні в січні 2024 року, виявив у її складі 16 електронних пристроїв західного виробництва. Водночас два компоненти було вироблено компанією STMicroelectronics зі штаб-квартирою у Швейцарії. Решту – американськими виробниками мікросхем, включно з Texas Instruments, Analog Devices і Intel. Уся продукція здебільшого була призначена для цивільного використання, причому деякі з них досить старі

Аналіз документів Російської Федерації засвідчив, що російські компанії 2023 року отримували подібні деталі, просто купуючи їх на відкритому ринку та імпортуючи через Китай. Крім того, в Офісі президента України тоді дійшли висновку, що Х-101 може містити понад 50 різних деталей іноземного виробництва.

Щодо ракети Х-101, яка вразила 8 липня дитячу лікарню, то наводить думки експертів, які не сумніваються, що удар був навмисним. Зокрема Павло Лузін, запрошений науковцем Школи права і дипломатії Флетчера при Університеті Тафтса, сказав, що "російські ракети майже завжди летять туди, куди їх націлюють російські військові", і якщо російська ракета вразила лікарню, то це означає, що російські військові націлилися на лікарню.

За словами Фабіана Хоффмана, наукового співробітника-докторанта з Університету Осло, кадри, зняті під час наближення ракети до мети, не залишають сумнівів у тому, що це була Х-101. Він також додав, що немає жодних доказів того, що її було збито з курсу засобами ППО. На зображенні чітко видно характерні крила Х-101, ніс, закруглена коробчата форма фюзеляжу та встановлений турбовентиляторний двигун зовні. Немає жодних ознак ракет від київських систем ППО Patriot та Nasams американського виробництва чи будь-яких ознак ушкодження Х-101.

За оцінками Хоффмана, частота відмов російських крилатих ракет може досягати 20%, оскільки контрабандні компоненти забезпечують неточне наведення, не справляються з труднощами дозвукового польоту або виключають можливість запуску.

СБУ має докази удару по Охматдиту саме російською Х-101

Служба безпеки України отримала численних доказів, які підтверджують, що Росія ударила по Охматдиту ракетою Х-101. Зокрема, на місці трагедії знайдено уламок двигуна крилатої ракети Х-101. Вилучено також інші уламки саме цієї російської ракети та отримано дані з радарів про її політ.

Окрім того, прямий удар російською ракетою Х-101 по дитячій лікарні Охматдит у Києві знято на кількох відео, причому сама ракета і характерна для неї траєкторія атаки на кадрах абсолютно точно розпізнаються. Характер і масштаб руйнувань в Охматдиту, за висновками експертів, теж характерні для удару Х-101 з потужною боєголовкою в 400 кг. У СБУ окремо зазначили, що такі руйнування навіть теоретично не могла викликати ракета ЗРК NASAMS, бо потужність її боєголовки у 20 разів менша, ніж у Х-101.

Росія в ООН нахабно брехала, що по Охматдиту вистрілив ЗРК NASAMS

Проте докази та відео з ударом Х-101 по лікарні не збентежили Росію, і на засіданні Ради безпеки ООН 9 липня постпред РФ Василь Небензя лицемірно та без будь-яких доказів заявив, що це була нібито ракета ЗРК NASAMS, яку Україні надала Норвегія. Але, всупереч брехні Росії, в ООН переконані, що з високою ймовірністю Охматдит атакувала російська ракета.

Щобільше, Небензя намагався заблокувати виступ України на Радбезі, але представник нашої країни Сергій Кислиця все ж таки виступив і показав світові докази атаки російської Х-101, включаючи повний маршрут її руху над територією України до удару по Охматдиту. Кислиця заявив, що Небензя "просякнутий кров'ю". Крім того, постпред України нагадав, що від самого початку російської агресії одним із основних її аспектів було завдання шкоди українським дітям. Дітей, яких Росія не може викрасти й промити мізки, вона вбиває, наголосив Кислиця.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Російська ракетна атака по лікарні Охматдит: всі подробиці:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.