Небезпека посилилась через спалах у Китаї та Тайвані
У водах Китаю та в аквапарках Тайваню виявили небезпечну амебу, яка поїдає мозок людини. Цей збудник викликає небезпечну хворобу, яка називається неглеріаз. Вона характеризується поразкою центральної нервової системи людини амебою Фоулера, яка може водитися навіть у водопроводній воді.
Про це написала лікарка Ольга Голубовська на своїй сторінці у Фейсбук. Вона наголосила, що окрім Тайваню та Китаю, поодинокі випадки небезпечної хвороби реєструють і в інших країнах. Пані Голубовська також розповіла, що таке амеба і чому вона іноді божеволіє, потрапляючи в наш мозок.
“Амеби, що складаються з однієї клітини, здаються досить нешкідливими: вони виглядають як грайливі істоти, що вальсують під мікроскопом, поки не натраплять на групу бактерій. Після цього ці нібито милі нешкідливі створіння раптово перетворюються на зловісні краплі, що люто поглинають бактерій і повільно розривають їх на безліч частин за допомогою травних ферментів. Звичайно, важко змусити себе плакати через нещасні убієнні бактерії, але травна система амеби - це підстава для нічних кошмарів, коли вона з'являється в людському мозку”, - пояснює лікарка.
Інфекції, викликані Naegleria fowleri (амеба Фоулера, що поїдає мозок), рідкісні, але смертельно небезпечні. З 1962 року в США було зареєстровано лише 146 випадків захворювання, що вижили – четверо. 22 липня цього року 59-річний чоловік із Північної Кароліни загинув від цього захворювання після купання в озері в аквапарку.
Ця амеба мешкає у теплих прісних водоймах, де живиться бактеріями. Плавці можуть вдихати паразита через ніс, після чого амеба проникає в нюхові нерви і мігрує в мозок, де викликає небезпечний стан, який називається первинним амебним менінгоенцефалітом. Також можливе інфікування після використання водопровідної води або нестерильного фізрозчину для промивання носа.
Для амеби теплий і вологий мозок подібний до озер і гарячих джерел, де вона процвітає. Однак у ньому немає бактерій, якими вона харчується, тому джерелом поживних речовин для амеби стає речовина мозку.
“Але й імунна система не сидить склавши руки, доки паразит живиться нашим мозком. Величезна кількість імунних клітин прямує в зону зараження, тим самим викликаючи запалення та набряк. На жаль для людини, чий мозок заражений, ця битва ведеться всередині замкнутого гематоенцефалічного простору, який не може розширюватися без наслідків для організму (ризик миттєвої смерті від ураження життєво важливих дихального та судинного центрів)”, - додала Ольга Голубовська.
Симптоми з'являються протягом 2 - 14 днів після вдихання амеби і включають головний біль, лихоманку, нудоту та блювання, а також зміну нюху або смаку (через пошкоджені нюхові нерви). Далі швидко розвиваються симптоми менінгоенцефаліту, з'являються сплутаність свідомості, втома, судоми та галюцинації. Смерть настає першого тижня від початку захворювання.
Є кілька причин, через які амеба Фоулера така смертоносна. По-перше, розвивається справді важка поразка мозку. По-друге, початкові симптоми можна легко прийняти менш серйозне захворювання, втративши дорогоцінний час на неправильне лікування. По-третє, немає швидкого діагностичного тесту, і пацієнтів часто лікують від серозних чи бактеріальних менінгітів.
Лікарка попереджає, що не існує ліків із доведеною ефективністю проти амеби, крім мілтефозину. Необхідно пам'ятати, що мільйони людей піддаються впливу небезпечної амеби, але ніколи не хворіють. Досі невідомо, чому в деяких людей розвивається важка поразка мозку, можливо, відіграє роль генетична схильність.
“Якщо ви збираєтеся плавати в теплих прісноводних озерах або струмках, особливо якщо ви любите пірнати або плавати під водою, подумайте про те, щоб носити затискач для носа, щоб не допустити попадання амеби у ваш мозок. Експерти також радять не збовтувати осад на дні цих водойм, бо там живе амеба”, - радить Голубовська.
Також вона підкреслила, що описані випадки зараження можуть виникнути після вживання водопровідної води або у людей, які зовсім не контактують з водоймами. Із-за того, що інфекційна патологія дуже велика, потрібно бути обачним та “розширювати свої знання”.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.