Трускавець 2.0: неіснуючий "турборежим" та відставка Разумкова

Читать на русском

На порядку денному "слуг": план трансформації країни

Читать на русском
Трускавець 2.0: неіснуючий "турборежим" та відставка Разумкова

На порядку денному "слуг": план трансформації країни

"Слуги народу" вдруге проводять виїзну сесію в Трускавці. Перша відбулася у 2019 році незабаром після парламентських виборів, друга зібралася в цьому році - з 1 по 3 жовтня. На порядку денному "слуг" план трансформації країни, який включає і пошуки шляху мирного врегулювання ситуації на Донбасі, і деолігархізацію, і антикорупційні реформи. Глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія підкреслив, депутати підійшли до екватору своєї каденції, тому будуть говорити про все в контексті передвиборчих обіцянок, а це не виключає "турборежим" і кадрові перестановки в Кабінеті міністрів та Раді.

Неіснуючий "турборежим"

Весь другий день сесії "слуги" присвятили напрацюванню законопроектів, які, за словами глави партії "Слуга народу" Олександра Корнієнка,дозволять реформувати Україну вже за 5-10 років. Під час стратегічної сесії з виконання плану трансформації на 2021-2023 роки присутні розділилися за наступними напрямками:

  • Військова безпека і міжнародні відносини;
  • Енергетична незалежність і зелена трансформація;
  • Людський капітал;
  • Технологічний розвиток і ринкові трансформації;
  • Інфраструктура і місцевий розвиток;
  • Продовольчий хаб;
  • Цифровий хаб;
  • Верховенство права.

Все виглядало саме так, як анонсував Арахамія, - підготовка до чергового "турборежиму". Про важливість прийняття великої кількості законів говорив і прем'єр-міністр Денис Шмигаль. У Трускавці він поділився з депутатами баченням урядом стратегії розвитку економіки та соціальної сфери. 

"Верховна Рада може обробити за рік близько 350 законопроектів, законодавчих ініціатив. Тому за рік ми повинні зробити стільки проривних змін для держави. Наступні 2-3 роки ми будемо рухати наші реформи фактично в "бойовому режимі", - сказав прем'єр.

Як повідомляли в соціальних мережах самі депутати, в перший день вони підвели проміжні підсумки виконання обіцянок своєї передвиборчої програми. Оцінку роботі "слуг" в розмові з журналістами надав і Президент України Володимир Зеленський. 

"Не все так гладко, є слабкі місця. Дійсно, я вважаю, що не вистачає досвіду. Я бачу велику кількість людей, які підтягнулися за цей час дуже сильно. Я вже говорив, з точки зору цифровізації, з точки зору інфраструктури, енергетики в таких боях, як у нас є, міжнародних, в таких газових іграх, я вважаю, що в нас люди дуже досвідчені. Починали ми дуже активно, потім сповільнилися. Ми зараз знову прискорилися, останні півроку виходимо на той же процес", - сказав президент Володимир Зеленський у Трускавці

Нагадаємо, що у 2019 році в перші 100 днів роботи у Верховній Раді депутати монобольшості заявляли, що взяли дуже швидкий темп. Тоді, підбиваючи підсумки 3 місяців роботи, спікер парламенту Дмитро Разумков зазначив,що було прийнято на третину більше законів, аніж прийняли нардепи попереднього скликання за аналогічний період.Щоправда півтора роки по тому, за словами того ж Разумкова,виявилося, що "турборежим" насправді ніколи й не існував. 

"Турборежиму" як такого не було. Це придумали журналісти. Давайте будемо відверті. Якщо ви зараз подивіться кількість законопроектів, які проходять впродовж дня, їх не менше, ніж було раніше", - сказав спікер парламенту у червні 2021 року.

І тут важко не погодитися, тому що, за даними Комітету виборців України,за рік Рада в "турборежимі" прийняла менше законопроектів, ніж попередники. 

"Для ВР VIII скликання йдеться про період роботи з 27 листопада 2014 по 27 листопада 2015 року, ВР IX скликання - з 29 серпня 2019 по 29 серпня 2020 року. У перший рік роботи народні депутати IX скликання прийняли 264 закони, депутати VIII скликання - 330", - йдеться у повідомленні КВУ. 

Якою буде оновлена версія "турборежиму" після зборів у Трускавці, залишається тільки здогадуватися, але, судячи з усього, мова знову йде про звичайний режимі роботи Верховної Ради. 

Перестановки в Кабміні та відставка Разумкова 

Ще до поїздки до Трускавця глава фракції в Раді Давид Арахамія анонсував, що восени в Кабінеті міністрів плануює здійснити ротацію трьох-чотирьох міністрів. Подібні кадрові перестановки для України 2019-2021 років - не новина. У березні 2020 роки після 6 місяців роботи Рада відправила у відставку уряд Олексія Гончарука. А у травні 2021-го депутати попрощалися з міністрами економіки, інфраструктури та охорони здоров'я. Під час сесії кадрові питання Кабміну не піднімалися, проте Арахамія зібрав потрібну кількість підписів "слуг" (понад 150), щоб ініціювати відставку Разумкова. 

Як повідомила прес-секретарка "Слуги народу" Юлія Палійчук депутати обговорили питання зі спікером Верховної Ради на другий день роботи в Трускавці.

"Шляхом голосування депутатами фракції прийняте рішення в понеділок (4 жовтня - ред.) розпочати процедуру відкликання голови Верховної Ради України з посади", - написала Палійчук в телеграм.

Здебільшого на питання щодо оцінки роботи Дмитра Разумкова, народні депутати відмовчуються. Василь Вірастюк на ходу сказав, що "в принципі задоволений" роботою спікера. А Микола Тищенко зазначив, що до роботи спікера є багато питань: і щодо маніпуляцій з регламентом, і щодо командності. 

"Ми знаємо всі, що коли ми йшли на передвиборчу гонку, коли ми вибирали роботу народного депутата, ми обіцяли людям швидкі зміни, так звані весняні посадки, і ви все це пам'ятаєте", - сказав Тищенко. 

Сам Разумков знає про ініціативу Арахамія та збір підписів. Глава Верховної Ради не виключає, що його спробують не тільки позбавити крісла спікера, а й мандату, тому як зараз він - позафракційний, що передбачено регламентом для посади спікера. У зв'язку з цим сам Разумков запросив "слуг" на зустріч, щоб обговорити його "незадовільну роботу". Зустріч спікер призначив депутатам теж на 4 жовтня, на той же день, коли запланований і початок процедури відкликання його з посади. 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.