Тарифні протести: чому українці вийшли на вулиці і як реагує влада

Січень Україні починається неспокійно

Тарифні протести: чому українці вийшли на вулиці і як реагує влада

Січень 2021 року приніс в Україну нові тарифи на газ і його транспортування, а також на електроенергію. В результаті українці отримають додаткові пару сотень (а деякі - тисяч) гривень в свої щомісячні платіжки за комуналку. Реакція громадськості не змусила себе довго чекати і вже другий тиждень поспіль люди виходять на протести, перекривають дороги і штурмують владу вимогами вплинути на ситуацію. У чому суть проблеми і як її збираються вирішувати - читайте в матеріалі Інформатора .

Що сталося?

В Україні сформувався ринок газу, а відповідно постійно фіксованих і неринкових цін більше немає. Газопостачальні компанії з 1 січня запропонували нові ціни на газ в рамках ринку.

Українцям в січні пропонують купувати газ за ціною від 6,99 до 10,8 грн за кубометр, при цьому мінімальна ціна вище грудневої ціни на 11%,а максимальна - на 20,5%.

Інфографіка: за якою ціною постачальники пропонують газ споживачам в січні 2021 роки (Газ Правда)

Також з 1 січня в Україні почали діяти нові тарифи на транспортування газу. НКРЕКУ з січня 2021 року підвищила тарифи на послуги 43 газорозподільних компаній в середньому в 1,6 рази.

Інфографіка: ціни на транспортування газу в січні 2021 роки (НКРЕКУ)

Наприклад, якщо ви використовуєте 150 кубометрів газу за місяць, то з урахуванням нових тарифів в середньому ви заплатите 1635 грн за такий обсяг газу. У грудні ця сума була б на 300-400 гривень менше. Відзначимо, що ціни варіюються в залежності від регіону і постачальника газу, тому вище наведені цифри є тільки орієнтиром.

Крім того, 28 грудня уряд на засіданні вирішив скасувати пільгову ціну в 90 копійок за кВт / год за перші 100 кВт / год. Тепер за перші 100 кВт / год треба буде платити не 90 копійок за 1 кВт / год, а фіксований тариф - 1,68 гривні.

Наприклад, якщо ви за місяць використовуєте в середньому 80 кВт / год, то для вас ціна зросте майже вдвічі. До 31 грудня ви платите 72 гривні. З нового року доведеться платити 134,4 гривні. Якщо ви перевищуєте квоту в 100 кВт / год, ваша платіжка збільшиться на 78 гривень. Після 100 кВт / год різниці в ціні вже не буде.

Відзначимо, це підвищення тарифу на електроенергію є першим за три роки.При цьому в Міненерго стверджують, що підвищення є тимчасовим, відомство разом з НКРЕКУ напрацьовують новий варіант цього механізму, але уточнюють, чи буде зниження цін.

Все це означає, що на початку 2021 роки українці будуть платити за комунальні послуги стільки (багато),як не платили ніколи раніше.

Люди вийшли на протест

Не дочекавшись платіжок з новими розцінками за комуналку, люди в різних областях України почали виходити на протести.

Так, проти підвищення тарифів виступили в населених пунктах Полтавської, Харківської, Вінницької, Львівської, Миколаївської, Чернівецької, Кіровоградської, Херсонської та інших областей, населення яких виходить на протести в режимі реального часу.

Мітингувальники перекривають дороги. Зокрема, в Полтавській області блокували рух по трасі «Київ -Харків»,а в Харківській області блокували рух по трасі «Харків -Ялта».

Також учасники протестів мітингують під будівлями облдержадміністрацій та міськрад і складають звернення до центральної влади зі своїми вимогами.

У Львові протестувальники заявили, що готові їхати на безстрокову акцію до Києва.

Мітинги почали набирати обертів в кінці минулого тижня. У понеділок їх стало ще більше. Завтра, швидше за все, почнуть виходити на вулиці в областях, де цього ще не встигли зробити.

Втім, влада вже відреагувала, але поки без конкретики.

Влада дає поки тільки розмиті формулювання

У понеділок, 11 січня, в Офісі президента зібралися перші особи держави через тарифні протести, які охопили країну.

За словами президента Володимира Зеленського, ціна на газ на ринку зростає - «через погодні умов і з інших причин», які склалися в Європі. Він також дав доручення уряду вирішити питання з тарифами і «встановити справедливість».

На нараді вирішили, що Кабінет міністрів підготує «системні рішення з вибудовування балансу на енергетичному ринку».

Виконуючий обов'язки міністра енергетики Юрій Вітренко представив попередній план,який повинен «істотно знизити тарифи на газ і встановити ціну, яка була б справедливою з точки зору споживача».

Але конкретних термінів вирішення цієї ситуації не назвали. Також не було озвучено, як і на скільки збираються знизити тарифи.

У свою чергу, глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія заявив,що влада вже готує антикризовий пакет «для вирішення проблем, які можуть виникнути у зв'язку з підвищенням тарифів». Примітно, що Арахамія не уточнив, у кого саме можуть виникнути проблеми.

«Якщо потрібні будуть швидкі рішення - ми готові їх приймати в будь-який час. Зараз повинні розібратися з тим, що сталося, наскільки обгрунтовано підвищення і як в цій ситуації захистити людей», - додав глава фракції.

Інформатор також звернувся за коментарем до голови парламентського комітету з питань ЖКГ Андрію Герусу. Він відмовився коментувати ситуацію і перенаправив нас до Олега Ляшка. Мабуть, Герус щось переплутав, а старі образи в ньому ще до сих пір живуть.

Ми стежимо за ситуацією навколо нових тарифів на газ і будемо інформувати вас по мірі надходження нової інформації.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube