Народна депутатка Мар’яна Безугла провела паралелі між виступом Дональда Трампа на Всесвітньому економічному форумі в Давосі та промовою Володимира Путіна на Мюнхенській конференції 2007 року, вказавши на схожі підходи до міжнародних правил, союзів і ролі сили у світовій політиці
Народна депутатка Мар’яна Безугла заявила, що риторика президента США Дональда Трампа під час його виступу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі демонструє ідейну спорідненість із підходами, які раніше публічно озвучував президент РФ Володимир Путін. У своєму дописі Безугла провела паралелі між промовою Путіна на Мюнхенській конференції з безпеки у 2007 році та заявами Трампа у 2026 році. За її оцінкою, обидва виступи об’єднує відхід від міжнародних правил і перехід до логіки "права сильного", де ключову роль відіграють сила, вигода та контроль над територіями.
Народна депутатка пояснила, чому вважає Трампа "ідейним послідовником путіна" і заявила, що "світ чекає не мир, а Третя світова".
Вона нагадала, що у 2007-му Путін у Мюнхені фактично оголосив: "правила після холодної війни мене не влаштовують". У 2026-му Трамп у Давосі говорив про світ у логіці "сила/вигода/територія" аж до вимоги щодо Гренландії. Політикиня виокремила десять спільних елементів у риториці двох політиків. Серед яких - ревізіонізм, дискредитація міжнародних союзів та інституцій, персоналізація зовнішньої політики, нормалізація шантажу як інструмента переговорів, а також знецінення міжнародного права й моральних категорій, зокрема суверенітету та прав людини. Ось всі 10 спільних елементів промов 2007 та 2026:
Окремо Безугла зазначила, що, на її думку, світові норми безпеки, сформовані після Другої світової війни, зазнають системного зсуву. Йдеться, зокрема, про переосмислення недоторканності кордонів, ролі союзів і співвідношення сили та права в міжнародних відносинах.
"Зараз остаточно відбувається зсув норм, які були досягнуті після двох кривавих світових воєн людства: Норма 1: Кордонами не торгуються → "Якщо вигідно, можна торгувати територіями/суверенітетом".
Норма 2: Союз як спільна безпека → "Союз як рахунок-фактура".
Норма 3: Право важливіше за силу → "Сила визначає право, а право - лише декорація". Авторитарна логіка перестає бути маргінальною і починає звучати як "реалізм"- написала вона.
Ці заяви пролунали на тлі коментарів заступника голови Ради безпеки РФ Дмитра Медведєва щодо зацікавленості Дональда Трампа в Гренландії. Медведєв висловив припущення, що такі наміри не пов’язані з безпековими загрозами з боку Китаю чи Росії, а є спробою наслідувати політику розширення територіального впливу.
У своєму телеграм-каналі Медведєв також заявив, що європейські країни нібито намагатимуться домовитися з Трампом, зокрема шляхом можливих компромісів щодо статусу острова. За оцінками оглядачів, дискусія навколо Гренландії може бути вигідною Москві, оскільки відволікає увагу Заходу від координації зусиль для протидії російській агресії.
Нагадаємо, що президент Франції Емманюель Макрон на Всесвітньому економічному форумі в Давосі висловив занепокоєння щодо дій Сполучених Штатів, які, за його словами, намагаються послабити позиції Європи. Він закликав континент не визнавати "закон сильнішого".