США мало не викреслили з комюніке згадки про запрошення України до НАТО через твіт Зеленського, - WP

Читать на русском

Критика з боку президента України "схвилювала Білий дім".

Читать на русском
Зеленський, НАТО, США
Деякі західні чиновники не оцінили тиску з боку українського лідера

Критика з боку президента України "схвилювала Білий дім".

Американські чиновники, які брали участь у формуванні декларації НАТО 11 липня, розглядали можливість не вписувати в комюніке згадки про можливе членство України в Альянсі. На це їх підштовхнув твіт президента Володимира Зеленського з критикою на адресу НАТО.

Про це пише видання Washington Post з посиланням на західних офіційних осіб.

"(Твіт Зеленського) настільки схвилював Білий дім, що офіційні особи США, які брали участь у цьому процесі, розглядали можливість відмовитися від "запрошення" для Києва. (Але) врешті-решт Сполучені Штати та їх союзники домовилися, що збережуть формулювання декларації", - йдеться у статті.

На думку авторів статті, цей інцидент ілюструє "невдоволення всередині НАТО тактикою тиску Зеленського".

Інший високопоставлений дипломат Альянсу заявив, що делегація США "не хотіла спеціально прибирати обіцянку" запросити Україну. В результаті було досягнуто консенсусу про те, що редагування документа призведе до затримки його публікації, і було вирішено дотримуватися тексту у тому вигляді, в якому його розробили спочатку.

Як зазначають журналісти, президент Франції Еммануель Макрон за підтримки країн Центральної Європи та Балтії наполягав на збереженні початкового формулювання. За інформацією співрозмовників видання, "до того часу, коли посли НАТО офіційно обговорили, як реагувати на твіт Зеленського, США повернулися до початкового формулювання комюніке".

Окрім цього видання розповіло про переговори голови Офісу президента Андрія Єрмака та радника Байдена з питань національної безпеки Джейка Саллівана під час засідання Ради Україна-НАТО 12 липня. За словами джерела, Єрмак "виглядав так, ніби намагався сперечатися". Салліван же "виглядав рішучим". Їхня розмова тривала близько 30 хвилин. 

"Напружені спроби утримати позицію від імені України виснажили і розлютили деяких із найзатятіших прихильників Києва. "Це було не весело", — сказав високопоставлений політичний діяч НАТО, знайомий з ходом переговорів", - пише видання.

Твіт, що розлютив НАТО

У перший день саміту НАТО у Вільнюсі президент Володимир Зеленський опублікував твіт з критикою Альянсу за нерішучість в питаннях, пов’язаних з Україною. Більш того, він заявив, що відсутність часових рамок щодо вступу чи навіть запрошення країни до НАТО – це “безпрецедентно та абсурдно”.

На другий день саміту Зеленський вирішив зосередитися на позитивних моментах. Він зазначив, що результати саміту були “хорошими”, хоча додав, що “із запрошенням були б ідеальними”. Цю фразу він озвучив просто поруч із генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.