Сотні ракет і найжорстокіше загострення з 2014 року: що зараз відбувається в Ізраїлі

Перемир’я найближчим часом навряд чи варто чекати

Сотні ракет і найжорстокіше загострення з 2014 року: що зараз відбувається в Ізраїлі

В Ізраїлі в цей момент відбувається найжорстокіше військове загострення з 2014 року між збройними силами країни й палестинським угрупуванням ХАМАС. Сторони обмінялися ракетними ударами, у результаті чого сотні людей серед цивільних загинули й постраждали. Ізраїль обіцяє воювати до повної «тиші», а Палестина звинувачує в розпалюванні конфлікту ізраїльську сторону.

Витоки. Чому ізраїльтяни й палестинці ворогують

У листопаді 1947 року Генасамблея ООН прийняла резолюцію по розділу Палестини, яка передбачала припинення британського мандату на території Палестини до серпня 1948 року і створення на її території двох незалежних держав — Ізраїлю та Палестини.

Єрусалим повинен був залишатися територією під міжнародним контролем, проте передбачалося, що обидві держави збережуть єдиний економічний простір на підставі вже існуючого на території Палестини.

Арабські країни порахували розділ кричущою несправедливістю. Радикальні єврейські організації теж побачили в плані ООН нібито утиск прав євреїв на землю обітовану.

Уже незабаром почалися зіткнення арабських і єврейських воєнізованих формувань, які швидко переросли в Арабо-ізраїльську війну 1947–49 років.

Ізраїлю вдалося вистояти в цій війні й отримати навіть більше територій, ніж спочатку передбачили в ООН. Палестинці як народ, який жив на цих територіях століттями, залишився без контролю над ними. Відтоді обидва народи живуть на території Ізраїлю в стані перманентного конфлікту.

Как менялась территория Палестины и Израиля с 1947 года (Maps of The World)

Як змінювалася територія Палестини й Ізраїлю з 1947 року (Maps of The World)

Передісторія нинішнього загострення

Ситуація в Ізраїлі почала загострюватися в середині квітня з настанням священного для мусульман місяця Рамадан. Спочатку ізраїльська поліція заборонила арабським жителям Ізраїлю збиратися на сходах біля воріт Дамаска в Єрусалимі. Там палестинці проводили час у Рамадан.

Палестинське населення було незадоволене таким станом справ, що в результаті переросло в сутички з ізраїльськими силовиками, у результаті яких постраждали майже 700 осіб.

 

 

 

Наступним детонатором спалахнулого конфлікту стало рішення ізраїльського суду, який постановив виселити 6 палестинських сімей із Шейх-Джарраха через новий будівельний проєкт, який загрожує відрізати Східний Єрусалим від Віфлеєма. На рішення подали скаргу до Верховного суду Ізраїлю, але її поки не розглядали — засідання суду відклали.

Підігрівом для конфлікту також стало відео, яке «завірусилось» у соцмережах, де ізраїльтянин нібито свідомо напав і демонстративно знущався з палестинця.

Суміш цих чинників призвела до того, що 10 травня палестинське угруповання ХАМАС висунуло ультиматум, вимагаючи прибрати поліцію з Храмової гори й із Шейх Джарраха, пригрозивши наслідками в разі невиконання вимог. З 18:00 10 травня, коли термін ультиматуму закінчився, з боку сектора Газа по ізраїльських містах випустили понад 200 ракет.

  • ХАМАС — рух радикально-ісламського толку, що контролює сектор Газа. У нього є два крила — політичне і військове. Фактично, даний рух заперечує право Ізраїлю на існування. Бойовики руху вже брали участь у кількох війнах проти ізраїльської армії.

Більшість із них перехопила система оборони Ізраїлю «Залізний купол», але деякі ракети досягли цілі. Обстріл тривав понад 10 годин. З боку сектора Газа вперше з 2014 року обстріляли Єрусалим. Також ракетному удару піддався Тель-Авів, економічна столиця Ізраїлю.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху пообіцяв, що бойовики «поплатяться власними життями» за напад на Ізраїль. У відповідь ізраїльська армія почала бомбити сектор Газа, завдавши удари по більш ніж 500 об’єктів, що належать до інфраструктури ХАМАС.

Палестинська інформагенція Maan повідомила в середу, що ізраїльські літаки атакували урядові установи в секторі Газа, будівлі управління поліції, а також поліцейські ділянки в декількох містах.

Нетаньяху сказав, що Ізраїль атакував сотні цілей. Найжорстокішою атакою була серія авіаударів, у результаті яких впала ціла 12-поверхова будівля. У будівлі розміщувалися важливі офіси ХАМАС, а також тренажерний зал і деякі стартап-бізнеси. Ізраїль зробив серію попереджувальних пострілів перед ударом у будівлю, що дозволило уникнути жертв, пише AP.

У ході атак на ізраїльські міста загинули як мінімум 6 ізраїльтян, у тому числі три жінки й дитина були вбиті ракетними снарядами. Десятки людей отримали поранення.

У ході обстрілів сектора Газа загинули 43 палестинці, у тому числі 13 дітей і три жінки. Майже 300 осіб отримали поранення, у тому числі 86 дітей і 39 жінок.

Заворушення і втрата контролю над містом Лод

Нетаньяху оголосив надзвичайний стан у 77-тисячному місті Лод недалеко від Тель-Авіва. Там представники 21 % арабської меншини Ізраїлю підпалили синагоги, а євреї розбили автомобілі місцевих арабських жителів. У результаті постраждали десятки людей, один араб був убитий.

«Ми втратили контроль над містом і вулицями», — сказав мер Лода Яір Ревіво.

Уряд Ізраїлю також направив кілька батальйонів прикордонної поліції та інших силовиків для стабілізації ситуації в місті.

Арабська меншина Ізраїлю, у тому числі в місті Лод, ізраїльська за громадянством, але в основному походить від палестинців, які жили під османським, а потім британським колоніальним правлінням, перш ніж залишитися в Ізраїлі після створення країни в 1948 році.

Більшість із них говорять на арабській і івриті, але відчувають спорідненість із жителями сектора Газа. Вони часто скаржаться на системну дискримінацію, несправедливий доступ до житла, охорони здоров’я та освітніх послуг в Ізраїлі. Ці фактори стали причиною заворушень у Лод.

Сотні ракет і найжорстокіше загострення з 2014 року: що зараз відбувається в Ізраїлі 2

Реакція світу

Представник ООН на Близькому Сході Тор Веннесланд сказав, що Організація Об'єднаних Націй працює з усіма сторонами над відновленням спокою в регіоні. Єгипет закликав палестинських лідерів до стриманості.

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Ізраїль має право на захист, а палестинський народ на безпеку.

«Ми закликаємо до стриманості і спокою. Ізраїль має право захищатися і відповідати на обстріли, а палестинський народ також має право на безпеку, як і ізраїльтяни. Ми не хочемо провокацій. Провокації, які ми бачили, привели до дуже сумних людських жертв», —  заявив спікер Держдепу США.

Глава Ліги арабських держав (ЛАД) Ахмед Абу аль-Гейт звинуватив в ескалації конфлікту Ізраїль. Вони нібито заохочували дії «єврейських екстремістів» у Єрусалимі.

Євросоюз засудив ракетну атаку на Ізраїль і закликав негайно припинити насильство на території Західного берега річки Йордан і в секторі Газа.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган провів телефонну розмову з еміром Катару шейхом Тамімом бін Хамед Аль Сани, у ході якої вони обидва засудили напад Ізраїлю на Єрусалим і палестинців.

Своєю чергою постпред Ізраїлю при ООН Гілад Ердан звинуватив міжнародне співтовариство, що воно закликами до Ізраїлю проявляти стриманість сприяє насильству з боку палестинців.

МЗС України засудило загострення ситуації й закликало негайно припинити ракетні обстріли території Ізраїлю.

«Засуджуємо загострення ситуації в Східному Єрусалимі, Секторі Газа й Західному березі, яке призвело до людських жертв. Ракетні обстріли території Ізраїлю мають негайно припинитися. Визнаючи право Ізраїлю на самооборону, закликаємо всі сторони утриматися від ескалації насильства», — підкреслили в МЗС.

Попередні ізраїльсько-палестинські сутички

Ізраїль і ХАМАС вели три війни відтоді, як це угрупування захопило владу в Газі в конкуруючих палестинських сил у 2007 році. Конфлікти закінчилися після того, як регіональні й міжнародні держави переконали обидві сторони погодитися на неформальне перемир’я.

боевики Хамас

Фото: члени угруповання ХАМАС

Попри те, що насильство широко засудили зараз і засуджували раніше, поки немає ніяких ознак того, що будь-яка зі сторін готова відступити.

Коли закінчиться конфлікт

Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху поклявся розширити наступ, сказавши, що «це займе час».

Міністр оборони Ізраїлю Бені Ганц заявив, що ізраїльська армія продовжить завдавати ударів по сектору Газа до досягнення повної «тиші».

«Армія оборони Ізраїлю продовжить атакувати і принесе повний і довгостроковий мир. Тільки коли ми досягнемо цієї мети, ми зможемо говорити про «тишу». Зараз немає дати закінчення атак», — заявив він.

Своєю чергою ЗМІ повідомляють, що керівництво ХАМАС звернулося до іноземних посередників із проханням допомогти досягти й Ізраїлем угоди про припинення вогню, але влада Ізраїлю поки відмовляється обговорювати перемир’я.

Також ми писали, що через ескалацію ізраїльсько-палестинського протистояння й обстрілів, громадянам України рекомендується уважно відстежувати повідомлення місцевих компетентних органів Ізраїлю. Це необхідно для підвищення рівня обізнаності про власну безпеку.

 




Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube