Скільки українцям доведеться платити за опалення с початком сезону?

Газ подорожчав приблизно на 16%

Скільки українцям доведеться платити за опалення с початком сезону?
Опалювальний сезон 2022-2023

В Україні з початком опалювального сезону  витрати на комуналку збільшаться. Втім тариф не перераховуватимуть. Він буде на рівні минулого року. Крім газу.

Скільки коштуватиме газ?

У серпні 2022 року президент Володимир Зеленський підписав закон  №7427, який передбачає заборону на підвищення окремих комунальних послуг до закінчення воєнного стану в країні та протягом 6 місяців після цього.

Офіційно в органах місцевої влади стверджують, що тарифи "заморозили".  

Однак насправді платити все одно доведеться більше, ніж торік. Так, за оцінками Держстату, якщо порівняти січень-серпень минулого року з поточним, виявиться, що газ подорожчав приблизно на 16%.

Для розуміння, у грудні 2021 кубометр газу "Нафтогаз" продавав за 6,33 грн, а в грудні цього року – вже за ціною 7,96 грн за куб. Якщо взимку ви використовуєте для опалення будинку 200 кубів газу:

  • у грудні 2022-го доведеться заплатити 1592 грн;
  • у грудні 2021-го платили лише 1266 грн.

Що передбачає підписаний президентом закон?

Так, згідно із Законом всі комунальні платежі з опалення, газу та гарячої води мають бути заморожені станом на 24 лютого 2022 року під час воєнного стану в Україні та протягом шести місяців після закінчення війни.

Так, забороняється підвищувати для всіх категорій споживачів тарифи на:

  • послуги з розподілу природного газу;
  • теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання):
  • послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.

За законом компенсувати різницю між ринковими тарифами та встановленим НАКом мають із державного бюджету. Така ініціатива коштуватиме 264,3 млрд грн. 

Раніше прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що уряд не планує підвищувати тарифи та продовжить платити субсидії. 

Що кажуть експерти?

Восени 2022 року очікується підвищення тарифів на газ для промислових підприємств. Це вплине на вартість продуктів — вони подорожчають на 20-25%. Водночас найбільше подорожчають продукти харчування. Про це  попередив аналітик Інституту економічних стратегій Юрій Корольчук.

Восени вартість газу для бізнесу зросте приблизно на 1/3, з 45 до 60 гривень за кубометр, ця ціна буде закладена у вартість товарів, зокрема будівельних матеріалів та сільськогосподарської продукції.

"Побутова продукція, у вартість якої закладаються ціни на енергоносії, має перспективи зростання до 20%. Продукти харчування — зростання не більше ніж 25%", - сказав Корольчук.

Нагадаємо, що клієнти "Нафтогазу" до 1 травня 2023 року платитимуть за газ 7,96 грн за 1 кубометр.

Раніше ми писали, що в умовах воєнного стану держава встановила спеціальні умови для забезпечення населення електроенергією. У Міністерстві енергетики повідомляють, що планують продовжити дію спеціального тарифу для населення. А от для підприємств тариф може зрости на 50 %.

Тетяна Самойлова

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube