Морський дрон Sargan-3000 потопив біля Новоросійська сторожовий корабель - учасник нападу на українські судна
Майже вісім років по тому, як російський корабель таранив і переслідував українські судна в Керченській протоці, Україна знищила його у власному порту ворога. 14 липня ВМС України потопили сторожовий корабель "Ізумруд" біля Новоросійська за допомогою морського дрона - є загиблі та поранені серед екіпажу. Для атаки застосували безекіпажний катер Sargan-3000 - одну з новітніх розробок українського оборонно-промислового комплексу.
Удар став символічною відповіддю за події листопада 2018 року, коли "Ізумруд" брав участь у нападі на українські кораблі і буксир "Яни Капу". Про деталі операції та подробиці щодо самого корабля розповідає Бі-бі-сі. Пресслужба ВМС ЗСУ повідомила про знищення "Ізумруда" вдень 14 липня: безекіпажний катер атакував і потопив корабель біля причальної стінки. На супутниковому знімку, який оприлюднили військові, видно пробоїну на правому борту і ознаки пожежі на причалі. Точна кількість загиблих та поранених серед екіпажу не наводиться.

Для удару ВМС використали Sargan-3000 - багатоцільову бойову платформу, а не просто начинений вибухівкою катер. Такі безекіпажні катери можуть бути оснащені бойовим модулем, засобами радіоелектронної боротьби та контейнерами для FPV-дронів. Вперше публічно Sargan-3000 показали лише цього року. На початку червня один із таких катерів, імовірно, втратив керування через вплив російського РЕБ і вибухнув у порту румунської Констанци після самоліквідації.

"Ізумруд" спущений на воду у 2014 році і належить до патрульних кораблів проєкту 22460 "Охотник". Довжина - 62,5 м, водотоннажність - 630-750 тонн, швидкість до 27 вузлів. Кораблі цього проєкту будувалися для охорони 12-мильної зони територіальних вод: планувалося спустити на воду 30 одиниць, однак збудували лише 14.

Саме "Ізумруд" був серед тих російських кораблів, які таранили і обстрілювали українські судна в Керченській протоці 25 листопада 2018 року. Тоді перехід з Чорного до Азовського моря здійснювали малі броньовані катери "Бердянськ" і "Нікополь" та буксир "Яни Капу". На їхньому борту перебувало 24 моряки, кількох із них поранили. Росія захопила всі три судна і заарештувала весь екіпаж.
24 українських моряки провели майже рік у московському СІЗО - їх звільнили 7 вересня 2019 року. Того ж року Росія повернула й захоплені кораблі. Київ звинуватив Москву у порушенні Конвенції ООН з морського права та договору про Азовське море і Керченську протоку і подав позов до Міжнародного трибуналу з морського права. ФСБ тоді назвала події "провокацією", стверджуючи, що Україна нібито не повідомила належним чином про прохід кораблів через протоку.
Раніше Інформатор повідомляв, що Росія застосувала зброю проти кораблів ВМС України біля Керчі 25 листопада 2018 року. Малий броньований катер "Бердянськ" заздалегідь сповістив берегові пости ФСБ про намір пройти Керченською протокою, однак відповіді не отримав. Усі українські судна захопили, а члени екіпажу потрапили в полон.
Також ми писали, що захоплені кораблі залишили Керч 17 листопада 2019 року - у супроводі російської берегової охорони вони попрямували Керченською протокою у бік Чорного моря, де їх уже чекали українські буксири.