Швидкі гроші, довге повернення: експерти пояснили ризики мікропозик

Читать на русском

Коли ви повністю повертаєте борг, обов'язково і завжди вимагайте угоду про розірвання кредитного договору

Читать на русском
чоловік і кредитори
Кредит може стати проблемою/Фото: iStock

Коли ви повністю повертаєте борг, обов'язково і завжди вимагайте угоду про розірвання кредитного договору

Швидкі кредити можуть виручити у скрутні моменти, коли гроші потрібні негайно, але й можуть затягти у глибоку боргову яму й створити проблему із законом. Головне - чітко знати, у кого ти береш позику та зважити свої можливості: чи справді зможеш повернути у зазначений термін. 

Про це розповів незалежний фінансовий радник Олексій Драчов сайту Вікна. 

"Швидкі позики досить часто стають суттєвою проблемою, адже відсоткові ставки по таких кредитах значно перевищують банківські. У 2020 році в середньому ставка дорівнювала 510% річних. Сьогодні ситуація трохи краща  - ВРУ ухвалила закон № 891-ІХ, який обмежив суми штрафів та пені. Вони не можуть бути більшими, ніж подвійна сума отриманих коштів", - пояснив він. 

Тобто, якщо ви взяли 2 тисячі гривень - штраф не має бути більшим, як 1 тисячі, якщо 10 - то не більше, ніж 5 і т.д. Проте, деякі недобросовісні компанії-позичальники цим законом нехтують, а люди не знають закону. І позичають гроші в інших установах, щоб покрити цей борг. А в результаті - залазять у боргову яму ще глибше. Експерт радить насамперед перевірити компанію, в якої хочеш взяти кредит. Потрібно дізнатися, чи має вона необхідні дозволи від регулятора та чи працює в правовому полі. 

"Борг може бути проданий колекторським організаціям. Вони постійно надзвонюватимуть і вимагатимуть повернути гроші, та ще й можуть це робити не в дуже приємній формі. А якщо людина матиме великі заборгованості, компанії можуть подати на неї до суду, що може привести навіть до позбавлення волі, - зазначив Олексій Грачов. 

В онлайн-кредиті немає підпису клієнта: що скаже суд?

Що правда на боці установи, яка дала позику і повертати її все одно прийдеться. Багато людей вважають, що якщо вони позичили гроші онлайн і не поставили підпис ручкою на папері, то угода не має юридичної сили. Насправді це не так. 

"Закон України Про електронну комерцію дозволяє укладати такі договори онлайн з одноразовим ідентифікатором (приходить смс з кодом, що вводиться особою, яка бере кредит). Також договір може підписуватися за допомогою електронного підпису", - пояснив він. 

Укладаючи угоду, завжди вимагайте для ознайомлення кредитний паспорт. Тільки у ньому зазначена реальна ставка за кредитом. А в рекламних проспектах можуть писати все, що завгодно. 

Також уважно читайте кредитний договір та усі інші папери, які ви підписуєте, адже  часто там є багато прихованих умов. І формулюють їх так, що без юриста ви можете не розібратись. 

Як довести, що ви більше нічого не винні

Коли ви повністю повертаєте борг, обов'язково і завжди вимагайте угоду про розірвання кредитного договору. А ще краще крім неї отримати від кредитної установи гарантійний лист. У ньому має бути зазначено, що ви погасили заборгованість за конкретним договором і до вас немає жодних питань. 

У такому документі перевірте номер та дату кредитного договору, свої дані компанії-кредитодавця. Адже буває так, що компанія навмисне припускається якоїсь дрібної помилки - і ви далі винні їй гроші. 

Раніше Інформатор розповідав про ситуацію, коли компанії вимагають борг в іншої людини, а не у боржника. Ми пояснювали, законно це чи ні. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.