Шольц в Києві, Бербок - у Китаї: чому Німеччина активізувалася навколо війни та миру в Україні

Німецький канцлер в Києві оголосив, що Берлін не припинить підтримувати Україну, але його поїздка відбулася напередодні важливої події в Німеччині, на яку певною мірою впливає війна українців

Шольц київ
Шольц відвідав Україну через власні інтереси

Неочікуваний візит канцлера Німеччини Олафа Шольца до Києва 2 грудня відбувся напередодні позачергових парламентських виборів у ФРН, які пройдуть 23 лютого 2025 року. Тема України - дуже важлива у цій передвиборчій кампанії, що пояснює, чому німецький канцлер вперше з 2022 року ступив на українську землю. Про це Інформатору розповіли політологи. Вони також пояснили, чи збирається Шольц тиснути на Київ щодо мирних переговорів та чому в цьому плані європейці чекають на повернення Дональда Трампа до Білого дому.

Мирні візити німецьких політиків

Канцлер Німеччини Олаф Шольц у понеділок, 2 грудня, прибув з неоголошеним візитом до Києва. Газета Bild з посиланням на джерела повідомила, що у межах свого візиту німецький лідер хоче у "суворо конфіденційній бесіді" зрозуміти, як президент України Володимир Зеленський оцінює ситуацію в Україні та на які умови миру готове українське суспільство.

"Ніщо не має вирішуватися через голови українців", - сказало джерело видання.

Зазначається, що поїздка Шольца до України була запланована ще до початку урядової кризи у Німеччині та розколу до правлячої коаліції. Канцлер хотів, аби його візит відбувся після виборів у США та до інавгурації новообраного президента Дональда Трампа, яка відбудеться у січні.

Олаф Шольц відвідав Україну вперше за два з половиною роки. Повідомлялося, що він оголосить про нову військову допомогу від Німеччини на суму 650 млн євро.

Пізніше, на спільній пресконференції з Зеленським, Шольц оголосив, що Німеччина надасть Україні шостий ракетний комплекс IRIS-T і гвинтокрили Sea King. Він також підтвердив, що вже у грудні Україна отримає пускові установки для Patriot та самохідні зенітні установки Gepard. Окрім цього, Німеччина у 2025 році також поставить Збройним Силам України гаубиці, бойові й розвідувальні дрони. Шольц пообіцяв, що й наступного року постачання зброї не припиниться і буде "таким же потужним, як і раніше".

Одночасно з поїздкою Шольца до України відбувся візит міністерки закордонних справ Німеччини Анналени Бербок до Китаю. Вона заявила, що мирний процес - одна з цілей її візиту.

"Для захисту нашої власної німецької та європейської безпеки зараз важливо підтримувати Україну, і не менш важливо разом вступити в мирний процес у світі, і тому я тут у Китаї сьогодні", - сказала Бербок у Пекіні.

Очільниця німецького МЗС вже зустрілася зі своїм китайським колегою Ван І. Після зустрічі Бербок заявила, що російський правитель Володимир Путін втягує Південно-Східну Азію у війну проти України. Вона мала на увазі залучення північнокорейських солдатів до бойових дій.

Бербок виступила за участь Китаю в припиненні війни в Україні. За її словами, Німеччина та Китай розглядають це "з різних точок зору", але міністерка наголосила, що "чесний мирний процес потрібен як ніколи раніше".

Росія 2 грудня теж заговорила про мир

Журналісти видання Комерсант у статті за 2 грудня заявили, що Кремль готує владу російських регіонів, а через них населення, до завершення війни в Україні. Повідомляється, що в адміністрації російського правителя Володимира Путіна стурбовані тим, щоб будь-який результат так званої СВО сприймався росіянами як перемога. При цьому в Москві, схоже, не сумніваються, що РФ, як мінімум, збереже за собою вже захоплені українські території.

Як йдеться в статті, очікування від "перемоги", які мають сформуватися у населення РФ, схожі на мирний план Дональда Трампа (такий, яким його бачить преса, бо, як нагадує Інформатор, сам Трамп нічого конкретного про це не казав) та умови, на яких Україна нібито готова вести переговори з Росією. Окремо у Кремлі турбуються про повернення окупантів додому. Владі радять готуватися і вигадувати, як адаптувати цих людей, які звикли до війни, насильства та дуже високих зарплат, яких їм не бачити у звичайному російському житті. Зокрема, у Путіна хочуть не допустити, щоб "учасники СВО" йшли до криміналу.

Інформатор нагадує, що 29 листопада Володимир Зеленський в інтерв’ю Sky News зробив нову заяву щодо "здачі" українських територій. Глава держави оголосив про готовність закінчити гарячу фазу війни за умови, що контрольована урядом частина української території буде взята під парасольку НАТО. На його думку, це дало б змогу пізніше домовитися про повернення окупованих територій "дипломатичним шляхом". Водночас саме запрошення до Альянсу мало б визнавати міжнародно визнані кордони України, сказав Зеленський.

Піар чи перемир'я? Навіщо Шольц насправді приїхав в Україну

Через ці мирні заяви від німецьких політиків, які прозвучали протягом дня, виникає враження, що варто очікувати нової хвилі тиску на Україну щодо переговорів з Росією. Однак, як пояснив в коментарі Інформатору політтехнолог Олексій Голобуцький, про це наразі не йдеться. Бо, за його словами, "всі чекають Трампа" (тобто ЄС в очікуванні інавгурації новообраного президента США Дональда Трампа, який неодноразово обіцяв швидко завершити війну в Україні - ред.).

Політтехнолог пояснив, що мета приїзду німецького лідера пов'язана з виборами у Німеччині. Там незабаром стартує передвиборча парламентська кампанія.

"Тому, звичайно, вони активізувалися. Тема України для Німеччини достатньо важлива", - каже Голобуцький.

Політтехнолог згадав й про протистояння Олафа Шольца з лідером Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріхом Мерцом. Як прогнозується, саме Мерц стане новим канцлером ФРН.

"В нього (Мерца - ред.) є чітка позиція щодо України. Ну а Шольц протистоїть тій позиції", - наголосив Голобуцький.

Нагадаємо, у листопаді Мерц заявив, що у разі обрання на посаду готовий провести телефонну розмову з президентом РФ Володимиром Путіним щодо врегулювання війни в Україні. Він уточнив, що готовий висунути Росії ультиматум щодо припинення бойових дій. У разі невиконання умов протягом доби, Мерц готовий поставити Україні крилаті ракети Taurus і дати дозвіл на завдання ударів по території Росії. Днями Шольц звинуватив його у надто ризикованій політиці щодо підтримки України, зокрема щодо можливих поставок далекобійних ракет Taurus.

Німеччина на чолі з Олафом Шольцом зараз відмовляється передавати Україні крилаті ракети Taurus. Ця позиція не змінилася навіть після того, як своє далекобійне озброєння передали Великобританія, Франція та США.

"Для нього (Шольца - ред.) це передвиборче. Показати, що він смілива людина, може їздити в Київ. По-друге, це дійсно важлива тема для Німеччини", - пояснив експерт ціль візиту канцлера до Києва.

Схожі думки має й політолог Володимир Воля. Він розповів Інформатору, що Україну цим візитом канцлера Олафа Шольца не готують до здачі територій та переговорів. Він наголосив, що поїздка відбулася в контексті виборів.

"Шольц декілька разів наголошував за останні тижні, що Німеччина буде допомагати Україні стільки, скільки потрібно і готова підтримати Україну доти, доки Україна не буде сама готова до переговорів на вигідних для неї умовах. Насправді це підтримка від правлячої коаліції, від канцлера Шольца як лідера Соціал-демократичної партії Німеччини в контексті виборів, які невдовзі відбудуться до Бундестагу", - заявив експерт.

Політолог Петро Олещук в коментарі Інформатору розповів, що візити Олафа Шольца та Анналени Бербок 2 грудня пов'язані з підготовкою до вступу Дональда Трампа на посаду президента США. Він вважає, що лідери ЄС теж захочуть включитися в мирний процес в Україні, про який неодноразово говорив Трамп. Втім експерт також наголошує, що говорити зараз про перемир'я ще зашвидко.

"Як тільки Трамп оголосив про бажання розпочати мирні переговори, завершити війну якомога швидше, призначив вже спецпредставника з цього питання, то, очевидно, що європейці на це орієнтуються і прагнуть в цей процес теж включитися... Я б поки не поспішав з якимось там ідеями про здачі територій і тому подібне. Треба розуміти, що для Володимира Путіна здача території не є ключовим (фактором - ред.). Тобто американські політики вважають, що якщо задовольнити якісь територіальні амбіції Путіна, то на цьому можна буде врегулювати війну й одержати Нобелівську премію миру", - заявив Олещук.

На думку політолога, після початку більш серйозної консультації з Росією, в США зрозуміють, що претензії Путіна виходять дуже далеко за межі окупованих регіонів України. Правителя Росії цікавить вся Україна.

"Вони (претензії Путіна - ред.) стосуються контролю над усією територією України - прямо, опосередковано, чи через якийсь маріонетковий уряд, це для нього, мабуть, не настільки принципово", - наголосив Олещук.

Шольц підтримав справедливий мир в Україні

2 грудня на спільній пресконференції з українським президентом Володимиром Зеленським Олаф Шольц вчергове запевнив, що не буде жодного рішення, миру "через голову" українців. Він назвав це дуже принциповим для себе та пообіцяв, що відстоюватиме цю позицію перед друзями, союзниками та "тими, хто не впевнений". Мир має бути справедливим для суверенної демократичної держави, яка прямує до ЄС. Канцлер уточнив, що про це говорив з поки діючою адміністрацією США та майбутнім президентом.

Шольц також запевнив, що Путіну не вдасться здійснити його цинічний план заморозити українців, зупинити економіку та виробництво країни. ФРН передає необхідну апаратуру для швидкого відновлення енергосистеми.

Німецький лідер прокоментував й свою нещодавню розмову з Путіним. Шольц вважає, що з ним треба говорити однозначною мовою та дуже чітко формулювати свої позиції та наміри. Канцлер запевнив, що було чітко наголошено з німецької сторони: Україна має право будувати незалежну, демократичну державу, яка хоче бути частиною ЄС і яка має сильну армію.

"Для мене зрозуміло, що Росія має завершити війну та вивести війська. І це я йому дуже чітко сказав… Для мене також було важливо сказати йому, що ми не припинимо підтримувати Україну … і Путін не має розраховувати на те, що він колись буде мати справу з самотньою Україною… Україна вистоїть, я переконався в цьому під час візиту, і ми зробимо в це свій внесок", - заявив Шольц.

На цьому брифінгу гучну заяву зробив й Зеленський. Глава держави заявив, що Росія має піти "на три букви". У такий недипломатичний спосіб президент відреагував на масові воєнні злочини та вбивства українців, які росіяни щодня вчиняють в Україні. Згодом Зеленський перепросив за нецензурний вислів, а Шольц мило посміхнувся на репліку президента, кивнувши головою.

"На що повинна піти Росія? Бажано, на три букви. Бажано, щоб вона просто зрозуміла, що робить те, що вона робить - вбиває нас. А ми захищаємось і боремось з ворогом. І поки що наші плани незмінні, авжеж ми дуже хочемо бути сильнішими для того, щоб в цьому році, 2025 році, закінчилася війна. Вибачте за недипломатичну лексику", - наголосив Зеленський.

Telegram oembed: https://t.me/u_now/147012

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube