Що таке стаціонарний дефібрилятор і як ним користуватися
Нещодавно в київському метрополітені врятували 56-річного пасажира,в якого стався серцевий напад. У той момент на станції перебував співробітник поліції, який взяв стаціонарний дефібрилятор і провів чоловікові серцево-легеневу реанімацію. Завдяки своєчасній реакції людина залишилася живою.
А тепер уявіть: на станції метро тільки ви, людина, яка потребує допомоги, і все. Більше нікого. Є тільки той самий дефібрилятор, який значно збільшує шанси на порятунок. Неможливо передбачити, коли ти опинишся в такій ситуації (і опинишся чи взагалі), тому варто бути готовим до всього.
Саме тому Інформатор разом з інструктором MedCorp в Дніпрі Олексієм Турчаком вирішили показати, що з себе представляє стаціонарний дефібрилятор, та розповісти, як ним користуватися і більш того - пояснити, як зрозуміти, що в даній ситуації він необхідний.
Отже, ви перебуваєте в "підземці", аеропорті або будь-якому іншому громадському місці. Перед вами - людина в несвідомому стані. Спершу необхідно перевірити наявність у неї дихання за принципом "бачу, чую, відчуваю", попередньо закинувши голову і звільнивши дихальні шляхи. При кількості вдихів - до 2 за 10 секунд, необхідно приступити до серцево-легеневої реанімації.
Дефібрилятор в подібній ситуації просто необхідний і не варто боятися його або того, що ви щось зробите неправильно. Вбити людину просто неможливо, оскільки прилад сам визначить, чи потрібно давати розряд, та й алгоритм дій він сам тобі "підкаже" за допомогою голосової інструкції.
Як тільки ви ввімкнете дефібрилятор, прозвучить команда про необхідність притиснути накладки до оголених грудей пацієнта. На них намальовано, де і як їх необхідно клеїти. Крім того, до комплекту йдуть накладки для дорослої людини і для дитини. Накладки наліпили - приєднуємо вилку (в деяких дефібрилятор вони приєднані спочатку). Після цього прилад "скаже", що аналізує серцевий ритм людини і попросить вас не торкатися до неї. Якщо є необхідність в подачі розряду, дефібрилятор почне зарядку, після закінчення якої попросить натиснути помаранчеву кнопку.
Пішов розряд. Ви починаєте робити серцево-легеневу реанімацію потерпілому під ритм, який дає прилад. Робити необхідно або 200 компрессий без вдихів, або 30 компрессий / 2 вдиху. Кожні дві хвилини дефібрилятор буде зупиняти вас і заново зчитувати серцевий ритм. Якщо він визначить, що є необхідність в подачі ще одного розряду, прозвучить команда, після чого ви продовжите качати. Варіанти розвитку подій він вам підкаже сам.
Якщо ж у людини був серцевий ритм і ви помилилися, коли слухали її, - не хвилюйтеся. Дефібрилятор все зчитує і розуміє. Якщо ритм є, він просто заблокує функцію розряду (варто зазначити, що його силу прилад також виставляє сам). Вбити людину ви не зможете ні за яких обставин, а ось врятувати ій життя - напевно.
Повертаючись до моменту перевірки наявності дихання: при кількості вдихів - від 2 до 5, необхідно перевести людину у бічне стабільне положення. Орієнтуйтеся на вдихи, а не на пульс, оскільки пульсацію не завжди можна промацати, і в стресовій ситуації - сприйняти власну пульсацію в кінчиках пальців за пульсацію потерпілого. Швидку необхідно викликати, як тільки ви зрозуміли, що людина потребує допомоги.
Повний огляд стаціонарного дефібрилятора можна знайти тут.
Нагадаємо, Інформатор публікував ряд матеріалів про те, як не дати людині померти і що необхідно для цього зробити. Тут ми розповідали, як робити штучне дихання і непрямий масаж серця, тут - як врятувати дитину, якщо вона вдавилася стороннім предметом, тут - що робити при обмороженні та як не варто його лікувати, а тут - що можна і чого категорично не можна робити при наданні допомоги постраждалим в ДТП.