Тарас Кремінь шукає відповідні рішення, зокрема наголошує на відповідальності батьків
Мовний омбудсмен Тарас Кремінь шукає способи, як змусити двомовних дітей повністю перейти на українську мову. Він впевнений, що фактична двомовність дітей та їхніх батьків може спровокувати шизофренію. Та скаржиться, що кількість учнів, які вважають українську рідною, знизилася порівняно із 2023 роком. Можливо це тому, що Кремінь зі своїми ідеями про обмеження та штрафи вже всім набрид.
"Водночас ця двомовність тягне за собою такий феномен у соціолінгвістиці як мовна шизофренія, коли одночасне застосування кількох мов із невизначеним пріоритетом української як державної тягне за собою шизофренію і в поведінці, і у ставленні до національних інтересів", - заявив Кремінь в інтерв'ю "УП. Життя".
Кремінь вважає, що, незалежно від шкільного процесу, батьки мають говорити зі своїми дітьми в побуті виключно українською мовою. Це, на думку омбудсмена, посприяє українізації та повпливає на вибір дітей яку мову обрати для повсякденного життя в майбутньому. В інтерв'ю "УП. Життя" Кремінь додав, що якщо українці не хочуть, щоб війна дісталась дітям, то всі повинні розмовляти з ними українською.
"Якщо ми не хочемо, щоб ця війна дісталася нашим дітям, ми повинні розмовляти зі своїми дочками і синами українською мовою", - наголосив мовний омбудсмен.
Слід зауважити, що частка учнів і вчителів, які спілкуються українською мовою під час освітнього процесу та в побуті знизилась. Про це стало відомо у дослідженні Державної служби якості освіти. Порівняно з 2023 роком, коли 91% школярів вважали українську мову рідною, відсоток вибору у 2024 році впав до 74%. Також відомо, що менше ніж 40% дітей поза школою спілкуються виключно державною.
У дослідженні закликали вчителів спрямовувати свою роботу на підвищення мотивації учнів спілкуватися українською мовою.
На даний час на сайті Київради поволі набирає голоси петиція із закликом притягувати до відповідальності поширювачів російської мови. Петиція щодо створення в Києві мовних патрулів з'явилася на сайті Київради майже місяць тому і станом на 24 жовтня 2024 року набрала 863 підписи. У тексті йдеться про неефективність механізмів контролю за дотриманням мовного законодавства. А отже, очевидна необхідність тих, хто буде не тільки контролювати, а й притягувати до відповідальності поширювачів російської мови.
Однак в Івано-Франківську ідея створення мовного патруля провалилася. Відомо, що не знайшлось охочих людей працювати в цій сфері на вільних засадах.
Також нещодавно і в Верховній Раді був поданий новий законопроєкт, спрямований на посилення українськомовного середовища у школах. Відповідно до цього законопроєкту, використання російської мови під час перерв та на шкільній території буде заборонене. Депутатка фракції "Голос" Наталія Піпа, яка є авторкою законопроєкту, наголосила, що це допоможе зміцнити позиції української мови серед дітей і вчителів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.