"Ми готові до будь-якого формату діалогу, але є умова - повне й безумовне припинення вогню."
«Ліфт» — про внутрішню трансформацію. Про той момент, коли залишаєшся сам на сам із собою у замкненому просторі й не можеш втекти від розмови з власним «Я».
Як вести себе, якщо ви не вважаєте за потрібне йти на поводу і платити?
Батьки українських школярів добре знають, чим закінчуються зустрічі в школі: "здайте в фонд класу", "здайте в фонд школи" і "здайте на подарунок". Власне, заради цього батьків туди і запрошують.
Що робити, якщо ви не хочете платити - читайте в матеріалі Інформатора .
За словами освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, адміністрація шкіл та вчителі самі не збирають гроші. Тому що знають - для них це може погано закінчиться.
"Адміністрація шкіл "власноруч" гроші вже давно не збирає, бо відчувають, що це може для них обернутися серйозними неприємностями. Тому це роблять батьківські комітети.
Приходять до інших батьків, мовляв, давай гроші, бо школі не вистачає на санітайзер і серветки . Причому, район закуповував все це, але управління освіти не знало про потреби школи - до них зі школи не звернулися", - сказав омбудсмен в інтерв'ю УНІАН.
За його словами, школи часто мовчать про те, що їм потрібно, тому як директорам простіше організувати "придворну організацію з наближених батьків, щоб їхніми руками збирати гроші на потреби установи. Адже в школі щодня щось ламається, а директорові може бути ліньки писати окремі запити до управління освіти".
Омбудсмен радить гроші не здавати.
"Звичайно, важко опиратися тиску в маленькому соціумі, і не всі на це вирішуються. Якщо вимагають гроші, то потрібно довести до відома директора. Медійне висвітлення не погано працює, тому що мало кому хочеться стати об'єктом пильної недоброзичливої уваги. Якщо не допомагає - в поліцію , ст.189 КК "Вимагання", - сказав Сергій Горбачов.
З ним згодні й у громадській організації "Батьки SOS".
Батькам потрібно пам'ятати, що вони віддають дітей до комунальних навчальних закладів. Тобто, це державний заклад, за навчання в якому батьки вже один раз заплатили - коли сплатили податки, - вважають в організації.
Що говорить про такі шкільні "традиції" закон
За словами фахівчині Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Інги Косован,школи можуть отримувати фінансування з різних джерел. зокрема , і за рахунок благодійних внесків (ч.1ст.79 Закону України «Про освіту»).
Такі внески батьки можуть робити виключно у безготівковій формі на спеціальний казначейський рахунок школи.Сума такого переказу не може бути фіксованою. Кожен самостійно повинен вирішити чи перераховувати гроші, і якщо так, то яку саме суму.
При цьому, ви можете самі вказати, на що вони повинні бути витрачені. Це знадобиться, щоб після перевірити, на що саме їх витратили. Такі правила затвердив Кабмін своєю постановою від 4 серпня 2000 року№1222.
За правилами, кожна школа повинна опублікувати звіт про свої витрати.
"Якщо вам не надають таку інформацію, то ви маєте право поскаржитися освітньому омбудсмену.
Крім цього, можна звернутися до районного управління освіти або міністерства освіти і науки України, але обов'язково у письмовій формі. Усні скарги в нас неефективні. У вас повинно бути підтвердження, що ви звернулися, і обов'язково письмова відповідь", - радить юрист Аліна Дерманська.
З досвіду скажемо, що коли ви просите спеціальний казначейський рахунок школи, то це раптом стає дуже складно зробити. Будьте готові, що інші батьки не оцінять вашого знання своїх прав, і можуть почати дивно себе вести.
Іноді це виливається в скандальні публікації в ЗМІ зі скринами з батьківських чатів. Але якщо ви зважилися на такий крок, то зможете показати своїй дитині приклад: якщо є позиція, то її потрібно захищати. Правда, саме заради того, щоб їхніх дітей не труїли, батьки і погоджуються платити на кожних зіборах.
Покрокову інструкцію про те, скільки і на що витратила ваша школа чи садок, можна прочитати тут.
Раніше Інформатор повідомляв, чи повинні батьки здавати гроші в фонд школи і що робити, якщо цього вимагають.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут .
Автор матеріалу - Олена Скобцева