Що привезли в Україну держсекретар США Блінкен та голова Пентагону Остін

Читать на русском

США збільшують обсяги та якість допомоги для воюючої України

Читать на русском
Що привезли в Україну держсекретар США Блінкен та голова Пентагону Остін

США збільшують обсяги та якість допомоги для воюючої України

Ще 23 квітня під час прес-конференції у метро президент Володимир Зеленський анонсував близьку зустріч із представниками Білого дому у Києві. Але американська сторона до 25 квітня не підтверджувала інформацію про візит. Крім того, і деталі майбутніх переговорів (включаючи порядок денний) також тримали в таємниці, хоча сам візит готувався понад тиждень. У пропонованому матеріалі – кілька фактів та попередній аналіз події.

Блискавичний приїзд до Києва американського держсекретаря Ентоні Блінкена та міністра оборони США Ллойда Остіна минув в обстановці практично повної непублічності та закритості – насамперед із міркувань безпеки високих гостей.

Про візит, що готується Інформатор раніше повідомляв із посиланням на західні агенції, чиї журналісти висвітлювали подію – наприклад, агентство Associated Press.

У підсумку, до кінця дня 25 квітня відомостей побільшало. Представники України та США у Києві поговорили про важливе, а ще сторони уникнули суперечливих коментарів після закінчення зустрічі. І більше – зуміли створити відчуття успішного розвитку двосторонніх відносин (і в експертному середовищі, і серед політиків двох країн), що може стати гарною передумовою для підготовки візиту американського президента в Україну (вперше за тривалий час).

Як побачила візит українська сторона

Ентоні Блінкен та Ллойд Остін спочатку прибули до Польщі урядовим літаком, а до Києва вирушили автомобільним транспортом, куди і прибули увечері у неділю, 24 квітня.

Представники преси, які супроводжували американських чиновників у цій поїздці, згідно зі спеціальними умовами акредитації не могли розповідати про візит аж до закінчення самої події. Організатори візиту пояснили таку – не цілком звичайну для представників США – закритість, виключно міркуваннями безпеки при відвідуванні країни, що воює, високими представниками США.

Як стало відомо, у Києві американських гостей зустрів президент Володимир Зеленський. Окрім нього у переговорах також брали участь: міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, міністр оборони Олексій Рєзніков, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Вже за складом учасників зустрічі можна зробити висновок про зміст розмов та прийнятих рішень – йшлося насамперед про військові аспекти співпраці двох країн.

 

Що привезли в Україну держсекретар США Блінкен та голова Пентагону Остін 1 

«Наші переговори були тривалими – понад три години – і змістовними. І що важливо, результативними. Я вдячний народу США та особисто президентові Байдену за потужну та щиру підтримку, яку ми отримуємо. Це речі, які посилюють не лише нашу державу, а й демократію загалом», - наголосив Володимир Зеленський, коментуючи підсумки візиту.

За словами глави держави, з американською стороною «було погоджено подальші кроки щодо зміцнення Збройних Сил України, забезпечення пріоритетних потреб нашої армії». Тобто – американська допомога воюючій Україні не просто збільшиться, а й стане якісно відчутнішою (особливо це мають відчути російські вояки, які нині окупують південні та східні регіони нашої країни).

 

Що привезли в Україну держсекретар США Блінкен та голова Пентагону Остін 2

Серед іншого, під час зустрічі також йшлося про підготовку до масштабної міністерської зустрічі в Німеччині. Як стало відомо, на військову базу до Рамштайну 26 квітня приїдуть сорок міністрів оборони держав-членів НАТО та інших країн-донорів з підтримки України – для обговорення заходів щодо відновлення безпеки на сході Європи. А ключовим пунктом порядку денного зустрічі стане обговорення практичних кроків із захисту України від російської агресії. Що цілком логічно, оскільки саме злочинні дії кремля зруйнували всю систему міжнародної безпеки не лише в Європі, а й фактично у глобальній системі міжнародних відносин.

За словами президента, з американськими візитерами також успішно переговорили про нові міжнародні санкції проти росії.

«Обговорили шляхи посилення санкцій. Той факт, що Росія не шукає миру і демонстративно вбиває навіть на Великдень, свідчить, що потрібний ще більший санкційний тиск на агресора. Слід перекрити всі можливості рф обходити санкції. Ми передали партнерам спеціальний План щодо посилення санкцій проти рф, який розробила міжнародна експертна група», - повідомив журналістам президент Зеленський.

«Був радий почути від наших американських друзів підтвердження того, що посольство США знову запрацює у Києві і вже найближчим часом. Також відбудеться призначення нового посла США в Україні», - додав він.

Новий посол США в Україні – вже дуже скоро

За інформацією, що попередньо просочилася у пресу, новим послом США в Україні стане нинішній американський посол у Словаччині Бріджіт Брінк. Про неї відомо, що вона добре володіє грузинською, французькою, російською та сербською мовами. Протягом кількох років успішно працювала як заступник помічника держсекретаря США в Бюро європейських та євроазіатських справ. Дуже обізнана з внутрішньополітичною ситуацією у низці Балканських та Східно-Європейських країн, а також дуже активно працювала у сфері забезпечення міжнародної допомоги країн НАТО для української армії.

Важливо також зазначити, що Сполучені Штати від початку війни вже виділили на 3,4 млрд. дол. військової допомоги Україні. І ця допомога лише нарощуватиметься найближчим часом. Особливо з остаточним набуттям чинності «Закону про ленд-ліз на захист демократії в Україні», який зараз проходить фінальний етап узгодження в США.

 

Вятрович

Термін ленд-ліз - це поєднання англійських слів "lend" (позичати) і "lease" (здавати в оренду). Закон передбачав допомогу будь-якій державі, якщо його оборона життєво важлива для США. Умови були дуже вигідними для тих, хто отримував допомогу. Зброя та матеріали, втрачені під час бойових дій, не підлягали оплаті. Майно, придатне для цивільних цілей, після війни мало бути повністю або частково відшкодовано на основі наданих США довгострокових кредитів. Вціліле обладнання після війни мало бути повернено до США. Постачання за програмою ленд-лізу включало зброю, боєприпаси, техніку військового та господарського призначення, амуніцію, продовольство, стратегічну сировину», - пояснив у коментарі основну суть документа народний депутат (фракція «Європейська солідарність») Володимир В'ятрович.

Політики схвалюють новий рівень співпраці України та США

Важливість візиту для України зазначили народні депутати. Причому схвалення висловлювали представники всіх фракцій. В умовах важкої війни, що ведеться в Україні проти російських окупантів, партійна приналежність нардепа, мабуть, не має довоєнного значення.

 

Гончаренко

«Дуже важливі його (Остіна, — ред.) заяви: і про те, що ніхто не може стояти на шляху України до НАТО, і що РФ розпочала війну проти України з Донбасу, і що США продовжуватимуть підтримувати Збройні сили України, і цілому Україну», - зазначив народний депутат (фракція «Європейської солідарності» Олексій Гончаренко у коментарі Інформатору.

Колегу по парламенту підтримав представник правлячої партії «Слуга народу» Олександр Качура, який переконаний, що візит до столиці воюючої країни голови Держдепу та керівника Пентагону підкреслюють відносини двох країн, перед лицем масштабної російської агресії, що триває вже третій місяць:

 

Качура

«Співпраця між Україною та США стає дедалі тіснішою і все більш результативною. Важко переоцінити ту допомогу, яку надають нашій країні Сполучені Штати, і ця допомога дає всім нам упевненість у незмінній перемозі України. До того ж наша країна, як воююча проти росії, вже має той необхідний військовий досвід, який затребуваний нашими західними союзниками.», - наголосив Олександр Качура.

Він також вважає, що представники виконавчої влади та парламентарі успішно працюють над тим, щоб військова допомога США для України зростала – не лише кількісно, ​​а й якісно. Що, зрештою, відбувається чи не з першого дня цієї масштабної та жорстокої війни.

Блінкен і Остін у Києві: «Україна переживе Путіна»

Міністр оборони США Ллойд Остін зробив кілька заяв за підсумками переговорів, що відбулися в Києві. Найгучніша з них, що Україна може здобути перемогу над Росією «за правильного військового оснащення та підтримки».

Також міністр оборони США після візиту до Києва довірливо повідомив, що потужні та далекобійні американські гаубиці M777 не тільки вже перебувають в Україні (а це не може не тішити командування ЗСУ та не засмучувати російських агресорів), а й те, що українські артилеристи вже готові застосовувати їх у бойовій обстановці. І цей процес – уже у швидкому розвитку: гармат у ЗСУ все більше, як і військових фахівців, які вміють з ними працювати.

 

Остин

«Наразі завершено підготовку 50 українських артилеристів. Незабаром розпочнеться шестиденний курс для наступних 50 осіб, причому вісімнадцять гаубиць – вже в Україні. Зараз готується (до постачання – ред.) ще сім, а потім незабаром і ще 72 одиниці. Виділено зараз військову допомогу на суму 322 мільйони доларів – для придбання всього необхідного Україні, зокрема й сучасних боєприпасів», - наголосив Ллойд Остін, коментуючи ситуацію журналістам.

У свою чергу глава американської дипломатії Ентоні Блінкен упевнено дав невеликий історичний прогноз, чим – можливо – дещо засмутив і навіть розлютив декого плешивого у кремлівському бункері.

 

Блинкен

«Суверенна Україна існуватиме набагато довше, ніж путін. Наша підтримка України триватиме до остаточного успіху. Але ж росії так і не вдалося відібрати суверенітет в України. Хоча росія і прагнула підтвердити міць своїх військових, силу своєї економіки. Зараз ми всі бачимо протилежне», - повідомив Ентоні Блінкен.

Вже після повернення до Польщі держсекретар США Блінкен написав твіт про поїздку в Україну.

«Побачив мужність та стійкість українського народу під час мого візиту до Києва разом із міністром оборони Остіном. Під час нашої зустрічі із президентом Зеленським ми підтвердили тверду підтримку України, оскільки ця країна зараз протистоїть російській агресії», - упевнений Блінкен.

 

Що привезли в Україну держсекретар США Блінкен та голова Пентагону Остін 8

Після закінчення візиту, у західних ЗМІ з'явилися відомості про передачу з США чергових $322 млн – у якості військової допомоги для України. За попередньою інформацією, ці кошти будуть використовуватись для придбання тих боєприпасів, які можуть знадобитися ЗСУ вже найближчим часом.

Як оцінюють візит політологи

Експертна спільнота досить одностайна в позитивній оцінці візиту, що відбувся.

Грузинський політолог-міжнародник Гела Васадзе зазначив, що по суті візит до Києва, викликаний необхідністю вирішення термінових питань війни, насправді закладає новий формат вирішення глобальних проблем – вже найближчим часом.

 

Що привезли в Україну держсекретар США Блінкен та голова Пентагону Остін 9

«Хочемо ми цього чи не хочемо, думаю, що зараз все більше людей хочуть безпеки. Питання національної безпеки буде у пріоритеті у всіх країн, як мінімум, найближчими роками. І ось так як COVID сприяв різкому підвищенню інтересу до відповідей системи охорони здоров'я на несподівані виклики, так і російська агресія проти України стане потужним драйвером для вирішення питань безпеки. Усі країни захочуть мати більше сучасної зброї.

Це, звичайно, створює додаткові ризики в тій частині, що деяким лідерам країн захочеться трохи повоювати. І наскільки ефективною буде американська модель відключення подібних країн від світу, залежить як подальше лідерство США, так і конфігурація світової системи безпеки загалом на найближчі 20-30 років. Завдання щодо демілітаризації Росії сьогодні вирішує ЗСУ. А ось завдання щодо денуклеаризації доведеться вирішувати усім світом. І такі зустрічі, як нещодавня у Києві, стануть просто настійно необхідні», - пояснив Гела Васадзе Інформатору деякі найближчі наслідки візиту.

Про важливість нарощування військових постачань в Україну (особливо важких видів озброєнь та боєприпасів до них) наголосив політолог Володимир Фесенко. Оскільки саме військовими методами у ситуації можна досягти кардинального вирішення проблем у відносинах з рф.

 

Що привезли в Україну держсекретар США Блінкен та голова Пентагону Остін 10

«Особливу увагу звернемо на те, що жорсткішою стала риторика президента Зеленського на тему переговорів з росією. Нам потрібен мир, але не за всяку ціну. І така позиція Володимира Зеленського – не просто тактика переговорів, це реагування на хід війни, на конкретні дії росіян, на їхню підступність, на те, що зараз вони не готові домовлятися про завершення війни. І все вирішуватиметься саме на полі бою. І саме тому нам дуже потрібне важке озброєння, яке надають нам наші союзники, що особливо наголосив Президент», - наголосив Володимир Фесенко.

Думку колег дещо уточнив експерт Ради із зовнішньої політики «Українська призма» Ігор Іванов. Він вважає, що в жодному разі не можна зменшувати темп у сфері військово-технічного співробітництва України та США. І звернув увагу на зовнішньополітичний контекст візиту держсекретаря США до Києва.

«Це сигнал західним партнерам про те, що США серйозно сприймають потенційну можливість нової потужної атаки з боку рф в Україні. Але ось сучасні озброєння, високоточні боєприпаси будуть саме тими аргументами та аргументами, які в кремлі сприймуть як переконливі. І навіть, можливо, обмежать шкідливі плани росіян щодо захоплення усієї південної та східної частини України.

Неготовність українського керівництва до масштабної війни з росією на початку цього року вже досить потужно компенсована високою готовністю українських бійців, вищого командування армії та Генштабу ЗСУ, а також злагодженістю та ефективністю дій наших союзників щодо протидії росії. Думаю, що візит голови оборонного відомства і голів дипломатії США до Києва створили нові умови, які ще цього року призведуть нашу країну до переможного завершення війни», - повідомив у коментарі Інформатору Ігор Іванов.

Нагадаємо, раніше президент США Джо Байден заявив, що Америка продовжить підтримувати народ України у його боротьбі проти російських окупантів.

Крім того, Інформатор розповідав, як зміниться баланс сил у Чорному морі після знищення крейсера "Москва".

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.