Що думають у Литві про загрози росії та як допомагають Україні

Читать на русском

Економічні відносини між нашими країнами дуже постраждали через логістику

Читать на русском
Що думають у Литві про загрози росії та як допомагають Україні

Економічні відносини між нашими країнами дуже постраждали через логістику

Між Україною та Литвою завжди були дуже теплі стосунки. Особливо зміцнилася наша дружба після 24 лютого. Невелика Литва чим може допомагає Україні. А литовці дивують світ своєю єдністю. Про відносини між двома країнами ми говоримо з почесним консулом України у Литві Вігандасом Бландісом.

Що думають у Литві про загрози росії та як допомагають Україні 1

 

- 18 червня Литва заблокувала переміщення підсанкційних товарів із росії до Калінінградської області. У росії у відповідь загрожують «відчутними наслідками», а у Міністерстві закордонних справ Литви пояснюють, що все відбувається в рамках європейського законодавства та відповідно до санкційних обмежень. Як громадяни Литви сприймають цей конфлікт та ці погрози?

 

- Звичайно, люди переживають, але розуміють, що це неминучий процес, з яким треба змиритись. І з цим шантажем, і з можливими наслідками. Це – частина війни. Ми не ділимо війну росії з Україною та війну з Литвою. Ми всі воюємо. Просто ви ближче до лінії фронту, ніж ми. Втім, поки що немає серйозних очікувань початку бойових дій росії проти Литви найближчим часом, але ми готові до будь-яких несподіванок.

 

- Скільки біженців з України прихистила Литва?

 

- За офіційними даними, зареєстровано менше 60 тисяч людей, але насправді їх набагато більше. Я як консул знаю, що багато українців не реєструються як біженці з різних причин. Дехто каже, що ми тут тимчасово, ми, можливо, скоро переїдемо.

 

- Яку допомогу Литва надає біженцям з України на державному рівні?

 

- Є виплати безпосередньо переселенцям, є допомога в оплаті комунальних послуг сім'ям, які прийняли біженців. Мене як людину, яка допомагала розселяти біженців, дуже тішить, що багато литовців віддають переселенцям ключі від своїх квартир, забезпечують їх їжею, допомагають грошима і при цьому не просять у держави жодних компенсацій. Війна в Україні дуже згуртувала литовців.

 

- Днями була зустріч Міністра освіти України Шкарлета з його литовським колегою щодо організації шкільного навчання переселенців із України. Чи будуть зміни у новому навчальному році?

 

- Наскільки мені відомо, обговорювалося питання освіти українських дітей у Литві українською мовою та вивчення ними литовської, а також створення умов для українських студентів продовжувати навчання в литовських університетах.

З вересня у різних містах Литви розпочне роботу “Школа героїв”, в якій українські школярі зможуть безплатно навчатися офлайн українською мовою за українською програмою, а також вивчати литовську мову, історію та культуру країни. Це суто волонтерський проєкт. Можливо, з часом його ініціатори попросять у держави якусь допомогу, але зараз він запускається на приватні пожертвування і живе на героїзмі людей, які це роблять, не шкодуючи ні свого часу, ні своїх коштів.

 

- Історія з купівлею Байрактару для України, коли литовці зібрали 5 млн євро за три дні, вразила людей у ​​всьому світі. Чим ви пояснюєте такий відгук звичайних людей на біду сусідів?

 

- Литва невелика країна. Її населення лише 2,5 млн осіб. Таке суспільство легко згуртувати. Люди розуміють, що якщо вони будуть як один кулак, то можна багато чого зробити. Ця історія – невеликий приклад сили та єдності народу Литви. Коли є віра, нічого не страшно! Люди вірять в ідею перемоги, в ідею свободи.

 

- Як розвивається співпраця України та Литви в економіці та культурі? Чи можете ви назвати найяскравіші проєкти?

 

- Останнім часом найяскравішим спільним культурним проєктом став виступ переможця "Євробачення 2022" Kalush Orchestra "Я - Україна", який відбувся 16 червня на каунаській арені "Жальгіріс". Українські артисти часто приїжджають виступати до Литви, на жаль, поки що цей процес є одностороннім. Упевнений, що після перемоги України литовські артисти також виступатимуть в Україні.

 

Економічні відносини між нашими країнами дуже постраждали через логістику. Раніше торгівля йшла територією Білорусі. Сьогодні це неможливо. Шлях через Польщу значно довший.

- Чи очікуються спільні проєкти у сфері економіки та культури у найближчому майбутньому?

- Наразі всі ті, хто правильно сприймають ситуацію, зосереджені на тому, щоб війна завершилася перемогою України якнайшвидше. Можна думати, що буде після. Але поки що всі налаштовані на одну мету. Ми йдемо до неї разом. Я хотів би подякувати своїм помічникам в Україні, які дуже допомогли в організації потоку біженців до Литви, особливо Олегу Іваннику з Дніпра.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ольга Палій

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.