Що допомогли зрозуміти пожежі у Луганській області

Читать на русском

Чи можна було зменшити шкоду від пожеж на Луганщині

Читать на русском

Чи можна було зменшити шкоду від пожеж на Луганщині

Наприкінці вересня стало відомо про масштабні пожежі в Луганській області. Наразі відомо, що внаслідок пожеж загинуло 11 осіб, згоріли повністю або частково майже 500 будинків і більше 22 тисяч гектарів лісів та полів. Національна поліція України відкрила 11 кримінальних справ, в рамках яких намагається з'ясувати, що стало причиною катастрофи таких масштабів.

Зараз розглядається кілька версій: підпали, злочинна діяльність і специфічні наслідки сильних вітрів та відсутність дощу протягом 4-х місяців. Більше інформації про причини пожежі у МВС поки не розголошують.

У контексті цієї історії цікаво оцінити, як місцева влада боролися з пожежами і з їх наслідками. Особливо добре це видно на прикладі двох населених пунктів - Капітанове і Муратово. Коли вогонь почав підходити до цих сіл, людей попередили про евакуацію. А потім їм відключили світло. І це дуже важлива деталь, яка повністю знищила можливість людей боротися з вогнем самотужки.

Чому відключення світла було критичним для багатьох сіл, що постраждали від пожеж?

Справа в тому, що в більшості сіл у людей стоять електричні колонки, які дозволяють викачувати воду зі свердловин та колодязів. У відсутності електрики ці колонки перестали працювати рівно за добу до того моменту, коли вогонь виявився в безпосередній близькості від села. Людей же евакуювали недалеко, в місце, звідки вони могли спостерігати за пожежею в селі.

Фактично мешканців сіл змусили дивитися на те, як горять їхні будинки без можливості самостійно ці будинки врятувати, тому що добувати воду з колонок при відсутності працюючих насосів неможливо. ДСНС ж не могло втрутитися в цю ситуацію через брак сил і можливостей боротися з вогнем на всіх осередках займання.

Саме така ж ситуація з відключенням електрики була не тільки в Капітановому і Муратовому, але і в інших населених пунктах. Навіщо було позбавляти людей можливості самостійно боротися з вогнем? Тим більше, що багато мешканців готові були робити що завгодно, тільки б врятувати своє житло.

Чи можна було краще підготуватися до боротьби з вогнем?

Вже тривалий час в Україні проходить децентралізація. Місцеві громади отримують більше прав і більше грошей на те, щоб вирішувати свої питання. Але мало хто з глав громад цілком користується цими повноваженнями. Наприклад, у громад є можливість створювати добровільні пожежні дружини, які проходять навчання і можуть допомагати ДСНС боротися з вогнем.

Так зробили, наприклад, у Новоолександрівській громаді Дніпропетровської області. Дивно, що, з огляду на близькість до окупованій території, природну високу ймовірність виникнення пожеж в цьому регіоні і велику кількість вибухонебезпечних предметів, глави громад Луганської області не подбали про створення команди спеціально навчених добровільних пожежних з числа місцевих, які знали б принципи боротьби з вогнем та могли зменшити шкоду від цієї катастрофи. Можливо, при наявності таких пожежних деякі населені пункти можна було б врятувати від знищення.

300 тисяч за зруйнований будинок та 200 тисяч за померлого родича: гібридні компенсації від Кабміну

Ще два моменти в цій історії стосуються відшкодування шкоди та ліквідації наслідків пожеж. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що з резервного фонду держбюджету (ковідного резервного фонду, я підозрюю) Кабмін готовий виплачувати компенсації постраждалим від пожеж. І це добре, а ось суми компенсацій викликають питання.

Так, за за частково зруйнований будинок Кабмін готовий видати по 50 тисяч гривень, по 20 тисяч за постраждале господарство, і по 300 тисяч за повністю знищений у вогні будинок. А ось тим, у кого внаслідок пожеж загинув член сім'ї, в уряді готові видати по 200 тисяч гривень. Навіть не хочу знати, відколи ціна життя людини в нас менша за ціну житлового будинку. Крім Кабміну, допомогу погорільцям готова надавати і місцева влада з місцевого бюджету.

Дві катастрофи за ціною однієї?

Другий момент стосується організації розміщення постраждалих від пожеж. Понад 70 людей, яких евакуювали до Сєвєродонецьку, розмістили в двох школах. Дивлячись на фотографії цих опорних пунктів, які опублікував місцевий новинний сайт, можна зрозуміти, що ніякої дистанцією, поголовним носінням масок там і не пахне.

А між тим, Сєвєродонецьк знаходиться в “жовтій” карантинній зоні, а деякі населені пункти області - у “помаранчевій”. І місто регулярно встановлює чергові рекорди за кількістю зареєстрованих випадків коронавірусу. Чи не отримає місцева влада після природної катастрофи - пожеж, катастрофу соціальну - різке зростання кількості хворих на коронавірус?

В цілому ситуація з пожежами на Луганщині залишається контрольованою. Голова Луганської ОДА Сергій Гайдай в прямому ефірі на своїй сторінці у Facebook розповів, що всі осередки пожеж локалізовані і станом на ранок 8 жовтня ліквідовані, триває робота з обліку постраждалих від пожеж.

Якщо впоратися з самими пожежами за допомогою героїчних зусиль ДСНС вдалося, то впоратися з соціальними наслідками місцева влада виявилася явно не готовою.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.