Омбудсман Лубінець повернув із російської неволі сімох цивільних - серед затриманих у 2022 році житель Бучанського району та доброволець Маріуполя
Семеро цивільних громадян України повернулися додому після років незаконного утримання Росією. Їх звільнення стало результатом прямої гуманітарної роботи українського омбудсмана. Серед звільнених - люди, яких росіяни викрадали з домівок, з роботи і навіть добровольців, що захищали Маріуполь.
Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. За його словами, звільнення відбулося завдяки прямій гуманітарній взаємодії з російською уповноваженою з прав людини Яною Лантратовою. Лубінець також окремо подякував Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки та іншим органам, що діяли в рамках Координаційного штабу.
"Кожне таке повернення - це ще одна перемога людяності над безправ'ям. І як Омбудсман України я продовжу робити все можливе, щоб українці поверталися додому!", - заявив Дмитро Лубінець.

На рідну землю повернулися українці віком від 35 до 66 років, яких росіяни незаконно затримали у 2022 році під час окупації Маріуполя, а також Київської, Харківської, Запорізької та Луганської областей. Щодо Київщини - йдеться саме про Бучанський район, де у 2022 році окупанти вчиняли злочини проти мирного населення.
Долі звільнених - різні, але спільне у них одне: свободи їх позбавили без жодних правових підстав. Одного з українців росіяни викрали з власної домівки лише через те, що його син служить у Збройних Силах. Іншого затримали прямо на місці роботи - в сільськогосподарському підприємстві, де він перебував на момент вторгнення.
Особлива деталь - серед звільнених є доброволець бригади "Ангели Тайри", який приєднався до підрозділу в Маріуполі у 2022 році. Саме того дня, коли його затримали, разом із ним була схоплена і Тайра - жінку вдалося повернути в Україну раніше.
Лубінець наголосив, що Україна не припинить боротися за повернення кожного - і цивільних, і військових, і тих, кого затримали ще у 2014 році:
"Україна не припинить боротьбу за повернення кожного і кожної. Цивільних і військових. Тих, кого незаконно затримали у 2014 році, і тих, кого Росія позбавила свободи після початку повномасштабного вторгнення".
Обмін від 26 червня відбувся на тлі активізації зусиль України із повернення полонених. Звільнення 160 військових із російського полону стало черговим кроком у рамках домовленостей про масштабний обмін. Серед них - захисники "Азовсталі", які провели в неволі понад чотири роки, та представники різних силових структур.
Паралельно тривають перемовини щодо цивільних. ПрезидентВолодимир Зеленський підтвердив продовження обмінів. За повідомленнями президента, Україна перевіряє кожне прізвище і ставить за мету повернути всіх - і тих, хто потрапив у неволю в 2014 році, і полонених після 2022 року.