Розвиток приватної інкасаторської галузі в Україні: чому європейський досвід має важливе значення – Ігор Шайхет

Читать на русском

Ринок інкасаторських послуг в Україні наразі актуалізується

Читать на русском
Ігор Шайхет
Ігор Шайхет

Ринок інкасаторських послуг в Україні наразі актуалізується

Інкасація коштів являє собою невід'ємну частину обігу готівки в банківській системі країни. Подібні операції проводяться ліцензованими юридичними особами, такими як банки та компанії з інкасації (CIT-компанії), які відповідають за збір і транспортування коштів, перерахунок та зарахування готівки на поточні рахунки підприємств і організацій. Шайхет Ігор Олегович, як власник приватної інкасаторської компанії «СІТ-СЕК’ЮРИТІ», говорить, що ринок цих послуг в Україні наразі актуалізується. Про це свідчать дані від НБУ про збільшення обігу готівки протягом 9 місяців поточного року. На 1 жовтня 2023 року готівка в обігу України складала 727,9 млрд грн, а на 1 січня цей показник фіксувався на рівні 716,1 млрд грн. Враховуючи такий факт, Ігор Шайхет упевнений в тому, що нашій державі потрібно максимально розвивати ринок інкасаторських послуг, відокремлений від банківської структури. Про це експерт заявив в інтерв’ю виданню Today, акцентуючи увагу на досвіді європейських країн.

Шайхет Ігор: особливості інкасаторських послуг в ЄС: регулювання та глобальні гравці

У країнах Європейського Союзу (ЄС), послуги з інкасації надають державні і приватні підприємства. За словами Ігоря Шайхета, в більшості країн інкасація підпадає під загальне законодавство з питань безпеки, за винятком Австрії та Німеччини, де ця діяльність регулюється професійними організаціями, страховими та колективними угодами. А от в Бельгії, Франції, Італії, Іспанії та Нідерландах є власне визначення послуг з інкасації в законодавстві. В загальному розумінні воно звучить так: «професійна діяльність від імені третьої сторони, пов'язана з перевезенням готівки та інших цінних товарів».

"Варто зазначити, що в більшості країн ЄС, для здійснення приватних інкасаторських послуг потрібна спеціальна ліцензія. В нашій компанії «СІТ-СЕК’ЮРИТІ» теж є такі офіційні дозвільні документи: Ліцензія №1 - на надання банкам послуг з інкасації та Ліцензія МВС - на провадження охоронної діяльності", - підкреслює Шайхет Ігор.

Розвиток приватної інкасаторської галузі в Україні: чому європейський досвід має важливе значення – Ігор Шайхет 1

Власник приватної інкасаторської компанії називає п'ять глобальних підприємств, які контролюють приблизно 60% світового ринку у цій галузі:  Brinks (США) - 23%; G4S (Англія) - 15%; Loomis (Швеція) - 12%; Prosegur (Іспанія) - 7%; Garda (Канада) - 4%.

Наприклад, на канадському ринку інкасації присутні три найбільші світові компанії, які мають перевагу. Це - Brink’s, G4S і GardaWorld.

"GardaWorld вважається найбільшою приватною компанією в сфері забезпечення безпеки, зокрема, у наданні послуг з інкасації коштів. Тут працюють понад 102 тисячі фахівців, компанія представлена в 45 країнах світу", - повідомляє Шайхет Ігор Олегович.

Експерт додає, що у Сполучених Штатах і Європі більшість інкасаторських компаній походять від охоронних фірм. Найбільші гравці на світовому ринку інкасації – це американська Brink’s (присутня у понад 100 країнах світу, штат – більше 134 тис. працівників), британська G4S і шведсько-американська Loomis. Із цих компаній тільки Loomis спеціалізується виключно на перевезеннях та інкасації готівки.

Діяльність «СІТ-СЕК’ЮРИТІ» поки що не досягла таких масштабів, але за понад 7 років досвіду у сфері надання послуг з інкасації теж має свої вагомі надбання:

"Ми можемо пишатися тим, що здобули величезний досвід і обслуговуємо більше 3 тисяч точок у всіх регіонах України. На озброєнні наших працівників понад 100 спеціалізованих броньованих машин, котрі щодня виходять на маршрути. Наша компанія дотримується світових стандартів, має кеш-офіси у найбільших містах України і готова співпрацювати з тими, хто прагне отримати якісні інкасаторські послуги за максимально короткий час", - зауважує Ігор Шайхет.

Ігор Шайхет: досвід Угорщини та українські реалії у сфері інкасаторських послуг

За словами експерта, Угорський національний банк (УНБ) ввів високі комісійні збори для операцій, пов'язаних з банкнотами та монетами. Це спричинило збільшення витрат на їхнє транспортування. Така ситуація стала невигідною для комерційних банків та інкасаторських компаній Угорщини і підштовхнула їх до розробки власних технологій для обробки готівки.

Розвиток приватної інкасаторської галузі в Україні: чому європейський досвід має важливе значення – Ігор Шайхет 2

Введення штрафів за перевезення фальшивих і пошкоджених купюр, а також впровадження в комерційних структурах системи для перевірки банкнот – наступний успішний крок УНБ, на думку Шайхета Ігоря Олеговича.

Тобто, за допомогою таких заходів УНБ зміг делегувати свої функції з інкасації приватним структурам та більше зосередитись на своїх основних фінансових операціях. Наша ж країна повільно впроваджує досвід європейських держав у цьому напрямку. Тут основна проблема банків – у неправильному сприйнятті надавачів таких послуг.

"Проблема в тому, що банки, які є нашими партнерами, вбачають в нас конкурентів. У реальності ж конкуренція відбувається між самими банками, коли вони надають послуги з інкасації один одному або своїм клієнтам. Це часто призводить до втрати клієнтів та невдалого розміщення банкоматів і пунктів транспортування готівки. Один банк є конкурентом для іншого, але ми, як приватна компанія, є партнерами банків. Наша головна мета - надавати якісні послуги з безпечного транспортування, зберігання та перерахування готівки. Інші ж фінансові операції не є для нас пріоритетними. І саме завдяки таким приватним компаніям, як «СІТ-СЕК’ЮРИТІ», банки можуть передати інкасацію на аутсорсинг та зосередитись на своїх основних завданнях", - переконаний Ігор Шайхет.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.