Російські соціологи фіксують зменшення підтримку війни та приєднання до росії нових територій. Як це вплине на плани путіна?

На росії починають розуміти, що війна їм не принесе добра

Російські соціологи фіксують зменшення підтримку війни та приєднання до росії нових територій. Як це вплине на плани путіна?

Незважаючи на побоювання давати відповіді, що не збігаються з позицією російської влади, останні соціологічні дослідження «Левада-Центр» показують істотне зменшення підтримки путінської “спецоперації в Україні”. Ба більше! Істотний відсоток росіян проти приєднання до рф нових територій. Тобто, на повторення ефекту “Крим наш!” розраховувати не доводиться. Чи вплине це на подальші плани путіна, зокрема щодо оголошення мобілізації? Про це мі говорили з експертами з росії та України.

Підтримка війни зменшується 

У росії зменшилася кількість людей, які категорично підтримують війну в Україні. Про це свідчать результати соціологічного опитування дослідницької організації «Левада-Центр», опубліковані цього тижня. Зараз категорично схвалюють дії російських військ 46% опитаних. Тоді як у березні таких росіян було 53%. Тобто їх кількість зменшилася на 7%.  Такі результати останніх досліджень «Левади», опублікованих цього тижня.

Тим не менше, загальна підтримка війни нині становить 76%. З них 46% «безперечно підтримують» і 30% «швидше підтримують». Не підтримують дії російської армії 17% респондентів. Характерно те, що серед тих, хто не підтримує – більше молодих людей. А ось серед тих, хто підтримує війну – аж 85% людей старшого віку.

Результати опитувань “Левада-Центр”
Результати опитувань “Левада-Центр”


Також «Левада» поставила запитання: чи потрібно продовжувати військові дії чи переходити до мирних переговорів. І тут співвідношення розділилося майже порівну. 48% опитаних за необхідність продовжувати військові дії. І 44% виступили за початок мирних переговорів.

Яка ситуація насправді?  

У дійсності росіян, які не підтримують війну, значно більше, ніж показують результати опитування «Левади». Про це Інформатору розповів російський соціолог Ігор Ейдман. Він упевнений, люди, які негативно ставляться до агресії Росії проти України, просто бояться в будь-якій формі повідомляти про це. Адже це в РФ зараз можуть розцінювати як кримінальний злочин. І карати тюрьмою. Тож багато росіян не хочуть говорити про те, що думають насправді -  навіть під час анонімних опитувань.

«Тим більше, що ці дослідження лише умовно анонімні. Так, не потрібно писати своє ім'я та прізвище, але зараз багато досліджень проводиться з допомогою телефонного опитування. Телефонні опитування не можуть бути анонімними, тому що по номеру телефону можна «пробити» людину, яка відповідає. Ще бувають поквартирні опитування. Знову ж таки, вони повністю анонімними не мене можуть бути. Лишаються вуличні опитування. Вони дають трохи більше можливості. Але люди бояться навіть на вулиці, дивлячись в очі інтерв’юеру, відповідати правду», - каже Ігор Ейдман.

Дуже багато людей, які проти війни, просто відмовляються брати участь в опитуванні. Про це каже інший соціолог - директор української компанії "Актив груп" Андрій Єременко. Він розповів Інформатору, знає про випадки, коли соціологічні компанії намагалися запитувати росіян про їхнє ставлення до війни в Україні. І до 70 відсотків людей відмовлялися відповідати на це запитання. А якраз ці люди, найімовірніше, проти війни.

«Вони не відповідають на такі запитання інтерв'юерів, тому що за «неправильну» відповідь можна отримати 15 років тюрми. А просто за відмові брати учать в соціологічному опитуванні їх ніхто не покарає», - каже Андрій Єременко.

Скільки насправді росіян не підтримують війну? Інформатор ставить це запитання російському соціологу Ігорю Ейдману.

«Існують більш тонкі методи досліджень, які проводять невеликі соціологічні групи. І вони дають меншу підтримку війни. Там результати - приблизно 55% від усього населення підтримують війну. А серед молоді підтримка – значно менше половини», - відповідає Ігор Ейдман.

Російська молодь - проти війни 

Саме серед молоді підтримка війни – найменша. Це показують у тому числі і результати соціологічних опитувань «Левади». І це – дуже тривожний сигнал для Путіна.

«Взагалі це не характерно для подібних війн. Під час фашистських та сталінських агресії молодь була бойовим кулаком партії, влади, держави, фюрера. Молодь найбільше була ідеологічного накачана. У Росії зараз все навпаки. Ідеологічно накачати вдається лише людей похилого віку, які сидять на телевізійний голці», - каже Ейдман.

Але ж саме молодь має воювати, каже соціолог. Путін бачить результати соціологічних досліджень. І це одна з причин, чому він боїться оголошувати загальну мобілізацію. Хоч військові радники вже давно кажуть йому, що без цього війну з Україною не виграти.   

«Влада розуміє, якщо вона почне зараз загальну мобілізацію, вона ж не буде в першу чергу оголошувати мобілізацію тих кому за 50. Це ж смішно! Якщо зараз запровадити мобілізацію людей, яким по 20-30 років, то це буде дуже сильний удар по стабільності режиму, тому що вони у більшості випадків воювати не хочуть і війну не підтримують. Молодь буде чинити опір цій мобілізації, тікати, дезертирувати, їхати за кордон. І ці все викличе дестабілізацію режиму», - каже російський соціолог.

Плани анексії Херсонської та Запорізької областей не викликають захвату

Також «Левада» провела соціологічне опитування – як росіяни ставляться до можливого приєднання Херсонської та Запорізької області до РФ. За те, щоб таке приєднання відбулося, висловилися 45% опитаних. Ще 21% відсоток вважає, що Херсонська та Запорізька області мають стати незалежними державами. 14% опитаних вважають, що ці області мають лишатися частиною України. Знову ж таки за приєднання виступають переважно люди старшого віку – ті, кому за сорок. І відповідають вони так тому, що не розуміють, чим анексія може обернутися для Росії і особисто для них.

Результати опитувань “Левада-Центр”
Результати опитувань “Левада-Центр”


«Вони ще не бачили цінник. Їм пообіцяли «цукерку», але ще не сказали, скільки вона коштує.  До них підходять і ставлять запитання – ви хочете, щоб ваша країна була більшою? Ну, вони кажуть, так.  Але їх не питають, чи готові особисто вони заплатити, щоб їхня країна стала більшою», - каже соціолог Андрій Єременко.

А платити доведеться – через додаткові санкції, падіння рівня життя і ще більшу ізоляцію Росії, яка призведе до ще більшого падіння рівня життя і доходів. Російський соціолог Ігор Ейдман упевнений – більшість росіян зараз за анексію чужих територій, тому що вони ідеологічно оброблені пропагандою, телебаченням. Їхня думка може дуже швидко змінитися, якщо Кремль передумає анексувати Запорізьку та Херсонську області.

«Вони дивляться і сприймають ці повідомлення, які їм посилає телевізор. А телевізор уже давно бреше про те що всі ці області рвуться в Росію, і що українці отримують паспорта російські. Російське населення, як глина. Ой завтра по телевізору оголосять, що нам не потрібні ці області. Вони мають повернутися в Україну. І ця сама більшість російського населення скаже, що так, ці області мають бути в Україні. Це говорить лише про те, що більшість росіян, особливо немолодих, піддаються маніпуляції через телевізор», - каже Ігор Ейдман.

Це і є головним висновком результатів опитування «Левади», кажуть усі опитані Інформатором експерти. Пропаганда, репресії, залякування поки що продовжують діяти в Росії. Хоча навіть вони вже не настільки ефективні. І кількість росіян, які не підтримують війну в Україні, ймовірно, і надалі буде збільшуватися.

Довідка. Опитування “Левада-центру” проводилося 25-31 серпня 2022 року серед 1612 росіян віком від 18 років.  Дослідження проводиться вдома у респондента шляхом особистого інтерв'ю.  Розподіл відповідей наводиться у відсотках від загальної кількості опитаних разом із даними попередніх опитувань.  Статистична похибка під час вибірки 1600 осіб не перевищує: 3,4% для показників, близьких до 50%; 2,9% для показників, близьких до 25%/75%; 2% для показників, близьких до 10%/90%; 1,5% для показників, близьких до 5%/95%.

“Левада” позиціонує себе як російська недержавна автономна некомерційна дослідницька організація . Центр регулярно проводить власні соціологічні дослідження, більшість яких публікується на власному сайті. Центр також здійснює дослідження на замовлення, застосовуючи різні опитувальні методики. Левада-Центр є однією з найбільших дослідницьких компаній у Росії.

Автор: Максим Урлапов

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube