Інститут вивчення війни розповів, як змінилася ситуація на фронті, станом на 29 вересня
Російські війська просунулися на Покровському напрямку в районі Селидового на Донеччині. Вони намагаються оточити населений пункт з південного сходу. Водночас наші захисники знищили на цьому напрямку та зупинили бронетанкову колону окупантів. Також росіяни продовжують наступати в районі Торецька, на Харківщині, а також біля Гуляйполя. Наразі окупанти знаходяться за 3 км від річки Оскіл у Харківській області.
Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW), спираючись на геолокаційні дані та свідчення українських військових, а також російських блогерів. Загалом, аналітики не зафіксували кардинальних змін на фронті. Однак окупанти продовжують наступати на різних ділянках.
За інформацією, російські війська просунулися до південної частини Селидового, зокрема вулицею Шевченка, та в напрямку на південь. Російські пропагандисти опублікували кадри, на яких нібито видно рух російської техніки з боку Українська.
Представник української бригади, що діє в цьому регіоні, повідомив, що останніми днями окупанти атакували невеликими піхотними групами, без використання бронетехніки. За його словами, російські сили не ведуть фронтальних атак, а намагаються оточити Селидове з півночі та півдня. Тим часом російські блогери стверджували, що їх війська просунулися на 450 метрів на північ від Миколаївки та рухалися на північний захід від Новогродівки, однак ISW не знайшов підтвердження цим заявам.
Бійці 15-ї бригади оперативного призначення "Кара-Даг" Національної гвардії України завдали значних втрат російським окупантам на Покровському напрямку, зупинивши бронетанкову колону ворога поблизу Селидового. Українські захисники знищили ворожу техніку та особовий склад, а також захопили кількох окупантів у полон.
Російські мілблогери стверджували, що війська РФ просунулися на північ від Часового Яру, біля Калинівки, однак ISW це не підтверджує. Атаки зафіксували на північ від Часового Яру в районах Калинівки та Григорівки, а також поблизу самого Часового Яру, на південь від нього в районах Предтечиного, Білої Гори та Ступочок, а також на південний схід біля Курдюмівки 27 і 28 вересня. Повідомляється, що в цьому регіоні діють підрозділи 1-го десантно-штурмового загону бригади «Волки» та 88-ї добровольчої бригади «Іспаньйола», обидві з яких є частинами російського добровольчого корпусу.
27 вересня російські війська також продовжували наступ у районі Торецька. Російські мілблогери заявляли про просування в центрі Торецька. Штурми тривали поблизу Торецька, на південь у районах Неліпівки та Ню-Йорка, а також на захід у напрямку Щербинівки 27 і 28 вересня.
27 і 28 вересня російські війська здійснювали штурм на захід від Донецька в районі Георгіївки. 28 вересня, ймовірно, російські сили просунулися на південний захід від Донецька. Геолокаційні кадри, опубліковані того ж дня, продемонстрували, що російські війська зробили крок вперед на південь від Катеринівки (на північний схід від Вугледара) під час механізованого штурму, що відбувався у складі взводу.
Російські мілблогери стверджували, що війська продовжують просування в східному Вугледарі, а також на східному та західному флангах, однак ISW не зафіксував візуальних підтверджень. Російські війська вели атаки на північний схід від Вугледара поблизу Костянтинівки, Катеринівки та Водяного, а також безпосередньо в Вугледарі та на захід від нього в напрямку Богоявленки 27 і 28 вересня. Відомо, що в цьому регіоні діють підрозділи 36-ї мотострілецької бригади та 43-ї роти спецназу (обидві з 29-ї ОМСБр).
27 і 28 вересня російські війська продовжували наземні наступи на північ від Харкова, зокрема поблизу Глибокого, а також на північний схід біля Вовчанська та Тихого. Російський військовий блогер стверджував, що російські сили просунулися на 100 метрів від північного Тихого 27 вересня, однак Інститут вивчення війни (ISW) не підтвердив це.
Також 27 і 28 вересня російські мілблогери заявляли, що їхні війська відбили український штурм у Вовчанську та що українські сили не мають повного контролю над Вовчанським агрегатним заводом.
27 вересня російський мілблогер заявив, що російські війська просунулися до околиць Гуляйполя на сході Запорізької області, проте Інститут вивчення війни (ISW) не підтвердив цю інформацію.
28 вересня російські війська продовжували наступальні дії на заході Запорізької області. Генеральний штаб України повідомив, що того ж дня російські сили атакували поблизу Роботиного та Малих Щербаків (на північний захід від Роботиного).
Російський мілблогер також повідомив, що великі наступальні операції на запорізькому напрямку малоймовірні, оскільки значні оборонні рубежі обох сторін роблять будь-які атаки дорогими та малоефективними. У Оріхівському напрямку, як повідомляється, діють підрозділи 503-го мотострілецького полку, що належить до 19-ї мотострілецької дивізії 58-ї загальновійськової армії Південного військового округу.
Генеральний штаб України також повідомив, що 27 і 28 вересня російські війська обстріляли Дніпровський (Херсонський) напрямок. Російський мілблогер стверджував, що російські сили витіснили українські війська з невизначених великих островів у дельті річки Дніпро, хоча українські сили все ще діють у деяких районах дельти. Відомо, що частини російської 76-ї повітряно-десантної дивізії займають Кринки на східному (лівому) березі Херсонської області.
Російські війська нещодавно просунулися на південний схід від Куп’янська. Геолокаційні дані, опубліковані того ж дня, показують, що російські сили здійснили просування на південний схід від Глушківки.
28 вересня російські війська вели активні дії на північний схід від Куп’янська в районах Синьківки та Кучерівки, а також на південний схід біля Степової Новоселівки. Додатково повідомляється про атаки на північний захід від Сватового в зонах Лозової, Табаївки, Глушківки та Кругляківки, а також на північний захід від Кремінної біля Греківки, Невського, Макіївки та Новосадового. На захід від Кремінної російські війська також активні поблизу Тернів, Торського і Зарічного 27 і 28 вересня.
Один з російських мілблогерів стверджував, що українські сили контратакували під Невським. Командир українського батальйону, який діє на сватівському напрямку, повідомив, що російські війська повністю захопили Піщане (на північний захід від Сватового) та знаходяться за два кілометри від річки Оскіл. ISW підтверджує, що російські сили перебувають приблизно за три кілометри від цієї річки.
Український командувач повідомив, що російські війська змінили свою тактику і знову почали використовувати бронетехніку для атак. Речник української бригади на Лиманському напрямку зазначив, що російські сили накопичили бронетехніку і поповнили свої підрозділи малопідготовленим особовим складом для відновлення штурмових дій у цьому регіоні.
28 вересня українські війська продовжували наступальні дії в Глушківському районі Курської області, проте не досягли успіхів. Міністерство оборони Росії заявило, що українські сили марно атакували поблизу Нового Путу та Медвежого, обидва з яких розташовані на південь від Глушкового.
Того ж дня російські джерела, включаючи Міноборони, повідомили, що їхні війська відбили українські атаки на південний схід від Кореневого поблизу Любимівки, а також на схід від Кореневого біля Ольговки та Крем’яного, на північ від Суджі біля Камишівки та на північний схід від Суджі біля Черкаського Поріччя.
Крім того, російські війська відновили деякі з втрачених позицій, пише Інститут. Геолокаційні кадри, опубліковані 27 вересня, свідчать про незначне просування російських сил на схід від Вікторівки (південь від Кореневого).
У Вугледарі Збройні сили України розглядають два сценарії розвитку подій. Як повідомив генерал армії України та колишній голова Служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж, перший і основний сценарій передбачає завдання ударів по флангах окупантів, які намагаються оточити місто. Цей підхід може порушити ворожі плани і допомогти зберегти контроль над Вугледаром. Маломуж зазначив, що це може значно знецінити перспективи ворога та забезпечити ЗСУ можливості для розблокування дій в цьому районі.
Другий сценарій, який розглядається як крайній варіант, передбачає можливий відхід ЗСУ з Вугледара у разі, якщо не вдасться зібрати достатні сили для оборони. У такому випадку військові можуть зайняти нові оборонні позиції за межами міста, використовуючи інженерні укріплення для захисту.
Тим часом Росія вдарила по Запоріжжю. Там зруйнована багатоповерхівка. Крім того, окупанти двічі вдарили по медзакладу у Сумах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.