росія навіть не приховує, що краде зерно. Окупанти цим пишаються
На захоплених росією територіях Запорізької та Херсонської областей щодня фіксують незаконне вивезення минулорічного врожаю зерна та фермерської техніки. Це стратегічні запаси з аграрних областей України, які мали забезпечувати хлібом не тільки Україну, а й майже увесь світ. Проблема не тільки у крадіжці зерна, вона набагато глибша.
За приблизними підрахунками, з початку повномасштабного вторгнення росіяни вже вивезли з України пів мільйона тонн зерна.
З окупованої частини Запорізької області в середині травня фіксували виїзд 20-30 зерновозів на день, потім рахунок пішов на цілі потяги.
Росія вже не приховує, що краде зерно. Ба більше, вона цим пишається.
Євген Балицький, колаборант, який називає себе головою тимчасової військово-цивільної адміністрації, заявив в ефірі Раша-ТВ, що зерно з територій Запорізької області, підконтрольних російським військовим, почали постачати до країн Близького Сходу.
"Ми відправляємо зерно через РФ, основні контракти укладаються з Туреччиною. Перші склади вже пішли через Крим, пішли у напрямку Близького Сходу", - сказав він.
Балицький зазначив, що поряд з експортом у регіоні буде налагоджено власну переробку зерна: "Значну частину ми точно вивеземо, решту буде перероблено на олію або на борошно".
За повідомленнями місцевих фермерів, окупанти встановили свій поділ українського зерна. Російські загарбники пропонують фермерам співпрацю за схемою «70 на 30» - 70% урожаю вони забирають собі, а 30% залишають фермерам. Дозволу вивезти врожай на територію, підконтрольну Україні, окупанти не дають.
“Немає нормальної ціни і на сільськогосподарські продукти. Якщо раніше все це розвозилося по всій Україні, то зараз окупанти намагаються примусити фермерів продавати зерно і овочі забезцінь. Відповідно, у людей немає коштів для життя, тим самим положення дуже ускладнюється”, - зазначив голова Запорізької ОВА Олександр Старух.
Але незважаючи на військову агресію, героїчні запорізькі фермери змогли засадити максимально можливі території.
«Прогнозована врожайність пшениці у Запорізькій області — 30 ц/га. Це на 8 центнерів нижче, ніж торік, але достатньо, аби люди були з хлібом, — повідомив заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Запорізької ОВА Олександр Ясинецький. — Це пов’язано з тим, що технологічні процеси не всі були виконані, які передбачалося — менше добрив кинули, захист. Якщо по 30 центнерів, то це 300 тисяч тонн. А нам на всю область потрібно 240 тонн».
І тут назріває ще одна проблема - збір і зберігання цьогорічного врожаю.
“В нас дозріває вже цьогорічний врожай, тому є проблеми зі збором та реалізацією збіжжя. Якщо раніше це все спрямовувалося в межах єдиного народногосподарського комплексу нашої країни, й люди могли реалізувати продукти по нормальній ціні, то наразі цього немає, і значна частина врожаю, який не гірший, ніж минулого року, пропаде. А це додаткові збитки для наших фермерів, для тих, хто зайнятий в аграрній галузі”, - зауважив керівник ЗОВА.
Проблема в тому, що минулорічний врожай, який зберігається на підконтрольній Україні частині Запорізької області, немає можливості вивезти. Тож місця для зберігання цьогорічного зерна - немає.
У Кушугумській громаді Запорізької області, яка підконтрольна Україні, - сім фермерських господарств, які працюють на території чотирьох тисяч гектарів.
“Фермери питають: куди нам дівати врожай, який ми вже починаємо збирати - овес, жито, збір пшениці почнеться вже за 10 днів. Елеватори забиті ще минулорічним врожаєм, новий немає куди збирати. Фермери кажуть: може взагалі не варто його збирати? Зараз немає навіть можливості зробити бартер: зерно на дизельне пальне, як це зажди було і з державою, і з усім. Ситуація кричуща. Я бачу сумні очі фермерів, вони в безвиході”, - розповів голова громади Віктор Сосуновський.
За його словами, великі агломерати, як Нібулон, стоять закриті, адже вивозити зерно немає можливості - порти закриті. Тож у фермерів немає коштів на закупівлю палива для збору врожаю та на оплату праці людей.
Цьогорічний врожай теж знаходиться під загрозою. Основних чинників два. Один з них - це засуха. Віктор Сосуновський на прикладі своєї громади розповів, що спека щодня викликає пожежі на полях.
“Кожного дня по два рази виїжджає наша добровільна дружина, і пожежна частина з Запоріжжя, і волонтери на тушіння полів. Але люди згуртувалися і допомагають один одному у цьому питанні, навіть якщо це не їхня земля”, - зазначив Сосуновський.
Другий чинник - бойові дії.
“Росіяни обстрілюють українські поля запальними снарядами. Ті, хто створюють світову продовольчу кризу, намагаючись реконструювати Голодомор, хочуть також знищити український врожай”, - заявив Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак в Телеграмі.
Україна є одним з найбільших експортерів зерна у світі. Українські морські порти, в тому числі, в в Бердянську, заблоковані росією, тож експортувати стратегічні запаси зерна Україна не може.
"Світ зараз знаходиться на порозі одразу декількох криз. Україна є одним із найбільших і найбільш сумлінних експортерів продовольства — зернових та іншої агропродукції. Але вже четвертий місяць український експорт заблокований через розв'язану Росією повномасштабну війну проти нашої держави на нашій території. Росія перекрила доступ до наших портів у Чорному морі і окупувала нашу частину берега Азовського моря. Внаслідок цієї військової блокади перекрита більшість традиційних маршрутів української торгівлі", — зазначив президент Володимир Зеленський в інтерв’ю.
Він акцентував, що нині понад 22 мільйони тонн зернових знаходяться у сховищах. Доставити їх в інші країни Україна не може. Це призведе до зростання цін у багатьох галузях економіки, а згодом - до дестабілізації ситуації у різних регіонах. Про кризу продовольства та її наслідки кажуть і європейські лідери.
"Кремль використовує запаси продовольства як ракети проти країн, що розвиваються. Драматичні наслідки війни росії проти України відбиваються на всьому світі. Вони піднімають ціни на продукти, штовхають людей у злидні і дестабілізують цілі регіони. Російська війна — єдина причина продовольчої кризи, що насувається. Відповідальність за це несе тільки Росія. Всупереч тому, що говорить кремлівська кампанія брехні та дезінформації", - заявив голова Європейської ради Шарль Мішель.
Через війну, яку веде росія проти України, увесь світ опинився на межі продовольчої кризи. Про це заявив Генеральни секретар ООН Антоніу Гутерриш.
“Багато фермерів і особливо дрібні власники, вимушені скорочувати виробництво, оскільки необхідні їм добрива стають дорожчими за зерно, яке вони продають. Новим заводам з виробництва добрив потрібно як мінімум два роки, щоб запрацювати, тобто більшість поточних запасів добрив обмежені. Через цю ключову проблему добрив, глобальне виробництво їжі в 2023 році може не встигнути задовольнити зростання попиту”, - йдеться у звіті ООН.
За даними ООН, світові ціни на продукти вже майже на 30% вищі, ніж у той же час минулого року. І це ще не кінець, а лише початок глобальних негараздів, які створила війна росії проти України.
Олександра Подопригора