Росія посилює диверсії в Європі та може загрожувати НАТО раніше, ніж очікують - ISW

Кремль розширює диверсійні та кібератаки в країнах Європи, використовуючи криптовалюту для фінансування агентів. Інститут вивчення війни попереджає: РФ може створити реальну загрозу НАТО швидше, ніж очікують у ЄС

Росія посилює диверсії в Європі та може загрожувати НАТО раніше, ніж очікують - ISW
Росія може атакувати країни НАТО значно раніше, ніж прогнозують у Європі

Кремль активізував диверсійні та розвідницькі операції в Європі, що може свідчити про підготовку до масштабнішої конфронтації із Заходом. Європейські офіційні особи підтверджують, що Росія дедалі частіше здійснює як приховані, так і відкриті атаки проти європейських країн. Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).

За оцінкою ISW, Москва перейшла до так званої «Фази Нуль» — етапу інформаційно-психологічної підготовки до можливої майбутньої війни між Росією та НАТО. Голова Бюро національної безпеки Польщі Славомір Ценцкевич у статті для Financial Times повідомив, що Росія використовує криптовалюту для фінансування агентів-диверсантів у Європі, аби уникнути контролю з боку спецслужб. За його словами, у 2023 році польські правоохоронці виявили мережу агентів, завербованих ГРУ, діяльність яких фінансувалася саме через криптовалютні канали.

Ценцкевич також зазначив, що Кремль дедалі частіше спирається на місцевих виконавців, щоб мінімізувати ризики для себе, і використовує цифрові активи для обходу західних санкцій. Польща, за його словами, фактично перебуває у стані кібервійни з Росією. Наприклад, Варшава звинувачує Москву у спробі кібератаки, спрямованої на припинення водопостачання в Гданську.

Президент німецької зовнішньої розвідки (BND) Мартін Йєгер назвав частоту російських операцій у Європі «новим рівнем конфронтації». Він наголосив, що Росія прагне перевірити межі стійкості Європи, підірвати НАТО та розколоти європейські суспільства. Президент України Володимир Зеленський порівняв нинішню поведінку Кремля з подіями 2014 року, коли Путін, анексувавши Крим, перевіряв реакцію Заходу. За його словами, Росія готує власне населення до можливої агресії проти Польщі та країн Балтії.

В ISW вважають, що будь-яке припинення вогню або пауза у війні проти України дозволить Росії швидко перекинути війська до кордонів із НАТО — і створити загрозу Альянсу значно раніше, ніж прогнозують у європейських столицях.

Дрони над Європою

Останній час над країнами ЄС часто фіксують дрони. Європарламент ухвалив резолюцію, яка рекомендує країнам-членам ЄС застосовувати військову силу для перехоплення та знищення російських військових літаків у разі їхнього вторгнення у повітряний простір Європи.

Напередодні дипломати Великої Британії, Франції та Німеччини звернулися до Кремля. Вони попередили, що будуть відповідати на подальші порушення повітряного простору НАТО з повною силою. Зокрема, збиватимуть російські літаки.

Стежте за нами у Viber

Image
Оперативні новини та розбори: Україна, світ, війна. Підпишиться👇

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити