Родичі полонених українців мають право на державну допомогу - як отримати

Читать на русском

Юристи пояснили, хто може отримати допомогу від держави, якщо родичі в полоні рф

Читать на русском
Полонені українці
Юристи розповіли, як надається грошова допомога українцям, чиї родичі в полоні

Юристи пояснили, хто може отримати допомогу від держави, якщо родичі в полоні рф

Щонайменше 25 тисяч українських цивільних перебуває в російському полоні: такі дані Офісу Омбудсмана. При цьому точну кількість військових, які потрапили до полону ворога, не називають. Юристи пояснили, яку допомогу від держави можуть отримати родичі полонених.

Про це розповіли експерти Харківської правозахисної групи. Пояснюється, що на отримання державної допомоги мають право громадяни, які потрапили в полон або є родичами цих людей. Грошова допомога визначена статтею 7 Закону України "Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей".

Щорічна грошова допомога надається громадянину, який потрапив до полону, або є родичем полоненого. Така підтримка від держави надається в період, коли людина знаходиться в неволі. Ця соцпідтримка надається за кожний рік строку перебування в полоні з округленням до найближчої цілої кількості років. Тобто, якщо людина потрапила до полону в 2022 році та перебувала там ще певний період в 2023 році - допомогу нададуть за два роки.

Одноразову грошову допомогу надають після звільнення людини з полону. Також цю грошову підтримку надають у випадку загибелі (смерті) людини, яка потрапила в полон. Наприклад, якщо громадянин помер під час полону, або протягом року після звільнення (якщо смерть настала в результаті поранень, які були отримані під час перебування в неволі). Ці виплати доступні для членів родини, батьків та утриманців загиблої (померлої) особи. 

Хто може отримати допомогу в такому випадку? Це право мають члени родини загиблої (померлої) особи. Згідно з українським законодавством це дружина або чоловік, батьки, діти. Також на допомогу мають право утриманці загиблої (або померлої) особи:

  • чоловік (дружина), батько або мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку;
  • Діти, які не досягли повноліття (або повнолітні діти, якщо вони до 18 років стали особами з інвалідністю);
  • Діти, які навчаються за денною формою навчання в закладах освіти (університети, коледжі, академії тощо);
  • Діти-сироти (незалежно від того, вчаться вони ще чи ні);
  • Дружина або чоловік (або один з батьків, брат або сестра), якщо вони не працюють і зайняті доглядом за дитиною віком до 8 років.

Як встановити факт полону внаслідок збройної агресії рф?

Для цього працює Комісія з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Для встановлення цього факту родичам особи потрібно заповнити заяву. Це можуть зробити члени родини або законні представники. Форму заяви можна побачити за посиланням на офіційному порталі Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Заяву з необхідними документами потрібно надіслати на адресу: Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій, Чоколівський бульвар, місто Київ, 03186 (або на електронну пошту - ifo-gr@minre.gov.ua).

Фото: Мінреінтеграції
Фото: Мінреінтеграції

Українці в полоні рф

Голова Офісу президента України Андрій Єрмак заявляв, що пріоритетним завданням є обмін українських полонених за формулою "всіх на всіх". Проте він підкреслив, що зробити це дуже непросто. Він також зазначив, що українці з полону росіян повертаються дуже схудлими (втрачають і по 30, і по 60 кілограмів ваги). Єрмак розповів, що часто окупанти спеціально повертали полонених українців у вечірній час, щоб не одразу бачили, в якому вони стані.

При цьому в Координаційному штабі говорили про те, що росіяни не надають інформації про стан полонених. Значну кількість цих важливих даних доводиться збирати різними способами, щоб передати до родичів зниклих безвісти або полонених військовослужбовців. Зазвичай інформацією діляться ті українці, які повертаються з полону додому. Також родичів полонених закликали звертати увагу на інформаційну безпеку: росіяни можуть маніпулювати, а тому - краще не вірити даним з підозрілих джерел.

Нагадаємо, раніше в ЗМІ заявили, що деякі російські окупанти просять, щоб їх не обмінювали

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.