Робота за кордоном - як українцям влаштуватися працювати в Омані

“Інформатор” дізнався, чи варто відправлятися на заробітки в країну, розташовану в південно-східній частині Аравійського півострова між ОАЄ, Саудівською Аравією та Єменом

Робота в Омані
Що потрібно знати для роботи в Омані

Ще якихось п'ять років тому можна було б стверджувати, що влаштуватись у Султанаті Оман на роботу, знайти вакансію за хороші гроші для іноземців було не складно. Так було, але все змінилося останніми роками. Чому, розбирався “Інформатор”.

Віддають перевагу місцевим

Працювати в Омані іноземцям вигідно – тут спокійно, стабільно та зарплати більші. Наприклад, мінімальна зарплата в Омані сьогодні становить 325 ріалів Омана (844 долари), а середня зарплата близько 1700 OMR (4 578 доларів). Щоправда, на середню зарплату тут можуть розраховувати більше місцеві жителі. І те, що тут чекають на всіх фахівців з розкритими обіймами - це міф. Особливо останніми роками, коли у Султанаті розпочалася так звана оманізація.

Оскільки Оман насамперед розв'язує питання своїх громадян, то сьогодні він веде політику, спрямовану на те, щоб найкращі робочі місця в Султанаті отримували саме оманці, а не іноземці, навіть якщо ті володіють вищою кваліфікацією. З недавнього часу держава поставила компаніям умову - 80% співробітників компанії мають бути оманцями.

До речі, окрім звичайної зарплати кожен оманець щомісяця просто так отримує від держави допомогу у розмірі 100 ріалів (263 долари). Як пояснюють фахівці, це своєрідний відсоток для громадян Султанату від доходів з продажу нафти.

В Омані в останні роки суттєво розвинувся туризм
В Омані в останні роки суттєво розвинувся туризм

Звідки ж візьметься стільки громадян Оману на всі посади з огляду на те, що більшість жінок тут не працюють? По-перше, султан Кабус ще 2008 року підписав програму, спрямовану на підвищення можливостей працевлаштування жінок Султанату. А по-друге, чоловіки в цій країні дуже працьовиті. Для того, щоб забезпечити свої великі сім'ї в кожній з яких, за традицією, має бути як мінімум п'ятеро дітей, деякі поєднують по дві - три роботи. Підробітками тут не гидують і держслужбовці, законом це не заборонено.

Населення Оману завдяки високому рівню життя невпинно зростає. Ось тому щороку міграційні закони в країні посилюються, отримувати робочу візу іноземцям стало набагато важче, а за деякими спеціальностями зовсім неможливо.

Наприкінці 2019 року, наприклад, перестали видавати візи іноземцям для роботи у будівельній сфері. Вже у 2020 році ці обмеження поширилися на сферу ІТ, а потім на фінансову сферу, маркетинг, продажі, управлінські та інженерні кадри. Іноземці не мають права працювати в галузі медицини та, наприклад, робота в аеропорту для приїжджих також табу.

Іноземці працюють у сфері туризму та відпочинку 

Якщо уважно вивчити сайти, які пропонують сьогодні іноземцям роботу в Омані, то це пропозиції в основному у п'яти сферах, що стосуються туризму та гостинності:

  • Готельний сервіс – адміністратор готелю, хостес, швейцар, аніматор, артисти
  • Ресторанний сервіс – офіціант, бармен, бариста, кухар
  • Сфера продажів – найбільш популярні вакансії продавець-касир, продавець-консультант та менеджер
  • Сфера краси – масажист, перукар, майстер манікюру
  • Сфера спорту – фітнес-тренер, тренер з футболу, баскетболу та ін.

Втім, як розповіла нам українка Мирослава, яка кілька сезонів працювала в Омані танцівницею, і раніше українцям не так легко було влаштуватися в цій країні на роботу.

“У справі надання роботи в Омані є градації, пов'язані з тим, який у тебе паспорт, - розповідає наша співрозмовниця. - Менеджерську роботу в Омані українцям здобути майже нереально, бо насамперед цю роботу запропонують оманцям. Далі цінується британський паспорт, потім паспорти Євросоюзу. Араби з довколишніх країн можуть обіймати посади менеджерів. А ось східним європейцям у менеджери вибитися дуже важко. Слов'ян багато у сферах, пов'язаних із туризмом, наприклад у сфері готельного та ресторанного бізнесу. Особливо багато вакансій у розділі “артист”.

Отримати робочу візу не просто, але цілком можливо
Отримати робочу візу не просто, але цілком можливо

Слід враховувати, що всі ці вакансії вимагають фахівців, які здатні документально підтвердити свою освіту та високу кваліфікацію. Без документа вакансії не видно. Також для роботи в Омані від працівника потрібне добре володіння англійською мовою. При цьому арабську знати не обов'язково.

В Омані, звичайно, є вакансії, які не вимагають підтвердження кваліфікації, але всі вони зайняті заробітчанами з прилеглих країн. При цьому наша співрозмовниця Мирослава каже, що влаштовуватись на некваліфіковану низьку роботу українцям в Омані абсолютно не вигідно.

“По-перше, дуже низька зарплата, заради якої їхати в таку далечінь немає сенсу. А по-друге, ці вакансії займають вихідці з Південної Азії – представники Індії, Бенгалії, Бангладеш, Непалу тощо. Зовсім небагато єгиптян. Няні тут найчастіше африканки. Також українцям не вигідно займатися будь-якими там клінінгами, бо в Омані ця праця оплачується дуже погано. Вимити величезну квартиру за 1000 гривень – наші дівчатка точно працювати за такі копійки не будуть”, - каже Мирослава.

Також наша співрозмовниця зазначила, що під час її перебування в Омані було дуже мало слов'ян. На постійну роботу було дуже складно знайти російськомовних.

"Я чекала робочу візу понад місяць, але її так і не відкрили"

Сама Мирослава працювала в Омані як артистка два сезони у 2018 та 2019 роках (кожен тривав три місяці). Вона виступала із традиційними східними танцями в готелі Hilton у Салалі – другому за величиною місті Султанату після Маската. Салала вважається головним курортом Омана, тут постійно дуже багато туристів, тому професія артиста дуже популярна.

Зазвичай іноземці укладають контракти безпосередньо з роботодавцями в Омані, це нормальна практика. Але сама дівчина мала нестандартний триступеневий кейс: вона мала контракт з агентством ОАЕ, а вже агентство укладало контракт з готелем в Салалі.

Дівчина розповідає, що серед артистів в Омані дуже багато слов'ян і що разом із нею в одній команді працювало кілька українців, здебільшого це були танцюристи та співаки. День роботи танцівниці роботодавці оцінили у 45 доларів на день. За ці гроші артистка має відпрацювати дві години на сцені з перервами. Всю підготовчу частину – підготовка програми, костюми, макіяж, підтримка форми – все це танцівниця бере на себе. Багато українських танцівниць самі собі шиють костюми, бо в Омані, та й загалом у цьому регіоні, з кравцями складно та й дорого.
Крім зарплати роботодавець оплачував танцівниці квартиру та харчування.

Багато іноземців працюють в готельному бізнесі
Багато іноземців працюють в готельному бізнесі

“Це добре, тому що ти, по суті, гроші ні на що не витрачаєш. Також роботодавці зробили мені страховку – це той пункт у контракті, який варто обговорювати. А ще дуже часто роботодавці оплачують співробітникам переліт, але саме в моєму контракті цей пункт був відсутній”, – каже Мирослава.

Дівчина розповідає, що восени 2023 року її знову запрошували попрацювати в Салалі, але поїхати так і не склалося через те, що вона не змогла отримати робочу візу. “Я чекала понад місяць, але робочої візи мені не відкрили, не зрозуміло чому, - каже наша співрозмовниця. - Зазвичай візу відкривали за 2-3 тижні, але цього разу вся процедура затяглася. Я так думаю, що зараз робочі візи зависають через політичну ситуацію, пов'язану зі США, Ізраїлем, Палестиною та Єменом”.

Які умови отримання тимчасової робочої візи

Вік одержувача має бути старшим 21 року. Оформляється віза до Оману під відповідальність фізичної або юридичної особи. Вартість візи – 20 ріалів. Дійсно така віза 3 місяці, але за бажання її можна продовжити.

Щоб знайти роботу в Омані, найкраще скористатися послугами агентства, фахівці якого допоможуть вам визначити область діяльності, що підходить для вас. Як пояснюють фахівці компанія Job Travel Possible, в арабських країнах особливий менталітет, який не дозволяє просто прийти та попроситись на роботу. Потрібен договір, який укладається після співбесіди та рекомендацій роботодавця. Робота для дівчат та молоді надається, як правило, з житлом. За домовленістю, вам можуть сплатити дорогу та допомогти з оформленням документів. Якщо вас цікавить кваліфікована робота, необхідно надати документ, що підтверджує ваш професійний рівень.

Оксана Гончарук

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube