Протести в Ірані: країну майже два тижні лихоманить від мітингів, загинули понад 50 осіб

За різними оцінками, протести охопили понад 100 міст, зокрема західні регіони, де лунали прямі гасла проти верховного лідера країни

Іран лихоманить від протестів
Іран лихоманить від протестів. Фото - Getty images, колаж - Інформатор

Іран уже майже два тижні охоплений масовими антиурядовими протестами, які стали найсерйознішим викликом для чинної влади за останні роки. Виступи почалися як реакція на різке зростання вартості життя, але дуже швидко переросли у відкритий протест проти режиму. У відповідь влада пішла на жорсткі кроки - країну фактично відрізали від інтернету та зовнішнього світу.

Як повідомляє CNN, поштовхом до протестів стало стрімке подорожчання базових продуктів, зокрема олії та курятини, які в окремих регіонах або різко зросли у ціні, або взагалі зникли з полиць. Ситуацію погіршило рішення центрального банку скасувати пільговий курс долара для імпортерів. Після цього магазини масово підняли ціни або зачинилися, а на вулиці вийшли торговці тегеранських ринків - люди, які традиційно вважалися лояльними до влади.

Протести в Ірані. Фото - Getty images
Протести в Ірані. Фото - Getty images

Протести швидко поширилися країною. За різними оцінками, демонстрації охопили понад 100 міст, зокрема західні регіони, де лунали прямі гасла проти верховного лідера. За даними норвезької правозахисної організації Iran Human Rights, за 13 днів протестів у країні загинули понад 51 протестувальник. Про це повідомляють The Times of Israel та Reuters. Правозахисники також говорять про сотні поранених і тисячі затриманих, хоча точні цифри офіційно не підтверджені.

Протести в Ірані. Фото - Getty images
Протести в Ірані. Фото - Getty images

Влада намагається розділити учасників протестів, називаючи частину з них "економічно незадоволеними", а інших - "провокаторами" та "іноземними агентами". Силові структури відкрито заявляють, що збереження режиму є їхньою "червоною лінією", і не виключають жорстких дій.

 

Події в Ірані вже вийшли за межі внутрішньої політики. Президент США Дональд Трамп публічно попередив Тегеран про серйозні наслідки у разі силового придушення протестів. У відповідь іранська влада звинуватила США у підбурюванні безладів і заявила, що не відступить.

Протести в Ірані: країну майже два тижні лихоманить від мітингів, загинули понад 50 осіб 3

Протести в Ірані: країну майже два тижні лихоманить від мітингів, загинули понад 50 осіб 4

 Протести в Ірані

За даними американської правозахисної організації Human Rights Activists News Agency, від початку протестів 28 грудня в Ірані загинули щонайменше 65 людей. Також ще понад 2300 осіб затримали.

Новий сплеск акцій у четвер і п’ятницю відбувся після звернення Рези Пехлеві, сина поваленого шаха, який живе у вигнанні та заявляє про себе як про лідера опозиції. Він закликав громадян знову виходити на вулиці в суботу й неділю після 18:00, наголосивши, що метою протестів є взяття під контроль ключових міських центрів.

Водночас іранське державне телебачення намагається знизити напругу, стверджуючи, що силовики переважно контролюють ситуацію та протидіють буцімто "озброєним терористам". Офіційної статистики щодо загиблих серед протестувальників або представників сил безпеки влада не оприлюднила.

Державні ЗМІ повідомляють щонайменше про десять загиблих серед поліцейських і бійців воєнізованого формування "Басідж". Тим часом на відео з вулиць міст чути гасла проти верховного лідера Алі Хаменеї та заклики до зміни влади, а також видно прапори з символом Лева і Сонця - державної емблеми Ірану до революції 1979 року.

Стежте за нами у Viber

Image
Оперативні новини та розбори: Україна, світ, війна. Підпишиться👇

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити