Про що домовились у Львові Зеленський, Ердоган і Гутерріш

Читать на русском

Турецький президент вперше від початку повномасштабної війни відвідав Україну

Читать на русском
Про що домовились у Львові Зеленський, Ердоган і Гутерріш

Турецький президент вперше від початку повномасштабної війни відвідав Україну

Інформатор розповідає, про що говорили на зустрічі президенти Володимир Зеленський, Реджеп Ердоган та генсек ООН Антоніу Гутерріш.  

Очікувана зустріч

Сьогодні у Львові відбулася зустріч президента Володимира Зеленського з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом та генеральним секретарем ООН Антоніу Гутеррішем. Під час зустрічі з генсеком ООН Гутеррішем Зеленський домовився про продовження координації в реалізації зернової ініціативи. Обговорили можливі напрямки її розвитку, питання незаконної та примусової депортації українців, звільнення з полону наших військовослужбовців і медиків. Окрему увагу приділили темі ядерного шантажу Росії на Запорізькій АЕС.  Тобто, нічого нового.

Нагадаємо, Гутерріш вже вдруге відвідує Україну від лютого 2022 року. Під час першого перебування, у квітні 2022 року, рф завдала ракетного удару по одному з центральних районів Києва. Згодом, в інтерв’ю західній пресі, Гутерріш заявив, що «він був шокований» цим вчинком. В ніч на 18 серпня рф завдала ракетного удару по Харкову, пошкоджено житлові будинки та гуртожиток, більше десяти загиблих серед мирного населення. Реакції генсека ООН поки не було.

Саме через повну нездатність ООН вирішувати безпекові питання на локальному та глобальному рівні, роль візиту її генсека дещо нівелюється в українській пресі. Прикметно, що напередодні візиту до України адміністрація президента Туреччини зробила заяву про необхідність реформування ООН та її Ради безпеки.

«Ми бачимо, як постійні члени ООН блокують ініціативи, коли вони є прямою чи зацікавленою стороною у спірних ситуаціях. П'ять постійних членів розв'язують питання, виходячи зі своїх інтересів, зневажаючи права азійських, латиноамериканських та африканських країн. Сьогодні ООН потребує реформації. Наша пропозиція полягає в тому, щоб прийняти думку, яка міститься у фразі «світ більше, ніж п'ять країн», – йдеться в заяві Анкари. 

Турецький президент вперше від початку повномасштабної війни відвідав Україну. Під час візиту Ердогана супроводжував потужний десант представників стратегічних галузей економіки – міністри закордонних справ, сільського господарства, торгівлі, оборони, енергетики, представники розвідки, оборонної промисловості. Зокрема компанії Baykar Makina – виробника безпілотних комплексів Bayraktar.   

Редакція CNN Turk із посиланням власні на російські джерела повідомила, що путін натякнув на можливість особистої зустрічі з Володимиром Зеленським. Такий сигнал було отримано на початку серпня в Сочі. Журналісти стверджують, що російський президент не проти обговорити дорожню карту подальших кроків після закінчення активних бойових дій.

Проте, нічого з анонсованого не відбулося. Принаймні публічно.

За результатами зустрічі Володимир Зеленський висловив подяку Турецькій Республіці за незмінну підтримку суверенітету й територіальної цілісності України. За повідомленням прес-служби Президента, під час зустрічі було наголошено на зацікавленості в тому, щоб Туреччина й надалі залишалася надійним партнером України. Лідери обговорили весь комплекс двосторонніх відносин і погодилися, що подальше розширення співпраці між державами посилить обидві сторони. Зеленський подякував за реалізацію зернової експортної ініціативи. Крім того, лідери торкнулися питань оборонної взаємодії, обговорили перспективи співпраці в цьому напрямку.

Позиція Києва залишається незмінною – виведення всіх військ на кордони до 24 лютого 2022 року, більше прагматична – контроль над кордонами станом на 24 серпня 1991 року. Все інше – війна відкладена на потім. Для зупинки війни дипломатичним шляхом мають виникнути переговорні позиції, над цим зараз саме працюють Збройні сили України. За останні місяці сили оборони змогли стабілізувати лінію фронту та зупинити наступ російської армії. Контрдії в тилу окупантів та Криму є доказом рішучості військово-політичного керівництва не зупинятися на досягнутому.

Навіщо це Ердогану

Треба розуміти, що Ердоган не привіз до Львову узгоджені директиви кремля. Турецький лідер не є перемовником від путіна чи його близьким другом. Ердоган потрібен путіну, оскільки залишився мало не єдиним західним політиком, який підтримує зв'язок з кремлівським диктатором та військовим злочинцем. Тобто, через Ердогана путін намагається залишатися на зв’язку з Заходом. Саме цим можна пояснити часті зустрічі обох політиків. В липні відбулася зустріч в Ірані, а вже на початку серпня в Сочі. Саме за іранською зустріччю оглядачі помітили своєрідний жест приниження путіна – Ердоган змусив ніяковіти свого російського візаві в його очікуванні. Нагадаємо, нехтування правилами пунктуальності було певним фінтом путіна в період після 2014 року. Тоді він систематично запізнювався на важливі зустрічі з лідерами країн, заставляючи їх чекати.

У 2015 році, у відповідь на визнання путіним «геноцидом» масове вбивство вірмен турками-османами у 1915 році, Ердоган закликав російську владу понести відповідальність за свої дії в Україні. Того ж року Туреччина збила  російський військовий літак Су-24, який порушив повітряний кордон країни.

Про що домовились у Львові Зеленський, Ердоган і Гутерріш 1

ФОТО: путіну доводиться протягувати руку 

Туреччина переслідує лише власні національні інтереси. Офіційно, Анкара не приєдналася до жодної з санкцій, що було введено про рф. За перший квартал 2022 року товарооборот між країнами збільшився в два рази, а за прогнозами, на кінець року він може сягнути $30 млрд. В обмін на діалог з токсичним кремлем Анкара отримує контракти в проектах транспортної інфраструктури, сільському господарстві, фінансах і будівництві в рф. Подібне економічне зближення вже викликало стурбованість у глав західних урядів. Про що зроблено відповідну заяву. Не зайвим буде нагадати «мовчання» російських миротворців в Нагірному Карабаху під час військової операції Азербайджану. Кремль просто не бачив своїх зобов’язань взятих перед Вірменією.   

Туреччина також є партнером України. Саме партнером, а не союзником.

Анкара вже передала Україні 50 сучасних бронемашин Kirpi, є наміри побудувати завод з виробництва ударних безпілотників Bayraktar. Туреччина будує для України два корвети класу Ada, контракт укладено ще 2021 року. 

Наступний рік стане знаковим для Ердогана. Саме на 2023 рік припадає століття республіки в Туреччині та вибори президента та парламенту. Як відомо, чинний голова держави вже заявив, що знову балотуватиметься.

Пауза, а не мир

Мир путіну не потрібен. В жодній з офіційних заяв, що зроблено останнім часом, не було сказано жодного слова про запрошення Києва сісти за стіл переговорів. Вже довгий час немає жодних новин з роботи контактної групи.

«Сьогодні ми чуємо, що нас хочуть перемогти на полі бою. Ну що тут скажеш? Нехай спробують… Але всі повинні знати, що ми за великим рахунком всерйоз поки що нічого не починали. Але ті, хто відмовляється, повинні знати, що чим далі, тим складніше їм домовлятиметься з нами», – говорив на початку липня путін.

З того часу ситуація на театрах бойових дій суттєво змінилася не на користь рф. ЗСУ звільняють населенні пункти на Півдні, сили окупантів залишилися без тилового забезпечення та транспортних мереж. Останнім успіхом російської армії стало взяття Маріуполя та отримання контролю над більшістю Луганської області. Після того можливості і потенціал закінчилися.

Зараз кремлю необхідна оперативна пауза, чим довша, тим краще. Саме тому все більше починають лунати розмови про необхідність дипломатичних, а не військових засобів.

Цікаво, що одночасно з візитом до України Ердогана та Гутерріша, група авторитетних американських експертів, військових та дипломатів  закликали США рішучіше допомагати Україні зброєю.  У відкритому зверненні, опублікованому виданням The Hill, увага акцентується на тому, що у війні настає вирішальний момент, а всі можливі перемир’я лише дадуть рф перепочинок, щоб відновити свої сили та поновити наступ.    

Максим Федоренко

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.