Приватизація заводу Більшовик у Києві: надто просто та підозріло дешево

Схоже, черговий «ласий шматочок» Києва віддали забудовникам за заниженою ціною

Приватизація заводу Більшовик у Києві: надто просто та підозріло дешево

В Україні продовжуються «великі проекти», обіцяні президентом Зеленським. У рамках Великої приватизації Фонд державного майна України продав Перший київський машинобудівний завод (ПКМЗ).

І новим власником «ПКМЗ» став консорціум, серед яких компанія «А-Девелопмент» Олексія Баранова та девелопер UDP Андрія Іванова та Василя Хмельницького. Купівля такого великого об'єкту, дуже недалеко від центру столиці, вже традиційно не могла пройти гладко та без шуму.

Інформатор зібрав кілька цікавих фактів та думок про нещодавню угоду.

На початку прем'єр-міністр Денис Шмигаль голосно пообіцяв, що Великій приватизації бути. І під час травневого форуму UkraineInvest Talks: Dnipro прем'єр перерахував об'єкти з цього списку.

«Велика приватизація – це сім об'єктів. Це обленерго, завод Більшовик, НПЗ, ОГХК (Об'єднана гірнича компанія). Вони підлягають приватизації цього року, документи підготовлені, все відбуватиметься через електронні аукціони в інтернеті», – розповів Шмигаль.

Але вже за кілька місяців стало зрозуміло, що отримати ринкову ціну за завод Більшовик у держави вийде навряд.

 

Ціна питання: підозріло дешево

Район навколо заводу «Більшовик» у Києві один із найперспективніших для подальшого розвитку та забудови. Тут зручна логістична доступність, розвинена торговельна та соціальна інфраструктура. І є резерв для подальшого зростання.

За цей ласий шматочок київської землі Фонд держмайна (ФДМ) України запросив на торгах стартові 1,39 млрд. грн. За словами колишнього народного депутата та журналіста Сергія Лещенка, ціна має бути принаймні вдвічі вищою. А то й ще більше.

 «Приватизація заводу Більшовик закінчилася фіаско. За стартової ціни 1,389 мільярда гривень завод продали за 1,429 мільярда гривень фірмі Дженерал Комерс. Ця територія майже у центрі Києва піде під забудову. Ринкова ціна такої території оцінюється  вдвічі вище», - написав Лещенко у своєму телеграм-каналі. .

З територією заводу справді «не все чисто», адже будівлі окремих цехів вже контролюються приватними структурами, частина з них ведуть господарські суперечки в судах, і потенційний власник мав би чимало проблем у разі перемоги. Дуже схоже на те, що їхню приватизацію колись і провернули виключно для того, щоб згодом отримати контроль над всією територією старого заводу.

І ось, за словами того ж Сергія Лещенка, жодних судових проблем не станеться у нинішніх переможців торгів з купівлі Більшовика, адже ці люди саме і пов'язані з тими самими «приватними структурами», які раніше приватизували окремі будівлі.

«Конкуренції за завод не сталося, оскільки частина цехів перебуває під контролем приватних структур. Злі язики пов'язують ці структури з Василем Хмельницьким. І потенційні учасники торгів розуміли, що участь у приватизації потім обернеться війною з ним. Переконати інвесторів брати участь у такій приватизації не зміг Фонд державного майна.Як  результат, завод з територією пішов за ціну, яка менше ніж на 5 відсотків вища за стартову. Переможця приватизації також пов'язують із Василем Хмельницьким», - повідомив Сергій Лещенко.

Цікаво також, що за кілька тижнів до аукціону про бажання взяти участь у приватизації заводу заявили аж 15 потенційних інвесторів! Про це тоді повідомлялося на сайті УП – з посиланням на інформацію ФДМ. Проте, за результатом на аукціон прийшли представники лише трьох інвесторів: ТОВ «Дженерал комерс», пов'язаного з групою UFuture Василя Хмельницького та Андрія Іванова, ТОВ «Інвест новація» Степана Черновецького та ТОВ «ДК каскад» Віталія Хомутинника.

 

«Гра покупців»

Те, як проводилися самі торги, виглядало щонайменше дивно (якщо не підозріло!) – активність учасників була низькою та малоінтенсивною. Стартували з 1,38 млрд грн., оголошених ФДМ, після чого компанії Хомутинника та Хмельницького-Іванова зробили по одній мінімальній ставці. Ціна зросла на 40 млн грн і на цьому торги виявилися закінченими. 

На думку одного із компетентних співрозмовників Інформатора, який побажав залишитися анонімними, Василь Хмельницький був і залишається одним із найвпливовіших українських бізнесменів з величезним досвідом участі у «приватизації»; і практично ні в кого з людей, обізнаних у київських приватизаційних розкладах, не було сумнівів, що Більшовик дістанеться саме структурам Хмельницького. 

«Хмельницький сильний гравець. Він давно готувався придбати завод. Через свої структури вони вже давно отримали контроль над низкою об'єктів і розуміли, що, якщо хтось спробує «перебити» їхню ціну, в них будуть заготовлені вагомі аргументи для потенційного та небажаного покупця», - повідомив співрозмовник.

 

Позиція Фонду державного майна

У ФДМ проблем із приватизацією Більшовика не бачать жодних. Більше того, заявляють про те, що торги пройшли максимально прозоро і, можливо, приватизація київського Більшовика стала першим успішним кейсом продажу великого підприємства з 2005 року з приватизації «Криворіжсталі».

 

ФГИ Большевик

Про це повідомила прес-служба ФДМУ. Переможця привітав особисто голова Фонду держмайна України Дмитро Сенніченко.

Цей аукціон є реальним результатом курсу на проведення прозорої приватизації. Тепер вступають у дію умови приватизації, які гарантують захист інтересів працівників та подальший розвиток підприємства – всі заборгованості будуть погашені, а інвестиції у модернізацію активів є чіткою вимогою», – наголосив Дмитро Сенніченко.

Раніше Інформатор писав, що в Україні 2021 року на велику приватизацію виставлять сім об'єктів.

Також повідомлялося, що Рада дозволила аукціони до карантину, але визначила список «заборонених» для приватизації підприємств.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі  Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube