Політик заявив, що перемовини не мають жодного сенсу, поки російський правитель Володимир Путін не буде засуджений за злочини в Україні
Голова Мюнхенської конференції з безпеки емоційний Крістоф Гойсген 16 лютого закрив 61-шу зустріч, завершивши таким чином свою каденцію, яка розпочалася у 2022 році. У завершальній промові Гойсген не стримав сліз — він повідомив, що жодні переговори не мають сенсу, якщо російський правитель Володимир Путін не відбуває покарання за злочини в Україні. При цьому він відзначив "відірваність" США від реальності, наголосивши, що Вашингтон ніби на "другій планеті", а саму конференцію назвав "жахіттям" для ЄС.
Гойсген у своїй останній промові подякував європейським лідерам і особливо президенту України Володимиру Зеленському за те, що він висловився щодо виступу віцепрезидента США Дж. Д. Венса на конференції, пише T-online. При цьому Гойсген додав: "дозвольте мені закінчити - це стає важко", після чого не стримав сліз і покинув сцену.
"З Евальдом фон Клейстом (одним із керівників Мюнхенської конференції - ред.) ця конференція розпочалася як трансатлантична, та після виступу віцепрезидента Венса в п’ятницю, ми повинні побоюватися, що наша спільна база цінностей більше не є такою спільною", — сказав Гойсген.
Мільярдер Ілон Маск назвав сльози директора Мюнхенської конференції з безпеки Крістофа Гойсгена, які той пролив перед завершенням заходу, "жалюгідним видовищем".
Віцепрезидент США Джей Ді Венс розніс політику ЄС на Мюнхенській конференції. Він заявив, що континент рухається у напрямку відмови від свободи та прав людини — цінностей, які вважаються фундаментальними для західного ліберального порядку, що його представляють Європа та США. Він також розкритикував організаторів Мюнхенської конференції, заявивши: "Організатори цієї конференції заборонили законодавцям, які представляють популістські партії як лівого, так і правого спрямування, брати участь у цих дискусіях".
"Ми не зобов’язані погоджуватися з усім або навіть з чимось, що говорять ці люди. Але коли політичні лідери представляють значну частину виборців, ми маємо хоча б брати участь у діалозі з ними", — додав Венс.
У самій Німеччині, де пролунала ця промова, зростання підтримки правопопулістської партії "Альтернатива для Німеччини" (AfD) за останні роки викликає занепокоєння, зважаючи на історичний контекст країни. У вересні 2024 року AfD стала першою ультраправою партією після Другої світової війни, яка здобула перемогу на регіональних виборах.
Підтримку AfD висловлює й мільярдер Ілон Маск, радник президента США Дональда Трампа. Він неодноразово коментував політичні процеси в Європі, дотримуючись подібних ідеологічних позицій, а також критикував уряд Великої Британії під керівництвом прем’єр-міністра Кіра Стармера від Лейбористської партії. У дописі в соцмережі X Маск нещодавно заявив: "Америка повинна звільнити народ Британії від їхнього тиранічного уряду!.
Політика Трампа також викликає занепокоєння в Європі щодо майбутнього трансатлантичних відносин. Зокрема, після повернення до влади він пригрозив запровадженням мит на європейські товари. Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час свого виступу на Мюнхенській конференції прокоментувала ці заяви так: "Сильна Європа працює разом зі Сполученими Штатами, щоб стримувати спільні загрози. Саме тому ми вважаємо, що торговельні війни та каральні мита не мають сенсу".