"Потрібно перетворити міжнародний інтерес до України на постійну увагу": інтерв'ю з UkraineInvest Сергієм Цівкачом

Читать на русском

Що відбувається з інвестиціями в Україну?

Читать на русском
"Потрібно перетворити міжнародний інтерес до України на постійну увагу": інтерв'ю з UkraineInvest Сергієм Цівкачом

Що відбувається з інвестиціями в Україну?

Що відбувається з інвестуванням в Україну? Чи очікувати нам приплив іноземних інвестицій? Як загроза вторгнення РФ впливає на економічний інтерес світової спільноти до нашої країни?

На ці та інші питання відповів СЕО агенції UkraineInvest Сергій Цівкач в інтерв'ю KyivPost. Переглянути оригінальну версію можна у відео, а нижче Інформатор підготував текстове розшифрування.

 

Богдан Нагайло, журналіст: Розкажіть про масштаб ваших операцій. Ви базуєтеся лише у Києві чи у вас є представники в обласних центрах?

Сергій Цівкач: Ми базуємось у Києві, тому що є центральною агенцією, але координуємо свою діяльність з усіма регіонами України. У регіонах є свої відділи із залучення інвестицій в економіку в обласних адміністраціях, у меріях, а також у територіальних центрах. Тож зараз ми працюємо з ними.

Також із Міністерством закордонних справ, де ми спілкуємося на міжнародному рівні, крім того, активно співпрацюємо з українською діаспорою. У нас є інститут найкращих радників України. Це люди з інвестиційного сектора, з ділового сектору, а також деякі з політичним минулим. Ми запрошуємо їх стати нашими радниками та просувати Україну та діяльність UkraineInvest. Отже, ми базуємось у Києві на центральному рівні, але при цьому діємо у різних регіонах та на міжнародному рівні, бо наша мета, по суті, поєднати українські регіони зі світом та навпаки.

Б.Н.: Що б ви назвали головними досягненнями та успіхами за останні п'ять-шість років і які найскладніші виклики вам доводилося вирішувати?

С.Ц.: З 2016 року UkraineInvest вдалося розблокувати та залучити понад 4 мільярди доларів. Тільки за 2021 рік нам вдалося залучити та підтримати інвестиції на $750 млн. З цих 750 мільйонів більшу частину направили у виробничий сектор. Так, у найближчі 12-24 місяці в Україні буде збудовано не менше 10 фабрик та заводів. Я вважаю це найбільшим досягненням, тому що UkraineInvest зараз зосереджені насамперед на розвитку виробництва.

Виробництво є ключем до розвитку української економіки, як і будь-якої економіки світу. І ми маємо позитивні цифри. У 2021 році ми побачили різке збільшення припливу іноземних інвестицій у порівнянні з 2020 роком. У 2020 році показники були негативними — на рівні -3,5 млн доларів, а кінець 2021 року ознаменувався рекордно високим припливом іноземних інвестицій — близько 6,5 млрд доларів.

Б.Н.: І це незважаючи на нинішню напруженість у відносинах із Росією та дуже складну міжнародну обстановку?

С.Ц.: Так, абсолютно. Але треба розуміти, що ці гроші переважно не нові для України. Більшість коштів надходить від реінвестування, тобто від чинних підприємств, іноземних підприємств з іноземним капіталом, які працюють в Україні і все ще хочуть реінвестувати. Це означає, що у 2021 році підприємства знову почали розвивати свою діяльність, а коштом реінвестування надійшло понад 5 мільярдів.

Тільки 600 мільйонів припали на нові капіталовкладення. Я думаю, що ця цифра все ще дуже позитивна, але вона має бути набагато вищою, і ми над цим працюємо. Це наш пріоритет.

Крім того, нам необхідно покращити валове накопичення основного капіталу коштом залучення інвестицій у виробництво. Це спеціальний показник, який демонструє загальний обсяг нефінансових інвестицій у промисловість країни. На даний момент, на жаль, це лише близько 13% станом на 2020 рік, і ми ще працюємо над цифрою на 2021 рік. І я впевнений, що 2021 року вона піде ще вище. А в новому 2022 році нам потрібно, піднятися, наприклад, до рівня 2007 року. Тоді це було 27% ВВП України, а це зараз можна порівняти з такими економіками, як Туреччина чи Німеччина. Ми можемо подивитися на наших сусідів, на ту саму Польщу – у них на даний момент 16%, у нас 13%, тому ми співвідносимо нашу діяльність, і нам потрібно покращити це.

Весь економічний розвиток в Україні пов'язаний із виробництвом, бо це наше майбутнє. Саме сюди ми маємо направити всі наші ресурси та зробити все можливе, щоб залучити інвестиції в Україну. І, звичайно, треба пам'ятати про енергетику, інфраструктуру та про всі інші галузі…

Б.Н.: А правова база?

С.Ц.: Безумовно, верховенство права — дуже важливий фактор для залучення інвестицій, саме нових інвестицій, бо інвесторам потрібно аналізувати те, що відбувається в Україні. І знаєте, верховенство закону, на мою думку, це те, що ви можете почати розвивати, і тоді цьому не буде кінця, тому що ви завжди повинні ставати кращими. Чи стала Україна кращою з 2014 року чи конкретно з 2012 року – тих років? Абсолютно! Їх не можна порівнювати! Чи потрібно нам підніматися ще вище за цих умов? Так, тому, що нам потрібно забезпечити, щоб верховенство закону поширювалося на всі зацікавлені сторони в Україні, а також на наших гостей.

Б.Н.: Зараз у нас дуже складна ситуація – Україні загрожують; вона знаходиться у центрі міжнародної уваги. Але, ймовірно, це також негативно впливає на економіку, економічне зростання, інвестиції. Чи не могли б ви дати нам короткий огляд того, як йдуть справи на початку цього важкого року?

С.Ц.: Ситуація справді непроста, але нам треба подивитися на це з іншого погляду. З погляду міжнародних ЗМІ, коли ви дивитеся міжнародні новини, ви думаєте, що вся Україна перебуває у стані активної війни, навіть у столиці України. Насправді все інакше. Незважаючи на війну на сході та напруженість – бізнес йде своєю чергою, бо український бізнес вже звик до цих загроз з боку нашого сусіда.

Б.Н.: Але люди знають, що на сході України триває маломасштабна війна, і це може бути стримуючим фактором…

С.Ц.: Ми не можемо перенести нашу країну на інший континент і жити там довго та щасливо. Нам треба залишитись тут і жити щасливо тут. А для цього нам потрібно просувати інвестиції, економіку та зберігати спокій. Я поки що не бачив жодних ознак відволікання міжнародної інвестиційної спільноти від України, пов'язаних із цією ситуацією. Я бачу, що міжнародне інвестиційне співтовариство та українське інвестиційне співтовариство стежать за розвитком подій і чекають, як вони розвиватимуться. Але я не можу сказати, що бізнес зараз активно йде з України.

Я думаю, місяць-другий буде напружено, а потім сподіваюся і впевнений, що всі ці умови підуть, і Україна побачить розвиток припливу інвестицій. Тільки на початку цього року ми отримали запити на 1,5 мільярди євро потенційних інвестицій навіть від дуже сильних міжнародних холдингів, які розглядають Україну, і вони поставили Україну на шорт-лист серед 5 країн.

Тепер нам треба за це боротися, нам потрібно презентувати Україну та приводити інвесторів до нашої прекрасної і дуже, я впевнений, економічно успішної країни.

Крім того, є новий закон про інвестиції, який стосується державної підтримки інвестиційних проєктів. На даний момент у нас є 26 попередніх заявок, які були подані в UkraineInvest. Ми працюємо над ними, щоби представити в Мінекономіки. Загальна сума становить близько 2 мільярдів доларів.

Б.Н.: Сергію, які ключові меседжі ви передали б інвесторам, бізнес-спільноті, дипломатам, які можуть дивитися чи читати наше інтерв'ю?

С.Ц.: Мій ключовий посил — зберігати спокій та привертати увагу до України. Тому що Україна має виділятися.

На даний момент у нас є увага до України у міжнародних ЗМІ, на жаль, пов'язана з можливою військовою ситуацією, але нам потрібно перетворити цей поточний інтерес на постійну увагу до України з погляду економічного розвитку. Наприклад, ми щойно бачили звернення сера Річарда Бренсона до міжнародної бізнес-спільноти з приводу України. Вже наступного дня UkraineInvest написала йому, пропонуючи провести міжнародний бізнес-захід в Україні або, можливо, у Лондоні, і зібрати ділових людей разом, щоб подумати про те, як ми можемо спільно інвестувати в Україну і тим самим розвивати безпеку в Україні та в регіоні.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.