В Україні запроваджують використання інтегрованої платформи Delta в усіх підрозділах ЗСУ, а також у силах безпеки.
Система, яку розробили українські айтішники, дає можливість користувачам обмінюватися всією наявною інформацією в режимі онлайн. Будучи озброєними такою системою доступу до інформації, українські бійці матимуть можливість диктувати умови ведення бою навіть переважаючим силам супротивника.
Кабінет міністрів на своєму засіданні в суботу 4 лютого прийняв рішення, яким запроваджує використання інтеграційної системи Delta в усіх силах безпеки та оборони України. Платформа, яку створив Центр інновацій та розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України, дає можливість бійцям, які мають доступ до Delta, отримувати в реальному часі всю доступну інформацію про ворога і краще планувати своїх дії, повідомляють на Урядовому порталі.
«Це потужний крок. Адже завдяки Delta солдати в режимі онлайн бачать поле бою з розташуванням ворожих сил. До платформи підтягуються дані від аеророзвідки, супутників, безпілотників, стаціонарних камер, радарів, чатботів тощо», — повідомив у своєму телеграм-каналі Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров
Саме про цю систему йшлося в матеріалі Wall Street Jurnal, коли видання опублікувало на початку січня матеріал про імпровізовану розвідувальну мережу для координації бойових підрозділів на полі бою. За словами WSJ, вона виявилася дешевшою за американський аналог, на створення якого Пентагон витратив десятиліття і мільярди доларів.
За повідомленням американського видання, система давала нашим військовим змогу маневрувати навколо великих, але незграбних формувань ворога, завдаючи удару в найбільш вразливі місця.
Україна може перемогти у війні з набагато потужнішим супротивником дотримуючись новітньої доктрини ведення бойових дій. Вона передбачає, що ключова роль у плануванні та здійсненні військових операцій, належить саме доступу до інформації.
Delta дає змогу діяти швидко, правильно зважувати свої можливості та можливості супротивника і, наприклад, бити відносно невеликими силами про вразливих місцях ворога. У результаті навіть переважаючи з’єднання ворога змушені будуть думати не про наступ, а про оборону.
Платформа Delta відображає всю наявну інформацію про супротивника на цифровій мапі на основі різноманітних джерел: розвідки безпілотників, знімків супутників, радіоперехоплень, агентурних повідомлень тощо. Важливо, що система не потребує додаткових налаштувань і може працювати на будь-якому ноутбуці, планшеті або смартфоні. Користувач повинен, лише, відкрити браузер і авторизуватися, повідомляє Мілітарний.
Інформація відображена в різних форматах, у тому числі й текстовому. Водночас основним є застосування цифрової карти. Користувач може вмикати чи вимикати зображення певних шарів і залежно від цього отримувати, до прикладу, дані, щодо того, з яких джерел надійшли ті чи інші дані, або щодо того, наскільки вони актуальні. Інформацію в Delta додають розвідники з різних сил оборони, які зібрані в центрі ISTAR, але її можуть додавати також інші користувачі.
«Інший користувач, візьмемо, наприклад, медика, люди використовують цю систему для того, щоби володіти ситуаційною обізнаністю про свою галузь: маршрути, шпиталі, склади, аптеки. Відповідно, що їм потрібно, вони це позначають. Навіть військово-цивільні адміністрації, у цьому приймають участь. Ну от, ми звільнили Херсон, зайшли — великий клопіт мінування. І необхідно мати карту, на якій зазначено, що заміновано, а що ні. І це найзручніший спосіб — використання хмарної технології. Тому що я не прив’язаний ні до пристрою, мені не потрібно нічого інсталювати на мій комп’ютер. Скрізь, де я знайшов Google Chrome, я можу авторизуватись і отримати те, до чого в мене є доступ», — сказав Ярослав Гончаров, співзасновник ГО «Аеророзвідка».
Розвіддані не можуть бути доступними будь-кому з вулиці. Тому розроблена система верифікації користувача. Вона схожа до тієї, яку застосовують банки, щоб визначити чи дійсно заявку подає реальна людина, а не хтось, хто назвався її ім’ям.
«Коли користувач подає заявку, про те, що хоче отримати доступ до системи, він заходить на сайт Міністерства оборони й там є розділ «Подати заявку». Він подає заявку, після того з ним зв’язуються представники Міністерства оборони і валідують його як особу», — сказав Ярослав Гончаров.
Бажаючого сфотографують, після чого зв’язуються з відповідними органами, аби визначити чи дійсно ця особа служить у тому військовому підрозділі, який вказала. Після цього військовослужбовець отримає доступ до системи, але це ще не доступ до інформації. Він повинен звернутися ISTAR, де йому нададуть доступ до тієї інформації, яку він запросить.
Спробу зламати систему Delta чиняться постійно. Організований кіберзахист силами різних підрозділів ЗСУ, поліції та СБУ не дає змогу це зробити.
Але хакери країни-окупанта вкрали пароль та лрогін двох користувачів та отримали доступ. Вони не завдали шкоди самій системі, проте, до того, як їхню діяльність нейтралізували, змогли отримати дані із системи. В одному випадку це тривало кілька секунд, а в іншому — аж 12 хв. У Центр інновацій та розвитку оборонних технологій повідомляють, що постійно удосконалюють захист системи.
Кількість користувачів засекречена, але, як повідомляє Мілітарний, вона зростає в геометричній прогресії. Ярослав Гончаров повідомив, що система Delta чудово інтегрується в сучасні танки західного виробництва.
Інформатор писав про те, що перший танк Leopard- 2 вже прямує в Україну. Раніше ми повідомляли про те, що Україна отримає 10 тисяч терміналів Starlink від Німеччини.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.