Підтримка шкіл і лікарень — під загрозою: дипломати у США вимагають виключити Україну із 90-денної заморозки допомоги

Заморозка залишила сотні контрактів на надання іноземної допомоги вартістю понад $70 мільярдів у підвішеному стані

США, допомога Україні, шкільний клас
Дипломати у США вимагають виключити Україну із 90-денної заморозки допомоги

Американські дипломати терміново добиваються виключення українських програм із 90-денної програми заморожування іноземної допомоги. Напередодні це замороження запровадив держсекретар США Марко Рубіо. Як наслідок — сотні угод на надання іноземної допомоги Україні вартістю понад $70 мільярдів опинилися у підвішеному стані. Пауза поставить під загрозу підтримку шкіл, лікарень і розвиток інфраструктури.

Про те, що дипломати у США просять Марко Рубіо вивести допомогу Україні зі списків "заморожених" проєктів, повідомляє Financial Times. Широка директива також включає накази про припинення робіт за вже чинними проєктами.

Високопосадовці Бюро з європейських і євразійських справ Державного департаменту звернулися з проханням повністю виключити операції Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні, посилаючись на загрози національній безпеці.

"Ми наразі не знаємо, чи буде це прохання схвалено — повністю або частково, але наразі є позитивні сигнали з Вашингтона", — йдеться в електронному листі, який USAID відправив своїм співробітникам в Україні 25 січня.

USAID в Україні тимчасово відклав видачу наказів про припинення робіт своїм партнерам, щоб оцінити, як їхні програми відповідають директиві Рубіо, яка спрямована на те, щоб зробити США "безпечнішими, сильнішими та заможнішими". Однак, станом на вечір 25 січня в Києві, деякі організації вже почали отримувати офіційні накази про припинення робіт, які зупиняють операції до подальших вказівок від контрактних офіцерів.

Заморожування залишило сотні угод на надання іноземної допомоги вартістю понад $70 мільярдів у 2022 фінансовому році в підвішеному стані, поки триває перегляд, який триватиме ще 85 днів, повідомляє FT. Українські чиновники та неурядові організації попереджають, що пауза може поставити під загрозу важливі ініціативи, включаючи підтримку шкіл, лікарень і розвитку інфраструктури.

Військова допомога Україні, яка з початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року становить $65,9 мільярда, залишається недоторканою, підтвердив український урядовець для видання. "Військова допомога Україні залишається незмінною", — сказав чиновник. "Принаймні на цей момент вона точно не входить у рамки цієї 90-денної заморозки".

Військова допомога Україні від США триває 

Президент Володимир Зеленський днем раніше підтвердив це під час пресконференції з президенткою Молдови Маєю Санду 25. Зеленський заявив, що США не припиняли військової допомоги Києву.

"Я зосереджений на військовій допомозі; вона не припинялася, слава Богу", — сказав він, утримавшись від обговорення того, чи вплинула заморозка на гуманітарні проєкти.

Водночас директива Рубіо не передбачає конкретних виключень для України в межах немілітарних програм, на відміну від схвалених виключень для Ізраїлю, Єгипту та екстреної продовольчої допомоги.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube