Підкуп та ідеологічна обробка: чому деякі українські діти-сироти, викрадені окупантами, хочуть повернутися до рф

Читать на русском

Заява глави УГСПЛ Олександра Павліченка щодо викрадених дітей, які хочуть назад до росії, наробила багато галасу. Інформатор розібрався, що стоїть за цими словами, та як ними маніпулювала пропаганда Кремля

Читать на русском
Діти-сироти
Інформатор поговорив з Павліченком

Заява глави УГСПЛ Олександра Павліченка щодо викрадених дітей, які хочуть назад до росії, наробила багато галасу. Інформатор розібрався, що стоїть за цими словами, та як ними маніпулювала пропаганда Кремля

У понеділок російські телеграм-канали та ЗМІ активно поширювали новини про те, що діти, викрадені окупантами під час великої війни, буцімто прагнуть знов виїхати до росії після повернення в Україну. У публікаціях прокремлівські журналісти посилалися на заяву виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини Олександра Павліченка, яку він зробив в ефірі київського міського телеканалу. Він сказав, що, на думку деяких дітей-сиріт, їм у росії були створені кращі умови, ніж ті, в яких вони живуть тут.

При цьому росЗМІ зманіпулювали цією заявою, узагальнивши, що мова йде про всіх повернених до України неповнолітніх. Також в російських джерелах не було згадок і про постійну ідеологічну "обробку" викрадених неповнолітніх українців, що є доведеним фактом насильства структур рф проти них. Щоб розібратися, у чому саме полягає проблема довкола повернення дітей-сиріт з росії, Інформатор поспілкувався з виконавчим директором УГСПЛ Олександром Павліченком та експредставником Уповноваженого з питань дотримання прав дитини та сім’ї Аксаною Філіпішиною.

Повернення дітей-сиріт: що сказав Павліченко

Відео заяви Павліченка, яке поширюють росЗМІ, є лише уривком з його інтервʼю для каналу "Київ 24" від 11 березня. Перед нібито "скандальною" заявою про небажання деяких дітей-сиріт жити в Україні очільник УГСПЛ сказав, що росія виконує програму щодо "переведення в російську ідентичність дітей", які були викрадені з окупованих територій. Він додав, що відбувається "воєнізована форма ідеологічної обробки".

"Окреме питання щодо дітей, які потребують опіки. Це вихованці дитячих будинків, це діти-сироти, це діти, позбавлені батьківської опіки. Тут питання впливу, який здіснює російська федерація", - заявив Павліченко.

Далі вже пролунали слова, які розтиражували пропагандисти рф: "Вихід з цього впливу вже сьогодні позначається в тому, що дехто з дітей, які приїхали з цих територій, повернувшись до України, прагнуть виїхати назад до росії. Вони вважають, що там їм створені були кращі умови і вони бачать себе там краще реалізованими".

Як слова Павліченка використала пропаганда рф
Як слова Павліченка використала пропаганда рф

Після цього Павліченко звернув увагу на необхідність залучати таких дітей до різних активностей, постійно приділяти їм увагу та не зупинятися просто на тому, що їх повернули в Україну. Оскільки це є лише відправною точкою до інтеграції цих дітей в українське суспільство.

Зазначимо, що задачу російським пропагандистам полегшила команда телеканалу, оскільки у своєму телеграм-каналі опублікувала "найскандальніший" уривок коментаря Павліченка, опустивши контекст, який спікер надав у прямому ефірі щодо ідеологічної обробки викрадених дітей.

Дітей обдаровують подарунками та селять у санаторіях: Павліченко розкрив суть стратегії рф

У коментарі Інформатору глава УГСПЛ розповів, що часто українські діти-сироти, яких крадуть окупанти, виїздять з умов, які є гіршими навіть у порівнянні з російськими. Мова може йти про дітей з сільських регіонів, які ніколи не були у великих місцях чи зонах відпочинку, і до цього перебували лише в межах одного закладу - дитячого будинку, будинку сімейного типу тощо.

"І коли їх вивозять на територію рф, там працює ціла програма з ідеологічної обробки дітей, щоб продемонструвати їм яскраву картину життя в російській федерації. Деяких з них розміщують в санаторіях, в будинках відпочинку готельного типу з комфортними умовами. Вони там перебувають як в "Артеку", з постійними активностями, програмами, конкурсами тощо. Вони отримують подарунки: починаючи від одягу, рюкзачків, закінчуючи навіть технікою. І вони в таких умовах відчувають, що їхнє життя змінилося на краще. Це я не вихваляю їх (росіян), це так і відбувається", - сказав Павліченко.

Олександр Павліченко
Олександр Павліченко

Після того, як таких дітей повертають в Україну, вони опиняються в реабілітаційних центрах, на цьому їхня "програма" завершується, що створює певний контраст з особливими умовами, які для них створили окупанти, зауважив Павліченко. Важливо памʼятати, що звичайні дитячі будинки чи будинки сімейного типу в рф, де живуть звичайні російські діти зі складними сімейними обставинами, не мають нічого спільного з тими санаторіями, куди показово іноді загарбники заселяють українських дітей-сиріт.

"У нас була така ситуація, коли дитину з труднощами вдалось вмовити, щоб вона погодилась повернутися в Україну. Але хлопчик хотів залишитись. Він приїхав в Україну і просто впав у депресію, сказав "нащо мене сюди привезли, я хочу назад". Коли йдеться про тривалий час перебування дитини в рф, рік або два роки, це вже йде прилаштування до тієї обстановки. Дитина, яка повертається з росії, має відчувати, що вона здихалась того середовища і опинилась в набагато кращих умовах", - сказав очільник УГСПЛ.

Павліченко висловив впевненість, що держава та суспільство має враховувати той вплив, який перебування у рф справляє на дитину. За його словами, "мають бути створені абсолютно нормальні умови для перебування і цих дітей, які повернулись з рф, і взагалі всіх дітей, хто перебуває в становищі утримання в дитбудинках, будинках сімейного типу тощо". Глава УГСПЛ зауважив, що у держави є кошти на покращення умов перебування дітей-сиріт в Україні, цим питанням займається уряд, зокрема Мінсоцполітики та Міносвіти. Однак кошти не завжди дають результат - для цього необхідні й відповідні програми, й навчений людський ресурс - все має працювати в системі, підкреслив Павліченко.

Росіяни підкупають дітей-сиріт і накачують їх пропагандою Кремля

Експредставниця Уповноваженого з питань дотримання прав дитини та сім’ї (2012-2023), заступниця голови аналітичного центру Української Гельсінської спілки Аксана Філіпішина погоджується з Павліченком в тому, що українські діти-сироти піддаються обробці росіян після викрадення з окупованих територій. Також вона зазначає, що рф має розвинені центри для дітей, як приклад - табір "Ведмедик" у Краснодарському краї, куди на так зване "оздоровлення" загарбники вивезли кілька тисяч українських дітей.

Аксана Філіпішина
Аксана Філіпішина

"Ведмедик" є відомим оздоровчим табором, з потужною матеріальною базою. Там потужна і методична база, хоча ми розуміємо, що йдеться про російські методички. Там добре підготовлені вихователі, які роблять свою справу на користь країни-агресорки. Ми маємо уявлення і про наші кримські табори, які захопила росія. Це хороша матеріальна база. Водночас росія не шкодує грошей на підкуп наших дітей. Це масштабний вплив - і насадження кремлівських наративів і матеріальній підкуп", - розповіла експертка.

Водночас Філіпішина зазначила, що нещодавно в Україні почала працювати програма, ініційована президентом Володимиром Зеленським, яка передбачає певні реінтеграційні заходи щодо дітей, яких вдалось повернути з росії. В той самий час Україні вдалось повернути не так багато неповнолітніх - з початку повномасштабного вторгнення лише 388.

"Стосовно дітей-сиріт я можу сказати, що ніхто їх не повертає у навмисно погані умови. Здебільшого вони залишаються на Заході України, де безпечно і є відповідні заклади. Тим не менш для кожної дитини є стресом після двох років тиску з боку росіян потрапити в умови навіть хорошого інтернатного закладу. Бо повертаються навіть діти, які були в прийомних сімʼях в рф. А кожен день перебування у будь-якій інституції - це є травматичним досвідом", - додала експертка.

Росіяни знущаються над українськими дітьми

Наприкінці грудня в Мінреінтеграції розповіли, що Україна посилить захист прийомних дітей, які опинилися на тимчасово окупованій території або були депортовані до росії. Станом на зараз близько 4 тисяч прийомних дітей перебувають там. Доля багатьох з них наразі невідома. Загалом з початку повномасштабної війни 19546 були депортовані або примусово переміщені - і це тільки підтверджений владою України показник.

Також ми писали, що українських дітей, яких окупанти вивозять у російські "табори перевиховання", примушують слухати лекції "вагнерівців". Школярам нав'язують неправдиву інформацію про війну. Відтак рф намагається героїзувати злочинні вчинки своєї армії та найманців.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.