Водночас експерти організації стверджують, що самостійно встановити, хто і звідки запустив балістику в той день їм не вдалось
Експерти ООН дійшли висновку, що балістична ракета, яка вдарила по Харкову 2 січня, була вироблена в КНДР. Про це спостерігачі організації з питань санкцій вже повідомили Раді безпеки ООН у звіті. Цей факт свідчить про порушення ебмарго на постачання зброї Північної Кореї
Водночас експерти Організації Обʼєднаних націй стверджують, що їм не вдалось самостійно встановити, звідки була запущена ракета і хто за цим стоїть. Таким чином ООН ухилилась від звинувачень на адресу РФ, яка, як відомо, співпрацює з КНДР у сфері постачання озброєнь. Про результати досліджень з посиланням на звіт експертів пише Reuters.
Троє спостерігачів за санкціями з ООН прибули в Україну на початку квітня, щоб оглянути уламки, і не знайшли доказів того, що ракета була виготовлена Росією. Вони "не могли самостійно визначити, звідки була запущена ракета і ким", йдеться у звіті. Однак в ООН вказали, що "інформація про траєкторію, що була надана українською владою, вказує на те, що (ракета) була запущена в межах території Російської Федерації".
"Таке розташування, якби ракета була під контролем російських сил, ймовірно, означало б закупівлю громадянами Російської Федерації", - сказали експерти, додавши, що це було б порушенням ембарго на постачання зброї, накладеного на Північну Корею в 2006 році.
Експерти встановили, що йдеться про балістичну ракету серії Hwasong-11. Ракети цього типу були вперше випробувані Пхеньяном у 2019 році. Місії Росії та Північної Кореї при ООН у Нью-Йорку не відповіли на прохання журналістів прокоментувати звіт спостерігачів за санкціями.
Цікаво, що, за даними агентства, у березні Росія наклала вето на щорічне оновлення повноважень спостерігачів ООН за санкціями, які протягом 15 років спостерігали за дотриманням обмежень, накладених організацією на Північну Корею через її ядерну програму та програми балістичних ракет. Мандат поточної групи експертів закінчується у вівторок, 30 квітня.
На засіданні Ради Безпеки ООН у лютому США звинуватили Росію у щонайменше дев’яти запусках балістичних ракет проти України, наданих КНДР. За кілька днів після атаки 2 січня прокуратура Харківської області продемонструвала ЗМІ фрагменти ракети, заявивши, що вона відрізняється від російських зразків і "це може бути ракета, поставлена Північною Кореєю".
22 лютого СБУ повідомила, що знайшла підтвердження, використання росією ракет з Північної Кореї. Слідство встановило, що армія рф випустила по Україні понад 20 таких снарядів. Внаслідок цих ударів загинули 24 особи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.