Як Одеса реагує на російський ракетний терор: містяни прокинулись від симпатій до росії, відмовляються від російської пропаганди та хвилюються, що через удари по центру Одеса вже не буде собою
За декілька останніх днів під масовими обстрілами окупантів життя одеситів кардинально змінилися – вони стали уважнішими до повітряних тривог, шукають місця на паркінгах, потроху починають розуміти, що «руський мир» не для них та з одеським колоритом співають «Червону калину».
«Інформатор» поговорив з жителями Одеси та дізнався, як живе місто під російським терором.
Декілька останніх днів російські окупанти тероризують південь, зокрема Одещину. Їхня ціль – припортова інфраструктура, проте під ударами опиняються і цивільні, зокрема російські ракети цілять по історичному центру міста, храмах, житлових будинках. Самі одесити відзначають, що за останні дні під масовими ударами окупантів місто ніби прокинулось.
Одесит Олег Ковальчук разом з дружиною та дитиною днями перебрався з Одеси на Закарпаття, витримавши перед тим у Одесі кілька днів терору. Потім збагнув, що треба вивозити родину. Чоловік розказує, що місто переживало декілька хвиль російської навали.
«У квітні минулого року місто здригнулося від влучання ракети в багатоповерхівку. Улітку 2022 року вдарили по портоій інфраструктурі. У вересні минулого року в Одесі з’явились перші дрони. Тоді їх почали збивати – не тільки ЗСУ, але й народ почав купувати антидронові рушниці. Зима для нас видалась важкою – по декілька днів ми сиділи без світла, росіяни точно знали, де підстанції, по яких можна бити. А з квітня до нас знову почали масово летіти іранські дрони. Тепер пішла наступна хвиля терору – по декілька десятків ракет на область», - розказує Олег.
Олег живе практично у центрі міста біля залізничного вокзалу у багатоповерхівці на 29 поверсі.
«Якщо тривога – ховались з родиною до гардеробної – у нас тоді виходить не дві стіни захисту, а навіть три. Хоча трохи страшнувато, бо над головою маємо ще два поверхи», - розказує Олег.
За його словами, якщо дрони чи ракети пролітають близько – відрізнити чи було влучання чи працювало ППО практично неможливо.
«Після першої масової атаки ракетами, зрозуміли, що гардеробна – так собі укриття. Тож два останні дні перед від’їздом спускалися на паркінг – на мінус третій поверх. Там пересиджували тривогу, інколи тільки піднімався, щоб зловити інтернет – глянути що там і до чого відбувається на поверхні. Сусіди ночували з нами. Найбільше мене вражають люди, які під час таких масових атак просто виходять у двір і сидять під навісом. Не знаю, від чого може захистити той навіс», - каже чоловік.
За його словами, зараз на місто боляче дивитися.
«У червні ракетою влучили у бізнес-центр. Там завжди знаходилось багато редакцій газет, довкола багато знакових будівель, які знає кожен одесит – наприклад, Музей дитячої науки. Боляче дивитися на вибиті вікна та обпалені будівлі. Зараз схожа ситуація з центром міста. Раніше були прильоти по військових об’єктах, портах, енергетиці – центр спав спокійно. Після червневого удару, Одеса потроху почала прокидатися. А з ударом по центру, гадаю, прокинулась остаточно», - каже Олег.
І пояснює, що навіть під час війни були ті, хто виступав за перемир’я чи перемовини з агресором. Зараз таких залишилось набагато менше.
«З початком війни сепаратистські канали маскувалися під одеські – накручували підписників з місцевих тим, що майже відразу повідомляли, куди був приліт, поки українські канали очікували офіційної інформації та не викладали роботу ППО. Приміром, рік тому назад один з таких каналів мав 90 тисяч підписників. Нещодавно дивися – їх вже майже 150 тисяч [мова ймовірно про канал "Типичная Одесса", який ведуть російські пропагандисти, - Інформатор]. І весь цей час окрім повідомлень про прильоти одеситам промивали мізки – смовляв, винна Україна, «8 років бомбили Донбас», цивільну інфраструктуру знищують українські ракети ППО. Не дивно, що у одеситів були такі настрої», - пояснив Олег.
В нещодавньому інтернет-опитуванні щодо вступу країни в НАТО, Одещина виявилась на останньому місці через велику кількість людей, які проголосували проти.
«Але якщо вже навіть такий прихильник РПЦ, як митрополит Агафангел засудив війну і з гнівом звернувся до Москви, гадаю, мабуть навіть найзатятіших прихильників росії вдалося розбудити», - розказує Ковальчук.
Олег розповідає, що з початком війни чимало містян підтримали українську православну церкву ПЦУ. Проте храмів саме ПЦУ всього 3 чи 4 і знайти їх не просто. Один з таких знаходиться в студентському містечку і на Паску там була сила силенна людей, решта йдуть за інерцією до храму МП.
«Війна потроху витіснила з життя Одеси все інше. Навіть трагедія в Будинку профспілок 2 травня відійшла на задній план. Раніше на 2 травня багато хто з одеситів йшов до місця трагедії, ніс квіти. Серед таких і моя мама. Зараз про це мало хто згадує. 2 травня для нас – це довга комендантська година. Вся країна нормально, а в Одесі комендантська година на добу, з дому вийти не можна. Зате російська пропаганда продовжує жити минулим і переконує, що удари по місту – то помста за Будинок профспілок», - пояснює чоловік.
За словами одесита, центр Одеси – це історія та дух міста. Це робило його настільки привабливим для всього світу. І навіть, якщо відбудувати та відновити втрачене – Одеса вже не буде собою.
«Напередодні бомбардувань ми з дружиною прогулювалися тими місцями. У мене тоді щемило серце – складалось враження, що я прощаюсь з містом і сумуватиму за ним. Як виявилось, інтуїція мене не підвела», - розповів Олег.
Незважаючи на те, що Олег з родиною виїхали, їхні батьки та чимало друзів залишились. Хтось взяв на кілька тижнів відпустку і вирішив перечекати цей період подалі. А хтось активно шукає купити місце на паркінгу, де можна було б ховатися. Натомість, одесит Максим розказує, що приблизно половина з його кола друзів виїхала.
«Хтось на дачу поїхав, хтось до родичів. Є такі, що не можуть покинути роботу. Моя сестра вчиться у виші, виїхала до подруги в Польщу, вже прилаштувалась на роботу на склад. Каже, що до осені повернеться, але якщо будуть обстріли – буде навчатися з Польщі онлайн. Мій добрий друг має дачний будиночок в Грибівці – вирішив перечекати там, але щодня приїздить на роботу. Колега перебрався жити з власної квартири до тещі в приватний будинок, там є погріб, куди вміщається ледь не вся їхня вулиця. Інший колега вивіз родину до матері під Київ», - розказує Максим.
За його словами, Одеса не могла без гумору відреагувати навіть на ракетні обстріли.
«Почув на роботі від шефа жарт: «Під час повітряної тривоги треба ховатися до укриття. Хто не буде ховатися – той помре, а хто ховається – буде виглядати, як живий». Жартами на кшталт «Посмотри на Дюка с люка» чи «Не роби мамі нерви» вже нікого не здивуєш. Минулого року російська пропаганда розповідала, що ось-ось в Одесі висадиться десант і місто перейде під контроль рф. Одесити вже давно жартують з цього приводу, що доки росіяни воюють з НАТО, НАТО на війну ще не з э'явилось», - розказав чоловік.
Максим розповів, що з масштабними ударами по місту, вчорашні «ватники» раптом стали нейтральними.
«Раніше мій сусід стверджував, що нас вбиває США, американці розв’язали війну, війна буде йти до останнього українця – типові кремлівські методички. Зараз порозумнішав. Зрозумів, що по місту гепають не американські ракети, і не американці в студії у Соловйова з цього радіють», - пояснює він.
Одеською історією поділився в соцмережах Дмитро Сіманський.
«Пішли з дружиною до ресторану в Одесі повечеряти. Там проходило весілля. І поруч за стінкою ще один ресторан, і там теж проходить весілля. І ось синхронно, в двох хороших одеських ресторанах, на двох одеських весіллях включають «Червону калину» і всі, включно з офіціантами і діджеями, співають «ой у лузі..» В мене навіть зараз сльози на очах. Одесо, ти вистоїш», - описав історію чоловік.
Як писав Інформатор, під час ракетної атаки на місто 23 липня рашисти застосували ракети різних видів: Онікси, Іскандери двох типів, Х-22, Калібри.Є жертви. Найбільше постраждав найбільше постраждав Спасо-Преображенський кафедральний собор, а загалом пошкоджено десятки історичних архітектурних пам'яток, житлові будинки, порт.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.