Інформатор виявив три причини, через які вибори під час воєнного стану можуть врятувати не лише Зеленського, але й ситуацію на війні
Про зміст зустрічі Зеленського із «Слугами народу», на якій були присутні більше ста депутатів, відомо наступне. Президент повідомив, що можливо знадобляться важкі рішення. І, друге, він заявив депутатом, що не йдеться про поступки на Донбасі. Війна триватиметь, поки Росію дотискають санкціями та безпілотниками. На початку жовтня планується наступна зустріч.
Про важкі рішення журналістам повідомили джерела Української правди:
«Зеленський зазначив, що будуть важкі рішення, якщо справи будуть погані», - цитує УП своє джерело.
Але джерело не уточнювало, про що саме йшлося. Судячи з усього, уточнювати не було чого.
Депутат Железняк, який не був присутній на зустрічі, поспілкувався зі «Слугами» та повідомив, що Зеленський був роздратований низькою кількістю присутніх: було чи то 100, чи 130 депутатів, тоді як склад фракції - 230 осіб.
«Президент достатньо детально розповідав про «внутрішніх ворогів», які скаржаться партнерам на корупцію в країні і розхитують човен», - зазначив Железняк, який до речі дещо прибрав зі свого допису.
Загалом, з посиланням на власні джерела Железняк заявив, що відчувалася «тотальна апатія з обох сторін». Тобто, на думку Железняка, президент не говорив відверто, а депутати не ставили йому гострих запитань. Це частково підтверджує джерело Інформатора у «Слузі народу»:
«Таке враження, що сторони спілкувалися на різних мовах чи навіть з різних вимірів. В той час, як депутатів цікавили дуже конкретні питання щодо їх майбутнього, зокрема, у відповідь вони чули те саме, що й на усіх публічних виступах президента. Нуль відвертості, і досить розчаровані настрої обох сторін», - розповів наш співбесідник.
Але ключове питання щодо важких рішень. Про що ж саме йшлося?
За даними Інформатора, президент багато чого привʼязав саме до ситуації на фронті. Він відзначив, що стабільна оборона, яка не дає просуватися російським загарбникам, один з найкращих аргументів у мирних переговорах.
Поступки Путіну щодо територій неприпустимі. Про передачу йому Донбасу не йдеться. Це саме Кремль має погодитися на припинення вогню за лінією фронту. Далі він згадав про важкі рішення та припустив, що фронт може не втриматися.
Інших деталей на його зустрічі із депутатами наведено не було. Але такі деталі є. І вони - за межами України, а саме - у своєрідних стосунках Трампа та Путіна.
Факт у тому, що Трамп останнім часом грає у мовчанку щодо війни в Україні та ще й фактично проігнорував атаку РФ на Польщу, а потім й порушення російськими винищувачами повітряного простору Естонії. Причина добре відома: він не хоче «нагнітати».
Америка вже керувалася цією причиною неодноразово. Наприклад, коли відмовилася згадувати вторгнення з боку Росії у резолюції Генасамблеї ООН у лютому 2025 року
Проте американська та російська переговорні групи взаємодіють, як і раніше. Саме звідти у Трампа оптимізм щодо встановлення миру в Україні, якого напевно не поділяє більш ніхто у світі. Звідти ж славнозвісна заява стосовно того, що Зеленському все ж доведеться піти на поступки.
Американці будуть тиснути на українську владу, але рішення можливо є. Мабуть багато чого вирішиться під час зустрічі Трампа із Зеленським на полях генеральної асамблеї ООН. Вона запланована на 22 вересня.
Існує велика загроза, що це «багато чого» вирішиться в невигідному для України ключі. А саме: Трамп буде тиснути та погрожувати щодо територіальних поступок. Лише однією з погроз буде згортання допомоги, яка й зараз перебуває у напівмертвому стані.
Є ризик, що погрози стосуватимуться оцінки дій власне Зеленського чи його найближчого оточення. Можливо Трамп не буде розмовляти про це з президентом особисто. Погрози надійдуть по інших каналах, залежно від домовленностей, що будуть укладені між Зеленським та Трампом.
І ні, це навряд чи про сумнозвісні «плівки Міндіча». Це якась інша історія, натякають джерела Інформатора.
Попри все, Зеленський напевно має намір відмовитися від поступок. Тобто ситуація справді може погіршитися, бо вона суттєво завʼязана на допомогу від США.
Зараз у медіа обговорюються можливі важкі рішення. Йдеться про безліч різних варіантів - від «віддати Донбас Путіну» до «мобілізовувати від 18 років». Проте є імовірність, що в Офісі президента розмірковують зовсім над іншим. А саме, над проведенням виборів в умовах війни та воєнного стану.
Є імовірність, що апатія та неявка депутатів Слуги народу на зустрічі з президентом ще більше зміцнила Зеленського у впевненісті, що такі вибори є вдалою ідеєю. Як відомо з соцопитувань, більшість українців проти виборів під час війни. Тобто таке рішення навряд чи можна буде назвати популярним.
Проте є ще три важливі особливості плану провести вибори під час війни:
І загалом Зеленський матиме розвʼязані руки для інших рішень, у тому числі тих, що б вплинули на встановлення миру та гарантії безпеки. Але звісно Зеленський не міг все це розповісти депутатам. Бо довіру до них остаточно втрачено.
Раніше Інформатор повідомив, що у липні в Раду внесли законопроєкт про вибори під час війни. Оппозиційний депутат Гончаренко назвав його «піарним», оскільки більшість розробників цього законопроєкту були зі складу фракції Тимошенко. Проте серед його авторів значиться низка депутатів від Слуги народу та навіть спікер ВР Руслан Стефанчук.
Також нещодавно ми повідомляли, що у Слузі народу вже прогнозують вибори у найближчий час. На думку депутата Дмитра Чорного відлік зараз вже пішов на тижні.