НБУ: Потік українців за кордон перевищує усі прогнози

Брак працівників у підприємствах України загострився через відтік кадрів за кордон

Мігранти, гроші, економіка
Дефіцит робочих кадрів буде продовжуватись у 2025 році. Колаж: ілюстраційний. Фото: з відкритих джерел

В Україні в третьому кварталі 2024 року підприємствам стало важче функціонувати через нестачу працівників. Це пов’язано з тим, що за кордон виїхало більше людей, ніж очікувалось, особливо через тривалі відключення електроенергії влітку. Лідерами попиту на нових співробітників залишаються робітничі спеціальності, сфера обслуговування та роздрібна торгівля.

Співвідношення кількості працівників на одну вакансію наразі нижчі навіть за показники 2021 року, повідомляють в інфляційному звіті Національного банку України. У результаті, штати підприємств переважно недоукомплектовані. Зазначається, що тенденція дефіциту кадрів буде продовжуватись в наступному році, попри очікування щодо збільшення обсягів реалізації продукції підприємствами.  

"У результаті штати підприємств переважно недоукомплектовані та, попри загалом сприятливі очікування щодо збільшення обсягів реалізації продукції підприємствами в наступні 12 місяців, вони не прогнозують збільшення кількості працівників. Отже, підприємства очікують збереження дефіциту кадрів і подальшого зростання конкуренції за працівників", - йдеться у звіті.

За даними ООН, кількість українських мігрантів упродовж ІІІ кварталу зросла майже на 200 тисяч осіб. У інфляційному звіті зазначають, що зростання тривало також на початку IV кварталу – загалом майже до 6,8 млн осіб за кордоном станом на середину жовтня 2024 року. У НБУ вважають значними ризики для економіки у зв'язку з подальшим посиленням міграційного відпливу українців.

Прогнози НБУ

Нещодавно Нацбанк прогнозував чи відбудеться підвищення комунальних тарифів. За їх даними, тарифи на газ, опалення та гарячу воду ще принаймні рік залишаться без змін. Проте з 2026 року тарифи доведеться поступово підвищувати. У НБУ розглядають невизначеність із термінами та величиною коригування тарифів як окремий ризик для прогнозу інфляції.

Також на початку листопада голова Нацбанку Андрій Пишний повідомив, що НБУ вдається зберігати стійкість валютного ринку через продаж доларів. На його думку, стійкість валютного ринку для НБУ є одним з елементів, завдяки якому він буде забезпечувати поступове повернення інфляції до інфляційної цілі в 5% протягом найближчих років.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube