Росія ще має сили, щоб продовжувати війну в Україні
У Пентагоні не бачать появи нових наступальних угруповань росії, але не варто недооцінювати здатність ворога продовжувати цю війну. Також не припиняються важкі бої за Соледар, росіяни втрачають там багато людей, зброї та техніки. А покращити динаміку на фронті може передане Україні нове озброєння. Про це в інтерв'ю Радіо Свобода заявив полковник армії США, радник Об'єднаного комітету начальників штабів США Дейв Батлер.
Військові експерти прогнозують, що рф може до річниці війни знову розпочати повномасштабний наступ, зокрема, на Київ. В Пентагоні заявили, що нових наступальних угрупувань наразі немає і там не знають, яким буде наступ.
"Зараз ми не бачили спроможності російських військових на передовій. Російські війська розповсюдилися від Харкова до Херсона. І ми не бачимо появи нових наступальних угруповань. Однак разом з тим вони розпочинали наступ і раніше. Тож мені важко здогадуватися, яким зараз буде поле бою. Втім, зараз особисто я не бачу, щоби насувався великий російський наступ. Але будемо й надалі спостерігати", – каже полковник Пентагону Дейв Батлер.
"Що ж, росія, як ви знаєте, дуже-дуже велика. Велика територія з відповідною кількістю населення. Тож я не хочу недооцінювати здатність росії продовжувати цю війну. Вони мають глибинний запас у своїй армії та своєму населенні. Тому не знаю, як довго вони зможуть протриматися, але боюся, що це може бути довго. Треба враховувати важливу річ, що в українців – набагато менша країна, набагато менша армія. Але якщо ви подивитеся на союзників НАТО, а також на нас у п’ятницю (Контактна група з питань оборони України – ред.), то українцям підставляють плече пів сотні інших країн, які допомагають їм у захисті, а не в агресії проти росії. Саме в захисті України. Й тому вона може розраховувати на тривалу підтримку міжнародної спільноти", – заявив Батлер.
В середу, 18 січня, британська розвідка оприлюднила інформацію, що ЗСУ, ймовірно, вийшли з Соледара та продовжують оборону на підступах до Бахмута. Дейв Батлер зазначив, що Україна продовжує боротися за Соледар, тому він більше довіряє тій інформації про ситуацію в місті, яку поширюють українські військові.
"Це одне з місць, які я згадав, де зараз все ще спостерігається досить високий рівень насильства. Я бачив, що сказала Велика Британія, але я також бачив, що сказали українці. Останнє, на чому вони наголошували, – вони ще борються. Й ось що стало зрозумілим за останні 11 місяців: якщо українці кажуть, що борються, їм слід вірити, правильно? Тож на цьому етапі я слідую передовсім тому, що сказали українці. Будемо стежити за розвитком ситуації довкола Соледара. Але це, як ви сказали, ще один крок до Бахмута. На жаль, тут варто лише зауважити: росіяни витрачають багато людей, зброї та техніки. Багато молодих хлопців вмирають, щоб потрапити в Соледар і Бахмут. І, знаєте, це вибір, який вони роблять", – наголосив американський полковник.
Наступ рф на Соледар забезпечували здебільшого сили ПВК "Вагнер". Дейв Батлер зазначив, що окупанти використовують "вагнерівців" як гарматне м'ясо. Вони ходять і шукають вразливі місця в українських лініях оборони.
"Знаєте, багато людей говорять, навіть усередині росії, що "група Вагнера" працює краще, ніж російські військові. І тому тут є цікавий момент. Але ми бачили, як "група Вагнера" використовує в’язнів і призовників, відправляючи їх уперед. Те, що ми би назвали гарматним м’ясом, яке призначене на забій. Просто сотні людей були вбиті, оскільки їх відправили туди з дуже слабким захистом. А потім регулярні сили "Вагнера" приходять і шукають вразливі місця в українських лініях. Отже, якщо ви запитуєте, чи "Вагнер" буде застосований на російському фронті прямо зараз, – не видається, що вони мають для цього можливості. Сил "Вагнера" недостатньо, щоб рухатися полем бою. Але цікаво слухати публічні розмови в росії про те, що "група Вагнера" працює краще, ніж російські військові. Неочікувано, але разом з тим цікаво для спостереження", – каже Дейв Батлер.
У п'ятницю, 20 січня, пройде засідання Контактної групи оборони України. Полковник армії США розповів, яких рішень може очікувати Україна.
"Ймовірно, ми зробимо оголошення про наш наступний, який ми називаємо PDA, тобто Presidential Drawdown Authority (механізм, що дозволяє президентові передавати військові матеріали з баз і складів Збройних сил США без консультацій з Конгресом у межах установлених Конгресом максимальних стель для обсягів таких поставок – ред.). І там буде більше того, що Україні потрібно. Й Сполучені Штати складають лише частину загальної підтримки", – заявив Батлер.
Він наголосив, що саме зараз поле бою в Україні є досить нерухомим. Тому потрібно буде чимало зусиль, щоби змістити передову в будь-якому напрямку.
"І, на жаль, переміщення цих ліній коштуватиме дуже дорого з огляду на людський ресурс, зброю та обладнання. Зараз ми зосереджені на тому, щоб українці отримували те, що їм потрібно, й на нагальних запитах, залежно від ситуації... Це війна, в якій Україна намагається вигнати росіян зі своєї суверенної території. Тому ми зробимо все можливе, щоби посилити позицію українців і переконати росіян, що вони зробили помилку, якщо вони ще не зрозуміли", – каже полковник Пентагону.
20 січня Білий дім оголосив новий пакет військової допомоги для України на суму 2,5 мільярда доларів. До пакету увійшли 8 систем ППО Avenger, 59 додаткових бронемашин Bradley та 90 Stryker, 350 бронемашин Humvee, 53 машини із захистом від мін MRAP, боєприпаси до HIMARS, артилерії та багато іншого. Також американські інструктори вже навчають українських військових стріляти з систем Patriot у США. А 17 січня Нідерланди заявили, що вони також відправляють в Україну додатковий комплекс Patriot. Велика Британія теж відправляє свої танки Україні. Дейв Батлер розповів, чи вистачить цієї допомоги Україні для того, щоби відвоювати власні території і досягти своєї військової мети.
"Чи вистачить? Це нам належить побачити. Але ви маєте рацію: за Україною стоїть міжнародна спільнота. І я дуже радий, що ви питаєте мене не лише про те, що роблять США. Розумієте, щодня нова країна оголошує про новий рівень підтримки, і ми робимо це, щоб допомогти Україні захиститися від агресора. Є щось, що називається порядком на основі правил, і є люди, які з цим не погоджуються. Та одне з правил, за якими ми живемо у 2023 році та в нашій нинішній архітектурі світового порядку, полягає в тому, що могутніші країни не можуть просто вторгнутися у слабкі країни, коли їм заманеться. Що ж, Україна доводить, що вона не слабка, і міжнародна спільнота довела, що ми не погоджуємося з тим, що велика країна може вторгнутися в меншу країну", – зазначив полковник.
Нагадаємо, в Інституті вивчення війни висунули нову версію про наступ рф з території Білорусі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.