Хазяїн собаки, беручи її до укриття, має гарантувати безпеку оточуючих людей, а також майна, дотримуватись санітарних правил
Міністерство внутрішніх справ реформувало правила перебування укриттів під час повітряної тривоги для громадян з домашніми тваринами після того, як в Києві під час тривоги в шкільне укриття не впустили двох дітей з собакою. Згідно із оновленими вимогами, які були внесені за наказом очільника МВС Ігоря Клименка, власникам домашніх тварин тепер дозволено взяти своїх улюбленців з собою до укриттів. Проте домашні улюбленці повинні розміщуватися в окремих приміщеннях або відокремлених зонах.
Зокрема, відповідно до наказу "Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту" власників зобов'язали забезпечити постійний нагляд за тваринами, створити необхідні умови, що відповідають їхнім біологічним та видовим особливостям, а також гарантувати безпеку оточуючих і запобігати можливому нанесенню шкоди майну чи оточуючим людям.
Крім того, нові правила визначають обов'язкове тримання на повідках тих домашніх тварин, які можуть становити певну небезпеку для людей, і обов'язкове використання масок-намордників для собак, що входять до переліку небезпечних порід. Зазначено, що ці інновації набули чинності вже з 25 січня, надаючи власникам тварин додаткових можливостей у забезпеченні безпеки та комфорту своїх улюбленців під час повітряних тривог, пов'язаних з ракетною чи іншою загрозами.
В одній із шкіл Святошинського району Києва 14 грудня 2023 року охоронець відмовив в укритті двом дітям під час повітряної тривоги через те, що ті взяли з собою свою собаку. 11-річну дівчинку та 12-річного хлопчика відправили шукати інше сховище. У той час поруч з ними спрацювала ППО. Прокуратура розпочала досудове розслідування за фактом відмови в допомозі дітям, яке може призвести до позбавлення волі до двох років згідно з частиною першою статті 135 Кримінального кодексу України.
Директор школи відзначає, що він не мав іншого вибору, оскільки правила не дозволяють вводити тварин укриття через можливі алергічні реакції серед учнів. На подію відразу відреагували у Київській ОВА, Міністерстві освіти та Офісі освітнього омбудсмана. Сергій Попко, очільник обладміністрації, заявив, що особисто візьме цю справу під контроль, і наголосив на необхідності не лише покарати винних, але й розкрити причини події.
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов вважає, що нормативні документи не можуть передбачити всі можливі ситуації, тому в будь-якій ситуації головною має бути людська цінність – життя та здоров’я людини. Міністр освіти Оксен Лісовий закликав дотримуватися загальнолюдських цінностей у подібних випадках, де важко встановити чіткі інструкції, і визнав, що ситуації, коли тваринам важко потрапити в укриття, не є винятком.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.