Ми досягли цілей: Рубіо заявив про завершення операції Епічна лють проти Ірану

Державний секретар США повідомив про перехід до оборонної місії в Ормузькій протоці - проєкту "Свобода", що має на меті забезпечення проходження торгових суден

Рубіо
США завершили "Епічну лють" проти Ірану. Фото: Getty Images, x.com/CENTCOM

Сполучені Штати оголосили про завершення наступальної операції "Епічна лють" проти Ірану, яка тривала з лютого. Державний секретар Марко Рубіо заявив про досягнення поставлених цілей і зміну формату дій. Тепер США переходять до оборонної місії в Ормузькій протоці. Основне завдання - забезпечити безпечне проходження торгових суден. Під час брифінгу в Білому домі Рубіо повідомив, що операцію завершено.

"Операцію завершено. Як президент повідомив Конгрес, ми закінчили цей етап. Ми досягли цілей цієї операції", - заявив він.

За словами Рубіо, тепер США зосереджуються на операції "Проєкт Свобода", яка має оборонний характер.

"Обстрілів немає, якщо в нас спочатку не стріляють. Ми не атакуємо їх. Але якщо вони атакують нас - потрібно відповідати", - сказав держсекретар.

есмінець
США перейшли до операції "Проєкт Свобода". Фото: x.com/CENTCOM

Він також зазначив, що до США звернулися багато країн із проханням допомогти звільнити їхні судна та відновити свободу судноплавства в Ормузькій протоці. Частина звернень була публічною, інші - непублічними.

Рубіо підкреслив, що Вашингтон надає перевагу дипломатії. За його словами, спецпредставники Стів Віткофф і Джаред Кушнер ведуть переговори з Тегераном.

"Іран повинен прийняти реальність ситуації, сісти за стіл переговорів і прийняти умови, вигідні для нього, але зрештою вигідні для всього світу", - заявив він.

"Проєкт Свобода": американські есмінці розпочали супровід суден

Операція "Проєкт Свобода" передбачає супровід комерційних суден через Ормузьку протоку, яку заблокував Іран. Про її початок президент США Дональд Трамп оголосив 3 травня, а вже наступного дня американські есмінці почали супроводжувати кораблі.

У перший день під захистом США протокою пройшли два судна під американським прапором. За даними Міжнародної морської організації, у Затоці залишаються заблокованими близько 2 тисяч суден, на борту яких перебувають до 20 тисяч моряків.

Атаки не зупинили ядерний потенціал Ірану

Американська розвідка вважає, що удари США та Ізраїлю не змогли суттєво зупинити ядерну програму Ірану. Тегерану, як і раніше, потрібно близько року для створення ядерної зброї. Ці висновки не змінилися навіть після двох місяців бойових дій.

Як пише Reuters, ще минулого літа аналітики оцінювали, що після атак Іран зможе створити бомбу приблизно за рік. Після нових ударів ці строки залишилися такими ж. За словами джерел, останні атаки США та Ізраїлю були зосереджені переважно на звичайних військових цілях, хоча Ізраїль також бив по окремих ядерних об’єктах.

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube
Інформатор у
телефоні 👉
Завантажити