Ювілей одного з найкращих акторів світового кіно
14 березня 90-річчя відсвяткував сер Майкл Кейн, один із найкращих британських акторів та головний зразок англійського джентльмена в Голлівуді. Він знявся більш ніж у 150 фільмах: грав спецагентів та бандитів, дворецьких та панів, інтелектуалів та простаків, ловеласів та п'яниць. Але будь-який кіноман уявляє собі Кейна простіше: елегантний і привабливий хитрун у стильному англійському костюмі.
Кейн англієць, і одна з головних інтриг його кар'єри суто англійська, заснована на давній проблемі класової нерівності у Великобританії. Успіх Кейна в кіно був успіхом кокні. Так називають вихідців із пролетарських кварталів Лондона, які відрізняються особливим акцентом. Майкл якраз один із них. Кокні завжди відчували зневажливе ставлення до себе з боку середнього класу та аристократії. Кейн одним із перших у 1960-х зламав бар'єр, який заважав представникам робітничого класу змінити своє життя.
Сім'я Кейна (тоді він іменувався Морісом Міклвайтом) була бідною: батько працював вантажником на ринку, а мати була кухаркою і прибиральницею. Після школи Моріса призвали до армії. Майбутній актор взяв участь у Корейській війні, де він мало не загинув у сутичці з китайськими солдатами. Цей випадок змінив Моріса та його ставлення до життя. «По-перше, я зрозумів, що я не боягуз, – розповідав він, – а по-друге, переживши майже неминучу смерть, з того часу я намагаюся жити кожну секунду кожного дня якнайповніше».
Після армії Моріс влаштувався на олійний завод. Якось колега-робітник похвалився йому своєю дочкою, яка непогано заробляла, виступаючи на сцені. Моріс замислився. Після цієї розмови він знайшов єдину вакансію – робітника сцени у театрі провінційного містечка Хоршем. Недовго думаючи, він переїхав туди та невдовзі вже грав невеликі ролі під псевдонімом Майкл Скотт.
Однак провінція не влаштовувала Майкла Скотта. Він повернувся до Лондона. І довгих 10 років пішло на те, щоб підкорити рідне, але вибагливе місто.
«До 30 років усі, хто починав зі мною, вже прославилися. Усі, окрім мене», – згадував актор. У 1963 році він пробувався на другорядну роль солдата-кокні для фільму Сая Ендфілда «Зулуси», але її віддали іншому. Однак, поспостерігавши за Кейном (на той час Майкл Скотт став Майклом Кейном), режисер запропонував йому більш значну роль – зарозумілого офіцера-аристократа, яку той зіграв блискуче.
«Мені пощастило, що режисер був американцем. Британець на його місці нізащо б не взяв кокні на роль аристократа, настільки сильна була класова сегрегація», – впевнений Кейн.
Після «Зулусів» йому вперше запропонували головну роль у картині «Досьє Іпкресс» (1965). Цей фільм став відправною точкою того Майкла Кейна, про якого згодом дізнався весь світ.
З приходом популярності він став зніматися так багато, що створив галерею майже всіх можливих чоловічих образів – від холоднокровного кілера в «Прибрати Картера» до вразливого гея в «Каліфорнійській сюїті».
Він грав у фільмах про Другу світову війну, історичних картинах, комедіях та психологічних драмах. Він розраховував на «Оскар» за роль професора, що співається, в «Вихованні Рити», але отримав його, зігравши в «Ханні та її сестрах» Вуді Аллена та «Правилах виноробів» Лассе Хальстрома.
Кейн справді знімався багато, при цьому не завжди читаючи сценарії. Він пояснював свою всеїдність тим, що йому постійно потрібні гроші. Зазвичай актори після такої поведінки відлітають на узбіччя професії, але Кейну пощастило. Після кількох прохідних фільмів він знову потрапляв до якогось вдалого проекту, і його ім'я знову ставало синонімом успіху.
Дуже полюбив Кейна один із найвідоміших режисерів сучасності Крістофер Нолан. Починаючи з середини нульових, Нолан знімав його майже у всіх своїх картинах: «Престиж», «Початок», «Інтерстеллар», «Тенет». Голос Кейна чутно і в «Дюнкерку». Також Кейн зіграв дворецького та наставника Бетмена Альфреда Пенніуорта у ноланівській трилогії про Темного Лицаря.
На питання, як йому вдається зберігати бадьорість у такому похилому віці, Кейн нещодавно відповів: «Треба мати правильний кут зору. Коли мене запитують, що я думаю про старість, я кажу: «Якщо порівняти з альтернативним варіантом, тобто смертю, це просто фантастика».
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.