Експерти припускають, що війна Ізраїлю з ХАМАСом не триватиме довго, водночас вони констатують "провал спецслужб" держави
Кремль разом з Іраном протягом тривалого часу розхитував ситуацію в Ізраїлі. Це вилилося у проблеми в політичному та військовому керівництвах держави, поислення екстрмізму та послаблення оборонного потенціалу. Тепер Москва та Тегеран перейшли до наступної стадії ескалації - почали з перевірки країни на міцність. Про це на тлі атаки ХАМАСу на Ізраїль стверджують експерти журналісту Інформатора.
Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос нагадує, що в ці дні виповнюється 50 років війни Судного дня. І цілком можливо, що ці дії терористів планувалися під дату.
"Вважаю, що до цього мали відношення іранці – як мінімум, на етапі підготовки операції. А якщо іранці, то очевидно є й росіяни. Бо вони союзники і відповідно… Якщо росіяни знали і не сказали ізраїльтянам – це проблема керівництва Ізраїлю і їх стратегії відношення до росії", - каже він.
Тепер ізраїльтянам потрібно якось перекривати ситуацію початком наземної операції у секторі Газа. Але, на думку експерта, ситуація може розгортатися абсолютно непрогнозовано. Якщо це все-таки іранська заготовка, то тоді можна очікувати удар з півночі. Воювати на два фронти буде дуже важко. Воювати в секторі Газа, фізично заводити війська практично дуже складно – там дуже густонаселений регіон, дуже щільна забудова. Тобто втрати будуть 1:10. В той же час, рівняти Сектор Гази з повітря означає створювати картинку: ви не спромоглися на землі і просто використовуєте повітря для того, щоб вбивати людей. Звісно, кадри вбитих цивільних людей будуть чимось перекриватися. Але все одно це буде реакція арабів.
"Це величезний провал ізраїльських спецслужб і взагалі силових структур. І це, очевидно, може призвести до відставки уряду. Хоча, звісно, цього не буде прямо зараз", - додає Ігор Семиволос.
Він підкреслює, що наслідки цього конфлікту для України буде залежати від того, скільки він триватиме. Чи це буде короткочасною операцію, чи затягнеться у виснажливий конфлікт з відповідними політичними демаршами. Які неминучі наслідки у разі такого затягування. Це загрожує ускладненням та навіть розривом тих відношень, які Ізраїль вибудовував впродовж останніх п’яти років з арабськими країнами. Із застосуванням якихось санкцій. Тобто далі може бути багато різних нюансів.
Не можна забувати й про Іран. Він дуже уважно стежить за всім цим. Так що може бути удар по Ізраїлю з території Сирії – оскільки Ізраїль завдає удари по території Сирії. Тобто можливий удар у відповідь. Перемінних дуже багато.
"Все це трапилося не раптово – проблеми накопичувалися. ХАМАС, наприклад, посилається на те, що, нібито, були постійні вторгнення на територію мечеті, захоплення та інше. З точку зору релігійної мобілізації у них все ОК. В решті решт, хамасівці по суті провели бойову операцію. Під час якої вбивають цивільних. Но араби можуть сказати, що "у них всі озброєні", тому немає значення, кого вбивати", - зазначив експерт.
Ізраїльська стратегія передбачала, що вони не покладаються ні на кого іншого. Що їхні збройні сили та сили безпеки мають захистити своє населення самостійно. Як вийшло – ми бачимо.
Політичний оглядач Юрій Райхель зазначив, що для того, аби ХАМАС почав якусь операцію проти Ізраїлю, не потрібно було ніякої причини. Потрібен лише сигнал з Тегерану. Плани нападу на Ізраїль у ХАМАС є завжди. Вони розробляються, зберігаються та реалізуються. Тому була більш глибока внутрішня причина.
Внутрішню ситуацію в Ізраїлі Райхель характеризує як цілковитий роздрай приблизно однієї половини країни проти іншої. Посилився фундаменталізм – навіть, не сіоністський, а іудейський. Дуже зміцніли крайнє екстремістські групи, які тепер знаходяться в уряді та парламенті. Там досить великі спори з приводу судової реформи, яку вони бажають провести.
"І це настільки дестабілізувало внутрішню ситуацію в Ізраїлі, що в якійсь мірі позначилося на ЦАХАЛ – армії оборони Ізраїлю. Військове керівництво було категорично проти цих нововведень. Виникли великі проблеми, чого раніше в Ізраїлі ніколи не було. Як в будь-якій демократичній країні військові беззаперечно виконували завдання політиків. Все визначається політичним керівництвом країни, а не військовими", - підкреслює оглядач.
За його оцінкою, виникли проблеми між вищим генералітетом та політичним керівництвом через те, що багато резервістів, на яких у значній мірі спирається їхня армія, відмовлялися приходити на пункти збору у своїх підрозділах. Куди раніше приходили на перепідготовку через певний період. Таким чином резервісти протестували проти небезпеки недемократичних реформ та здвигу у бік ортодоксальності. А закону, який би зобов’язував їх приходити на пункти, в країні немає.
"І це зіграло основну роль у тому, що почалася ця терористична операція. Вирішили перевірити ізраїльтян на міцність. Але, як і свого часу в Україні, ізраїльська опозиція заявила, що припиняє всі протестні акції. І все буде спрямовано на те, щоб відбити цей напад. Ізраїль консолідується", - робить висновок Юрій Райхель.
Він не припускає, що ця ситуація в Ізраїлі затягнеться – максимум два тижні. Впевнений, що ЦАХАЛ наноситиме ракетні удари з літаків по військовій інфраструктурі ХАМАС. Сил та ракет для цього у них достатньо. Військова промисловість у гарному стані, льотчики підготовлені. А у ХАМАС авіації немає – лише ППО.
Також буде залежати від того, наскільки швидко ізраїльські спецслужби нейтралізують терористів, які проникли на територію країни. І ще треба розбиратися, хто винен. Чи розвідка вчасно не сповістила. Чи проінформувала, але відповідні особи не вжили заходів.
"У вище згаданих подіях можна побачити непрямий російський слід. У цьому випадку росія воліє діяти через Іран, з яким у неї щільний зв'язок і який напряму керує ХАМАС. Купуючи шахеди та інше, росія підтримує Іран, а, значить, і ХАМАС. Тому через Іран росія впливає на цю ситуацію", - стверджує Райхель.
Ігор ТЕМИН
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.