Російський президент може заперечувати сам факт розмови, щоб не коментувати позицію майбутнього американського лідера щодо України, вважають джерела видання
У Кремлі, можливо, вирішили не афішувати факт розмови російського правителя Володимира Путіна із новообраним президентом США Дональдом Трампом. Інакше доведеться у публічній площині обговорювати також зміст розмови та реагувати на заклики Трампа, пов'язані з Україною (які, як стверджують ЗМІ, пролунали у розмові), а це небажаний сценарій. Про це 11 листопада пише газета The Washington Post, яка раніше опублікувала інсайд про телефонний дзвінок.
Характерно, що WP не відмовляється від інформації про бесіду між російським та майбутнім американським президентами навіть після того, що спікер Путіна Дмитро Пєсков назвав її "чистою вигадкою" і поскаржився на низьку якість інформації навіть в авторитетних американських виданнях. На питання про те, чи планує Путін якісь контакти з Трампом, Пєсков відповів: "Поки що жодних конкретних планів немає".
"Спростування Кремлем факту дзвінка сталося на тлі нервозності в Москві з приводу того, чи дотримуватиметься Трамп своєї передвиборчої риторики і чи намагатиметься відновити відносини з Росією і покласти край війні в Україні", - з розумінням зазначає видання.
Крім того, рішення Кремля заперечувати розмову Путіна з Трампом може бути викликано домовленостями сторін "не світити" його. Про це WP пише з посиланням на неназваного московського бізнесмена, коментував ситуацію анонімно через чутливість питання. Кремль, можливо, не захоче підтверджувати будь-який такий дзвінок - навіть якщо це була лише неформальна увертюра, оскільки, як повідомляється, він містив приховану загрозу з боку Трампа проти Росії щодо подальшої ескалації в Україні.
"Вони або впевнені, що ніхто не підтвердить цей заклик, або якщо буде вимога від Трампа про те, що ескалація є неприпустимою і що це нікому не потрібно - звичайно, Путін і його апарат не можуть на це не відреагувати: Їм доведеться показати, що ми не боїмося і продовжимо наш порядок денний, щоб повністю забрати окуповані території (України)", - сказало джерело видання.
Можливо, команди Путіна та Трампа дійсно домовилися не розкривати конфіденційну телефонну розмову політиків. Але так чи інше є різниця у підходах: у Путіна факт дзвінка прямо заперечують, а у Трампа – не підтверджують, але й не заперечують.
Ще 10 листопада, публікуючи інсайд про розмову, WP пояснило, що перші дзвінки Трампа світовим лідерам не проводяться за підтримки Держдепартаменту та перекладачів уряду США. Річ у тому, що так звана перехідна команда Трампа ще не підписала угоди з Управлінням спільних служб, що є стандартною процедурою.
Тому переговори Трампа (принаймні з його боку) не є протокольними. До того ж Трамп та його помічники з недовірою ставляться до кадрових урядовців після витоку стенограм президентських дзвінків під час його першого терміну. І зараз все відбувається просто "як у людей" а не як у президентів.
"Вони (лідери) просто дзвонять (Трампу) безпосередньо", - сказав один із людей, знайомих з ходом дзвінків.
У штабі Трампа не заперечували, що він після перемоги на виборах спілкується з главами інших держав. Але загалом відповіли туманно і ніяких прізвищ не назвали, у тому числі Путіна.
"Президент Трамп впевнено виграв історичні вибори, і лідери з усього світу знають, що Америка поверне собі популярність на світовій арені. Ось чому лідери розпочали процес розвитку міцніших відносин із 45-м та 47-м президентом, оскільки він уособлює всесвітній мир і стабільність", - заявив WP Стівен Чунг, директор з комунікацій Трампа.
Інші коментарі представників Трампа щодо його дзвінка Путіну з того часу не публікувалися.
Про те, що новообраний президент США Дональд Трамп 7 листопада провів телефону розмову з Путіним 10 листопада написало видання The Washington Post. За даними WP, говорили про війну в Україні. Начебто Трамп попросив Путіна не ескалувати бойові дії. The Washington Post зробив акцент на тому, що влада України була попереджена про цей дзвінок Путіна Трампу й не заперечувала. Але у МЗС України заявили, що не були заздалегідь поінформовані про цю бесіду.
Прессекретар російського правителя Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував перемогу Дональда Трампа на виборах у США. За його словами, очільник Кремля поки не планує вітати Трампа. Водночас він заявив, що завершити війну в Україні “за одну ніч не можна” – так він відреагував на обіцянки республіканця завершити всі війни.
В експертів є думка, що після перемоги Дональда Трампа у Путіна, схоже, не залишилося стимулів про щось домовлятися з чинним президентом США Джо Байденом та його командою. Тому що від Трампа глава Кремля розраховує почути набагато вигіднішу, якщо не "ідеальну" пропозицію по Україні. Загалом Путін, ймовірно, вважає, що перемога Трампа – це справжній подарунок, не лише через його погляди на "українську проблему". Але й завдяки хаотичній політиці (характерній для першого терміну) яка може послабити як саму Америку, так і її партнерів.
Проте проміжний період у Білому домі створює багато власних ризиків: наприклад, спокуса для Путіна знищити те, що залишилося від української енергетичної інфраструктури цієї зими, тим самим створивши більше важелів для майбутніх переговорів. Знищення цієї загрози вимагає тихої дипломатії з Кремлем, до якої можуть бути залучені як команда Байдена, так і команда Трампа.
Нагадаємо, Інститут вивчення війни (ISW) припускає, що Путін розглядає Трампа як шанс для "перезавантаження" відносин зі США за сценарієм Кремля. Водночас за словами сенатора Марко Рубіо (який є одним з неофіційних поки що кандидатів на посаду держсекретаря США за 47-го президента) Трамп є прихильником закінчення війни, але це не означає, що він "фанат Путіна".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.